Windows 7 UEFI kurulum

Alone_Man

Kilopat
Elimde ASUS-TUF-B450-PLUS anakart var. Ben bu anakarta Windows 7 UEFI kurulum yapmak istiyorum, biraz araştırma yaptım siteden bir arkadaş demiş ki; BIOS'ta Secure Boot off olmalı yoksa Boot edemezsin sistemi, diye bir şey söylemiş ben de aynısını yapmaya çalıştım fakat o seçeneğe tıklayamıyorum Enabled diyor onu disabled yapmam gerekiyor yapamıyorum. Veya başka bir çözüm yolu var mıdır Windows 7 UEFI kurmak istiyorum, siz değerli ve bilgili insanların yardımına ihtiyacım var.

Öncelikle Secure Boot'un açık olması NT6 ve üzeri bir Windows'un kurulmasına engel değildir, bu yanlış bilgiyi bir unut. Sonra, ne yaparsan yap Windows 7 imajının içindeki boot.wim ve install.wim dosyalarının içine USB başta olmak üzere belli başlı birkaç sürücüyü entegre etmen gerekiyor üçüncü parti programlar kullanarak. USB'nin başta olma sebebi de belli, önceliğimiz Windows'u kurabilmek. Gerisi kolay. Yardım isterseniz halledebiliriz.
Not: Windows XP kurmaya çalışsak SATA sürücülerini bile entegre etmemiz gerekecekti, o derece eski yani.

Öncelikle Secure Boot'un açık olması NT6 ve üzeri bir Windows'un kurulmasına engel değildir, bu yanlış bilgiyi bir unut. Sonra, ne yaparsan yap Windows 7 imajının içindeki boot.wim ve install.wim dosyalarının içine USB başta olmak üzere belli başlı birkaç sürücüyü entegre etmen gerekiyor üçüncü parti programlar kullanarak. USB'nin başta olma sebebi de belli, önceliğimiz Windows'u kurabilmek. Gerisi kolay. Yardım isterseniz halledebiliriz.
Not: Windows XP kurmaya çalışsak SATA sürücülerini bile entegre etmemiz gerekecekti, o derece eski yani.
Çok isterim, Windows 7 key satın aldım eski tip kurulum yapmak istemiyorum, biraz araştırma yaptım technopat filan ama bir sonuç elde edemedim.
Nasıl yapıldığını tam olarak anlatabilirsen çok memnun olurum.

Son düzenleme:
Çok isterim, Windows 7 key satın aldım eski tip kurulum yapmak istemiyorum, biraz araştırma yaptım technopat filan ama bir sonuç elde edemedim.
Nasıl yapıldığını tam olarak anlatabilirsen çok memnun olurum.
Yapacağımız işlemlerin Legacy veya UEFI ile alakası yok. Öncelikle şuradan Windows 7 x64 seçerek LAN, Utilities, Chipset ve RAID yaptı veya yapacaksanız SATA başlığındaki RAID sürücülerini indirmeniz gerekiyor. İndirdikten sonra hepsini arşivden çıkartıp (tabii arşivdeyse) bir klasörde toplamalısınız. Buraya kadar kolay.
Daha sonra NTLite indirip imajınızı input olarak seçerek sürücü entegre bölümünden hem boot.wim, hem install.wim'den kuracağınız versiyona bu sürücüleri eklemelisiniz. İşlemi tamamladıktan sonra elde edeceğiniz imajdan sorunsuzca isterseniz UEFI, isterseniz Legacy kurulum yapabilirsiniz. Eğer bunları yapmasaydık en azından USB sürücüleri olmasaydı, RAID yaptıysanız da RAID sürücüleri olmasaydı Windows kurulmazdı. Windows kurulduktan sonra attığım sayfadaki geri kalan sürücüleri de kurmanız gerekiyor. En son da ekran kartını kurarsınız, rahat edersiniz. İşlemler sırasında takıldığınız veya emin olmadığınız bir yer olursa buradayım.
Düzenleme: Utilities'i indirmenize gerek yok, onda USB sürücüsü yokmuş. USB sürücüleri Chipset'in içinde varmış.

Son düzenleme:
Orijinal Windows 7 64 bit sürümünün UEFI desteği var, zira denemelerimde başarılı olmuştum. Ancak Windows 7'yi UEFI kurmanız herhangi bir yarar sağlamayacaktır.

UEFI Windows 7'nin tek bir getirisi vardır: 2 TB üstü disklere kurulum yapabilme. Bunun dışında herhangi bir yarar sağlamaz, UEFI'nin nimetlerinden yararlanamazsınız. Hatta açılırken İngilizce olarak "Starting Windows" yazar. Uğraşmanıza değmez.

Ayrıca Ryzen bir sisteme Windows 10 kurun.

Ben kaşınıyorum, illaki Windows 7 kuracağım diyorsanız herhangi bir Windows 7 64 bit kurulu bilgisayardaki bir dosyaya ihtiyacınız var: bootmgfw.efi. C:\Windows\Boot\EFI klasöründe bulabilirsiniz.

USB belleğinize FAT32 dosya sisteminde ve GPT formatına Windows 7'yi yazdırdıktan sonra USB belleğinizde efi\microsoft klasörüne gidin. Oradaki boot klasörünü kopyalayın ve üst dizine (efi klasörüne) yapıştırın. Ardından daha önceden aldığınız bootmgfw.efi dosyasının adını bootx64.efi olarak değiştirip USB belleğinizdeki efi\boot dizinine yapıştırın.

Ardından normal bir şekilde UEFI kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Enpedi

Ekleme: ISO dosyasını GPT formatında UEFI'ye yazdırmaya çalıştığınızda muhtemelen NTFS dosya sisteminde yazdırılacaktır. UEFI kurulumu NTFS formatında yapamazsınız, bu durumda nasıl yazdıracağınız yine verdiğim kaynakta var.

Orijinal Windows 7 64 bit sürümünün UEFI desteği var, zira denemelerimde başarılı olmuştum. Ancak Windows 7'yi UEFI kurmanız herhangi bir yarar sağlamayacaktır.

UEFI Windows 7'nin tek bir getirisi vardır: 2 TB üstü disklere kurulum yapabilme. Bunun dışında herhangi bir yarar sağlamaz, UEFI'nin nimetlerinden yararlanamazsınız. Hatta açılırken İngilizce olarak "Starting Windows" yazar. Uğraşmanıza değmez.

Ayrıca Ryzen bir sisteme Windows 10 kurun.

Ben kaşınıyorum, illaki Windows 7 kuracağım diyorsanız herhangi bir Windows 7 64 bit kurulu bilgisayardaki bir dosyaya ihtiyacınız var: bootmgfw.efi. C:\Windows\Boot\EFI klasöründe bulabilirsiniz.

USB belleğinize FAT32 dosya sisteminde ve GPT formatına Windows 7'yi yazdırdıktan sonra USB belleğinizde efi\microsoft klasörüne gidin. Oradaki boot klasörünü kopyalayın ve üst dizine (efi klasörüne) yapıştırın. Ardından daha önceden aldığınız bootmgfw.efi dosyasının adını bootx64.efi olarak değiştirip USB belleğinizdeki efi\boot dizinine yapıştırın.

Ardından normal bir şekilde UEFI kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Enpedi

Ekleme: ISO dosyasını GPT formatında UEFI'ye yazdırmaya çalıştığınızda muhtemelen NTFS dosya sisteminde yazdırılacaktır. UEFI kurulumu NTFS formatında yapamazsınız, bu durumda nasıl yazdıracağınız yine verdiğim kaynakta var.
Öncelikle çok teşekkür ederim size. Bu anlattıklarınız biraz zormuş, peki uefi hariç nasıl bir kurulum yapmamı isterseniz? Şuan elimde Windows 7 orjinal key var, bunu rufusa ne şekilde yazıp kurmam gerekiyor?

UEFI haricinde normal şekilde kurulum yapabilirsiniz.

Rufus ile USB belleğe yazdırırken NTFS dosya sisteminde ve MBR formatında yazdırmanız gerek. BIOS'tan UEFI ve Secure Boot'u kapatmanız gerek.

Sisteminizde SSD var mı? Bir de işlemciniz Ryzen mi?

Geri
Yukarı