Çözüldü Windows 7'nin install.wim dosyasını Windows 10 kurulum medyasına atmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Merak ettiğim için soruyorum.
Bir USB belleğe Windows 10 ISO dosyasını Rufus ile yazdıktan sonra USB bellekteki install.wim veya install.esd dosyasını silip yerine Windows 7 ISO dosyasının içindeki install.wim dosyasını atarsak ne olur?
Çünkü bazı modifiyeli Windows 7 ISO dosyaları aslında Windows 8.1 tabanlı olup sadece içindeki install.wim dosyası Windows 7'ye ait oluyor.
Eğer dediğim gibi yaparsak kurulum medyası boot eder mi? Boot ederse kurulum tamamlanır mı yoksa hata mı verir?

Çözüm
Windows 10 x86 ISO dosyasının içerisine Windows 8.1 x86'ya ait wim dosyasını atınca ortaya çıkan sonuç;
1586438579062.png

Windows 10 yada 8'e ait kurulum USB'si içerisine Windows 7'nin kurulum dosyalarını ayrı bir klasör oluşturarak atın.
Legacy modda Windows 10 yada 8 kurulumu için sisteminizi boot ettikten sonra kurulum yapmadan CMD penceresini (Shift + F10) açın. USB içerisindeki Windows 7 klasörüne erişip setup'ı çalıştırın.
Örneğin USB sürücünüz "E" sürücüsü diyelim, CMD ekranında; "E:\Windows 7\setup.exe" çalıştırın.
Yalnız ben hala neden böyle bir macera içerisine giriyorsunuz anlayamadım.
Windows 10 x86 ISO dosyasının içerisine Windows 8.1 x86'ya ait wim dosyasını atınca ortaya çıkan sonuç;
1586438579062.png

Windows 10 yada 8'e ait kurulum USB'si içerisine Windows 7'nin kurulum dosyalarını ayrı bir klasör oluşturarak atın.
Legacy modda Windows 10 yada 8 kurulumu için sisteminizi boot ettikten sonra kurulum yapmadan CMD penceresini (Shift + F10) açın. USB içerisindeki Windows 7 klasörüne erişip setup'ı çalıştırın.
Örneğin USB sürücünüz "E" sürücüsü diyelim, CMD ekranında; "E:\Windows 7\setup.exe" çalıştırın.

Son düzenleme:
Çözüm
Eki Görüntüle 531542
Aynen böyle bir cevap bekliyordum :D
Daha Windows 8.1'in install.wim dosyası Windows 10 ISO dosyası ile çalışmıyor, Windows 7 nasıl çalışsın? :D
Ancak garip bir şekilde Sosyal'de bir tane üye Windows 7'nin install.wim dosyasını Windows 10 kurulum dosyalarının içine atıp normalde 0x000000A5 mavi ekran hatası alıp kuramadığı Windows 7'yi kurabilmiş.
Bahsettiğim konu ve mesaj: Windows 7 format atarken 0x000000A5 hatası - Technopat Sosyal
Windows 7'nin install.wim dosyası ile denediniz mi?
Sadece merak ettiğim için. Yoksa böyle bir şeye girişmeye gerek yok ki zaten Windows 10 kullanıyorum ve kullanmaya da devam ediyorum.

Elimde Windows 7 medyası yok. Üçüncü nesil Ryzen işlemcilerle sıkıntı çıkardığı için sistemimde sıkıntı çıkarıyor, sildim.
Dediğim gibi Windows 10 kurulum medyası ile boot edip kuruluma Windows 7 ile devam edebilirsiniz.
Ancak diğer arkadaşın lisansı bahane ederek sistemine Windows 7 kurması bence kuru inat.
Windows 7'nin yüklenmesini engelleyen sistemler eski değil. O sistemi alan 10 TL verip Windows 10 lisansı da alır. Her ay verilmeyecek bu 10 TL, bir kere verilecek tamam.

Elimde Windows 7 medyası yok. Üçüncü nesil Ryzen işlemcilerle sıkıntı çıkardığı için sistemimde sıkıntı çıkarıyor, sildim.
Dediğim gibi Windows 10 kurulum medyası ile boot edip kuruluma Windows 7 ile devam edebilirsiniz.
Ancak diğer arkadaşın lisansı bahane ederek sistemine Windows 7 kurması bence kuru inat.
Windows 7'nin yüklenmesini engelleyen sistemler eski değil. O sistemi alan 10 TL verip Windows 10 lisansı da alır. Her ay verilmeyecek bu 10 TL, bir kere verilecek tamam.
Sadece merak ettiğim için sorduğumu belirttim. Ama o 10 TL'lik lisansların tamamen sahte olduğunu ve bir süre sonra patlayacağını düşünen çok insan var, ondan dolayı da elindeki Windows 7 lisansını değerlendirmek için kurmak istiyor.
Mesela benim bir yakınım Windows 10'u KMSpico adlı bir yazılımla etkinleştiriyor. Windows 10 lisansları çok pahalıymış, değmezmiş. Ucuz lisanslar var 20 TL'ye satılan dediğimde ise diyor ki, o lisanslar sahteymiş bir süre sonra patlarmış, onlarla uğraşacağıma direk KMSpico basar geçerim hem kesin sonuç veriyor hem de bedava. Bu cevabı alıyorum. Bu kitlenin bir kısmı da bu düşünceden dolayı elindeki Windows 7 lisansını çöpe atmak istemeyip Windows 7 kurmaya çalışıyor.
Ayrıca bildiğim kadarıyla Windows 7 ve 8.1 ürün anahtarları Windows 10 ile de çalışıyor. Çünkü birkaç ay önce Windows 8 ile gelen bir HP laptop'a Windows 10 kurulumu yapmıştım ve direk BIOS'tan ürün anahtarını görüp otomatik olarak sürümü seçmişti. Eğer geçersiz olsaydı kesin bir şekilde ürün anahtarı ekranı gelirdi. Yani halen daha Windows 7, 8 ve 8.1 ürün anahtarları Windows 10 ile geçerli. Eski Windows 7 lisansınız varsa, yeni sistem aldıysanız ve lisans almak istemiyorsanız elinizdeki Windows 7 lisansınızı değerlendirebilir ve hiç para vermeden orijinal Windows 10 kullanabilirsiniz.

Ucuz lisanslar var 20 TL'ye satılan dediğimde ise diyor ki, o lisanslar sahteymiş bir süre sonra patlarmış, onlarla uğraşacağıma direk KMSpico basar geçerim hem kesin sonuç veriyor hem de bedava.
O ucuza satılan lisanslardan aldım 3 ayrı bilgisayar için. Halen kullanıyorum ve bir sorun çıkmadı. Sahte yada değil, KMSpico etkinleştirme hizmetini kandırmanın dışında başka ne işler yapıyor bilmediğimden bu riske girmem.
Windows 7 lisansınızı değerlendirebilir ve hiç para vermeden orijinal Windows 10 kullanabilirsiniz.
Halen kullanılabiliyorsa güzel.

Merhaba arkadaşlar. Merak ettiğim için soruyorum.
Bir USB belleğe Windows 10 ISO dosyasını Rufus ile yazdıktan sonra USB bellekteki install.wim veya install. Esd dosyasını silip yerine Windows 7 ISO dosyasının içindeki install.wim dosyasını atarsak ne olur?
Çünkü bazı modifiyeli Windows 7 ISO dosyaları aslında Windows 8.1 tabanlı olup sadece içindeki install.wim dosyası Windows 7'ye ait oluyor.
Eğer dediğim gibi yaparsak kurulum medyası boot eder mi? Boot ederse kurulum tamamlanır mı yoksa hata mı verir.

Şu anda Windows 11 var bende çok merak etigim konu olan Windows 11'e Windows 10'un install.wim dosyasıni atacagim acaba çalişacak mı sanal makinede yapacagim.

Geri
Yukarı