Windows 7 ISO dosyası nasıl kurulur?

Mr.Xantaress

Femtopat
Daha fazla  
RAM
3 GB
Benim PC kırıldı, yatağın altında herkesin bildiği o eski laptopu açtım. Baktım kötünün üstü bir sistemdi. 32 bit idi, gittim format atayım dedim. ISO dosyasını indirdim, bu ISO dosyasının Setup'ı olur ya, çalıştırdım. Çalışmadı, alttaki hatayı verdi.

Ben de şimdi bir ISO buldum, boyutu 2 GB normal mi? Bu ISO dosyasını her türlü BIOS'tan yapmam mı gerek? Yapsam sıkıntı olur mu? Amacım 64 Bit yapmak. RAM de 3GB. W7 kuracağım yine.

resm.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim PC kırıldı, yatağın altında herkesin bildiği o eski laptopu açtım. Baktım kötünün üstü bir sistemdi. 32 bit idi, gittim format atayım dedim. ISO dosyasını indirdim, bu ISO dosyasının Setup'ı olur ya, çalıştırdım. Çalışmadı, alttaki hatayı verdi.

Ben de şimdi bir ISO buldum, boyutu 2 GB normal mi? Bu ISO dosyasını her türlü BIOS'tan yapmam mı gerek? Yapsam sıkıntı olur mu? Amacım 64 Bit yapmak. RAM de 3GB. W7 kuracağım yine.

Eki Görüntüle 1357559

Sistemine 64 Bit bir Windows kurulumu yapmak istiyorsan işlemcinin 64 Bit destekleyip desteklemediğine bak. Bunu da Windows 7'de başlat menüsünden 'bilgisayarım' seçeneğine sağ tıkla. Açılan sekmeden 'özellikler' seçeneğine tıkla. Açılan pencerede sistem özelliklerin yazıyor olacak bu kısımda 'işlemci' kısmına bak. İşlemcinin kaç bit olduğuna bakmalısın. 'X86 tabanlı işlemci' yazıyorsa işlemcin 32 Bit, 'X64 tabanlı işlemci' yazıyorsa işlemcin 64 bittir. Eğer işlemcin 32 bitse 64 Bit işletim sistemi kurmanı tavsiye etmem. Eğer 64 bitse 64 Bit Windows 7 veya 8.1 kurabilirsin.

Eki Görüntüle 1357559
İşletim sistemini format atmadan 64 bite çıkarmanın yolları var ama sağlıklı yöntemler değiller. Temiz kurulum ile yani format atarak 64 bit kurman en sağlıklısı.

İşletim sistemini format atmadan 64 Bit'e çıkarmanın yolları var ama sağlıklı yöntemler değiller. Temiz kurulum ile yani format atarak 64 Bit kurman en sağlıklısı.

Sağ ol kanka da, dedıgım su: Bu ISO dosyası normalde setupdan acılmıyor ya, bunu BIOS'tan mı kuracağım illa?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    30,3 KB · Görüntüleme: 45
Sağ ol kanka da, dedıgım su: Bu ISO dosyası normalde setupdan acılmıyor ya, bunu BIOS'tan mı kuracağım illa?

İlla BIOS kullanmana gerek yok setup.exe'ye çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsin ama bu yöntem genelde önerilmez o yüzden BIOS'tan kurulum yapmanı tavsiye ederim zaten basit bir yol korkamana gerek yok. BIOS'a gir 'boot' kısmından 1. seçeneği USB olarak ayarla ve ayarları kaydedip çık.

Rufus indirip ISO'yu belleğine yaz format işlemine başla:
Aynı işemleri Windows 7 için yapabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk 5 dakika için aynı işlemleri Windows 7 için yapabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

UEFI kurulum yapacaksan USB'ye GPT şeklinde yazdıracaksın. Legacy kurulum yapacaksan MBR şeklinde yazdıracaksın. BIOS'ta ona göre hangisini seçtiysen boot kısmından UEFİ/Legacy kısmından kurulumu başlatıp devam edeceksin. Kolay gelsin. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı