Windows 8.1 32 Bit'e nasıl geçilir?

İki kişi bana cevap olarak uzun uzun paragraf yazmış. Dostlar hayatında hep windows kullanmış adama linux öneriyorsunuz. Tamam siz her cihazınıza telefonunuza bile linux kurun. Windows'a güvenli değil deyin. Fanboy demeyim diyorum ama bu basbayağı fanboyluk.
Orijinal diye tercih edilen Stock Windows'lar iliğine kadar Windows'un sunucularına bağlıdır. Bu da eğer araya biri girerse büyük sıkıntı yaşatabilir. Ayrıca da bu yasal bir gizlilik ihlalidir. Sizin yaptığınız her işlemin kaydının Windows sunucularında kaydedilmesinin ne gereği var. Ha masumane olarak yedek falan alıyoruz onun için desek dediğim gibi araya birinin girmesi durumunda bilgiler el değiştirebilir. Custom İSO'lar mahremiyete daha saygılıdır. Gerçi defalarca ne kadar anlatırsam anlatayım bir kere kuyuya taş atılmış herkes gidip atıyor artık. Ülkece orijinal Windows ve Google Chrome kullanımının aşırı yaygın olduğu bir toplumdayız ne anlatabiliriz ki? 😃
Bana cidden saçma geliyor. İnsanlar odalarının çoğu zaman 2 cephesine perde taktırıyor ve 7. 8. katta olsa bile en hafif bir iş yaparken bile o perdeyi kapatıyor içi rahat etsin diye. Aynı insanlar elektronik ortamlarda tabiri caizse perdesiz odalarda yaşıyor ve bunu daha güvenli görüyor. Cidden anlamıyorum.
Custom iso'lar mahremiyete daha saygılıymış :D Aynen dostum senin kıytırık verilerin umrunda değil amacı zaten cihazın üzerinden mining yapmak :D Tek güvendiğin şey bir kişinin kodları. Windows'un sanki sivil, rastgele bir kişi gibi verilerimizi emanet ettiğimizi sanıyorsun. Windows'un sunucularına birinin sızmasını sanki çok kolaymış gibi ama custom rom'ların içine RAT saklamak aşırı zor mining virüsü saklamak aşırı zormuş gibi uzun uzun yazmışsın alemsin gerçekten :D
Linux nasıl komplike açıklar mısın? Linux Mint kullandığım dönemde(Windows'tan yeni geçmiştim) bir tek Brave indirmek için kod girmiştim ki sitesinde kodlar hazır. Onun haricinde her programımı yazılım yöneticisi üzerinden tek tıkla indirdim. Linux'ta grafik paket yöneticileri sandığınızdan çok daha iyi noktadalar ki mstore da bu paket yöneticilerine Windows'un vermiş olduğu bir karşılıktır. Ama henüz yeterli seviyede değil. Onu geçtim Linux Mint yapısı itibarıyla oldukça Windows'a benziyor. Sürücü yöneticisi gibi çok güzel araçlarla geliyor ve çok güçlü bir topluluğu var. En ufak bir sorunla ilgili onlarca konu ve çözüm bulabilirsiniz.

Güvenlik noktasındaysa Windows 7 ve 8 ailesinden destek kesildiği için yakın gelecekte de birçok uygulama desteğini kesecek ve eski sürüm uygulamalara mahkum olacaksınız. Bu durumda da yazılım korsanları daha rahat bir şekilde açık keşfedebilecekler çünkü yazılım artık herhangi bir güvenlik güncellemesi almıyor.

ReviOS ve AtlasOS gibi yaygın Custom ISO'lar daha güvenliler çünkü hala uygulama güncelleme destekleri var, telemetriler ile gereksiz servisleri kapatıyorlar ve açık kaynak bir şekilde geliştiriliyorlar.

ReviOS projesi güvenlik yamalarını kapasa da dediğim gibi bir av ile çözülebilir. Windows 7 tarafında da şu an durum ne bilmiyorum ama elbet Av'ler desteklerini kesecekler ya da yetemedikleri durumlar olacak.

Onun haricinde agresif performans özelleştirmeleriyle ön plana çıkan AtlasOS'da güvenlik yamaları aktif geliyor.
En basitinden basit programlar çalıştırmak isteyecek kullanıcı ama çalıştıramayacak. Sürücü kurmak isteyecek ama bak bakalım o da neymiş? Linux'a desteği yokmuş :D Bak yazdığın şeyler bile komplike. Ama halen farkında değilsin. Yok neymiş sorun yaşarsa foruma yazacakmış cevap gelmesini bekleyecekmiş cart curt. Daha windows için tasarlanmış programı customos'larda bile düzgün çalıştıramıyorken linux'ta çalışmasını beklemek saçmalık.

Evinizdeki tost makinesinden tutunda fırınınıza kadar linux kurun dostlarım. Ama daha windows 8.1'in nasıl kurulacağına dair konu açan birine linux önermeyin. Ya da önerin sizi ne kadar umursayacak ki :D

Şahsen hiçbir şekilde 8.1 geçmeni önermem tavsiyem 2016 LTSB'ya da yeni sürümlerin Custom ISO'sunu kurabilirsin mesela AtlasOS 20H2 gibi. Seçim senin aralarından en performanslısı AtlasOS olur.

Orijinal diye tercih edilen Stock Windows'lar iliğine kadar Windows'un sunucularına bağlıdır. Bu da eğer araya biri girerse büyük sıkıntı yaşatabilir. Ayrıca da bu yasal bir gizlilik ihlalidir. Sizin yaptığınız her işlemin kaydının Windows sunucularında kaydedilmesinin ne gereği var. Ha masumane olarak yedek falan alıyoruz onun için desek dediğim gibi araya birinin girmesi durumunda bilgiler el değiştirebilir. Custom ISO'lar mahremiyete daha saygılıdır. Gerçi defalarca ne kadar anlatırsam anlatayım bir kere kuyuya taş atılmış herkes gidip atıyor artık. Ülkece orijinal Windows ve Google Chrome kullanımının aşırı yaygın olduğu bir toplumdayız ne anlatabiliriz ki? 😃
Bana cidden saçma geliyor. İnsanlar odalarının çoğu zaman 2 cephesine perde taktırıyor ve 7. 8. katta olsa bile en hafif bir iş yaparken bile o perdeyi kapatıyor içi rahat etsin diye. Aynı insanlar elektronik ortamlarda tabiri caizse perdesiz odalarda yaşıyor ve bunu daha güvenli görüyor. Cidden anlamıyorum.

Benim de bunu aklım almıyor. KMS ile Windows aktifleştirirken sıkıntı yok, desteği kesilmiş sistemler kullanırken sıkıntı yok ama mahremiyetin için düzenlemeler yapan ve şeffaf şekilde geliştirilen Custom ISO'lar tehlikeli.

İki kişi bana cevap olarak uzun uzun paragraf yazmış. Dostlar hayatında hep Windows kullanmış adama Linux öneriyorsunuz. Tamam siz her cihazınıza telefonunuza bile Linux kurun. Windows'a güvenli değil deyin. Fanboy demeyim diyorum ama bu basbayağı fanboyluk.

Custom ISO'lar mahremiyete daha saygılıymış :D Aynen dostum senin kıytırık verilerin umurunda değil amacı zaten cihazın üzerinden mining yapmak :D Tek güvendiğin şey bir kişinin kodları. Windows'un sanki sivil, rastgele bir kişi gibi verilerimizi emanet ettiğimizi sanıyorsun. Windows'un sunucularına birinin sızmasını sanki çok kolaymış gibi ama Custom ROM'ların içine RAT saklamak aşırı zor mining virüsü saklamak aşırı zormuş gibi uzun uzun yazmışsın alemsin gerçekten :D

En basitinden basit programlar çalıştırmak isteyecek kullanıcı ama çalıştıramayacak. Sürücü kurmak isteyecek ama bak bakalım o da neymiş? Linux'a desteği yokmuş :D Bak yazdığın şeyler bile komplike. Ama halen farkında değilsin. Yok neymiş sorun yaşarsa foruma yazacakmış cevap gelmesini bekleyecekmiş cart curt. Daha Windows için tasarlanmış programı Customos'larda bile düzgün çalıştıramıyorken Linux'ta çalışmasını beklemek saçmalık.

Evinizdeki tost makinesinden tutunda fırınınıza kadar Linux kurun dostlarım. Ama daha Windows 8.1'in nasıl kurulacağına dair konu açan birine Linux önermeyin. Ya da önerin sizi ne kadar umursayacak ki :D

Sürücüleri sürücü yöneticisiyle çat kurabiliyor. Onu geçtim ReviOS 10 ve AtlasOS açık kaynak bir şekilde geliştiriliyor. Aç bak bakalım var mı bir virüs veya zararlı. En basit programdan kastın Microsoft Office falansa evet Microsoft programlarının hepsinin Linux desteği yok ama LibreOffice, only Office, WPS Office gibi alternatifler var. Foruma yazıp beklemesi gerekecek demedim. En ufak bir sorunda erişebileceği devasa bir kaynak olduğunu belirttim. Mesajı başka yere çekmezseniz sevinirim. Daha Linux dağıtımlarının uygulama destekleri hakkında en ufak bir bilginiz yok lakin maşallah bayağı fikriniz var. Fikir belirtmeye harcadığınız vakti birazcık da öğrenmeye ayırın derim.

ReviOS10 ve ReviOS11 üzerinde tüm programları sıkıntısız çalıştırdığımı belirttiğim halde ve denediğiniz tek bir Custom ISO'dan yola çıkarak genelleme yapmanızın yanlış olduğunu belirttiğim halde siz, hala daha Custom ISO'lar program açamıyor gibi saçma ve çürümüş bir genellemeye başvuruyorsunuz.

Windows 7 ve 8.1 gibi her anlamda desteği kesilmiş bir işletim sistemi yerine tabii olarak Linux Mint gibi Linux dağıtımlarını veya hafifletilmiş Windows ISO'larını önereceğim.

İki kişi bana cevap olarak uzun uzun paragraf yazmış. Dostlar hayatında hep windows kullanmış adama linux öneriyorsunuz. Tamam siz her cihazınıza telefonunuza bile linux kurun. Windows'a güvenli değil deyin. Fanboy demeyim diyorum ama bu basbayağı fanboyluk.

Custom iso'lar mahremiyete daha saygılıymış :D Aynen dostum senin kıytırık verilerin umrunda değil amacı zaten cihazın üzerinden mining yapmak :D Tek güvendiğin şey bir kişinin kodları. Windows'un sanki sivil, rastgele bir kişi gibi verilerimizi emanet ettiğimizi sanıyorsun. Windows'un sunucularına birinin sızmasını sanki çok kolaymış gibi ama custom rom'ların içine RAT saklamak aşırı zor mining virüsü saklamak aşırı zormuş gibi uzun uzun yazmışsın alemsin gerçekten :D

En basitinden basit programlar çalıştırmak isteyecek kullanıcı ama çalıştıramayacak. Sürücü kurmak isteyecek ama bak bakalım o da neymiş? Linux'a desteği yokmuş :D Bak yazdığın şeyler bile komplike. Ama halen farkında değilsin. Yok neymiş sorun yaşarsa foruma yazacakmış cevap gelmesini bekleyecekmiş cart curt. Daha windows için tasarlanmış programı customos'larda bile düzgün çalıştıramıyorken linux'ta çalışmasını beklemek saçmalık.

Evinizdeki tost makinesinden tutunda fırınınıza kadar linux kurun dostlarım. Ama daha windows 8.1'in nasıl kurulacağına dair konu açan birine linux önermeyin. Ya da önerin sizi ne kadar umursayacak ki :D
Linux fanboyu mu, Revios kullandığımı da belirtmiştim halbuki. Ana kasamda Revios kurulu. Neyse sonuç olarak oyun ağırlıklı kullanıyorsanız 7 veya 8.1 halen düşük donanımda oyun oynamak için düşünülebilir. Ama yok ben çok oyun oynamam derseniz Linux daha mantıklı. Birçok açıdan. Ya da kendiniz bilirsiniz Stock Windows 10 64 bit sanırım boşta 2 GB'ye yakın ram sömürmeye başlamış. 32 bit ile hafifletip program desteğinden kısmak da bir seçenek tabi. Kolay gelsin.

Linux fanboyu mu, ReviOS kullandığımı da belirtmiştim halbuki. Ana kasamda ReviOS kurulu. Neyse sonuç olarak oyun ağırlıklı kullanıyorsanız 7 veya 8.1 halen düşük donanımda oyun oynamak için düşünülebilir. Ama yok ben çok oyun oynamam derseniz Linux daha mantıklı. Birçok açıdan. Ya da kendiniz bilirsiniz Stock Windows 10 64 Bit sanırım boşta 2 GB'ye yakın RAM sömürmeye başlamış. 32 Bit ile hafifletip program desteğinden kısmak da bir seçenek tabii. Kolay gelsin.

Hocam Custom ISO önerenler de derin tux'cılar.(yani galiba biz) onlar da Linux'a çalışıyorlar(!)

Hocam Custom ISO önerenler de derin tux'cılar.(yani galiba biz) onlar da Linux'a çalışıyorlar(!)
Teklif var ısrar yok hocam. Bundan 3 sene önce falan olsa 8.1 ve 7 önerirdim. Hatta 2 sene... O zamanlar program desteği güzeldi. Son 1-2 yılda hızlı bir sırt çeviriş başladı. Ancak günümüzde genel anlamda herhangi bir hafif Linux dağıtımı ile hem Win7 ve 8.1'e göre daha çok program desteğine sahip oluyoruz hem de çoğu zaman daha fazla hafiflik ve performans elde ediyoruz. Bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlatamadım galiba. Günümüzde Windows tabanında 10'un altına düşmek de pek akıllıca bir karar değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı