Windows 7 Keyi ile Windows 10'a Yükseltme

superbeetle

Hectopat
Daha fazla  
Windows'un sitesinde yükseltme seçeneği olarak Win 10 kurulumu esnasında Win7 keyi girilerek yükseltilebileceği yazıyor. Bu durumda ben eski laptobumun altında yazan win7 keyi ile yeni aldığım freedos cihaza win 10 kurabilir miyim?

Eski dizüstü bilgisayarındaki lisans anahtarı OEM olarak o bilgisayara ait olduğundan, sadece o bilgisayar ile kullanabilirsin.

Şöyle bir durum var bende. Aynı soruyu soran arkadaşın durumundaydım. Şu an yeni freedos'lu makinamda lisanslı windows 10 kullanıyorum hiçbir crack işlemi de yapmadım. Nasıl başardın derseniz şöyle ki:
İlk bilgisayarımda aktive edilmiş windows 7 vardı. Yeni bilgisayarı alınca format atmak yerine eski hard diskimi yeni laptopa taktım. Driverları kurdum ve kullanmaya devam ettim. Windows zaten aktive olduğu için herhangi bir uyarı gibi durumlar olmadı. Bu yeni makina üzerinde de windows 7 ile pek çok kere format yani temiz kurulum işlemi gerçekleştirdim ve her formattan sonra windows 7 aktive oldu. Yeni makinam ile yükseltme yaptım ve windows 10 da aktive oldu. Şu an yeni makinamla orjinal windows 10 kullanıyorum. Yükseltmeden sonra temiz kurulum yaptım. Hala bir sıkıntı yok.
Nerde okusam herkes eski makinanın keyi işe yaramaz yazıyor. Donanım kimliği gibi muhabbetler dönüyor. Madem böyle ben nasıl kullanıyorum anlamış değilim.
Aklıma 2 tane seçenek geliyor:
1- Bendeki windows 7 'yi hiç güncellemezdim. Acaba o zamanlar donanım kimlik kontrolü mü yoktu? Çünkü windows 7 yi ilk defa yükseltme için güncelledim onun harici hep elimdeki iso ile format atıp güncellemeleri kapatıyordum.
2- Harddisk değiştirme ile sistem makine değilde donanım değişikliği algılayıp hani bir ram arttırma işlemi gibi mi hareket ediyor. Yani zaten aktive olan sistem sadece yeni donanım takmışım gibi mi görüyor?

Sonuç olarak nasıl oldu bende anlamış değilim yaptığım işlemleri yazdım vaktiniz bolsa bence deneyin derim. Olursa boşuna para vermemiş olursunuz. Özet olarak bir daha yazayım:
1- Eski makinaya windows 7 kur,
2-Windows 7 yi internet üzerinden aktive et
3-Harddiski sök
4-Yeni makinaya tak
5-Driverları yeni makinaya göre kur
6-Yükseltme için gerekli rezervasyon olayları vardı. Hala varsa onları yap,
7-Windows 10 iso ile yükseltme yap
8-Yükseltmeden sonra mail hesabı açtırıyor. Onu açınız ki her formattan sonra sadece o hesap ile giriş yaparak serial girmeden aktive işlemi kendiliğinden çalışsın.
9-Yükselttikten sonra isterseniz temiz kurulum yapın gerekli değil. Ben yaptım sıkıntı yok.
10-Bu kadar.

NOT: Dediğim gibi bende olaylar bu şekilde gelişti ve sistemim şu an orjinal windows 10 dur. Tabiki bu aşamalar bir günde değil 3 yıllık bir süreçtir. Arada farklı şeylerde olmuş olabilir. Başımdan geçenleri hatırladığım kadarıyla genel hatlarıyla yazdım.

NOT 2: Windows 10 kurulup açıldıktan sonra 2-3 saat kendine gelmiyor. Arkaplanda interneti sömürmek suretiyle bir sürü şey kurulumu gerçekleşiyor. Sabırlı olunuz.

Windows 10 1511 sürümünde windows 7 ,windows 8 orjinal keyleri çalışıyor.

Yükseltme yapmadan direk Windows 10 1511 sürümünün iso kalıbını bulabilirsen yükleyebilirsin .

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı