Windows 8.1 desteği 10 Ocak 2023'te son bulacak

Bitecek destek Windows 8.1'in değil, HDD'lerin desteğidir. Şuan da destek alan bütün sürümler SSD ile güzel çalışacak şekilde tasarlandı. 10 Ocak 2023'den sonra kullanıcılar Windows 10 ve Windows 11 ya da (Windows 8.1'in LSTC sürümü niteliğinde olan Windows 8.1 Industry Pro) sürümlerine geçmesi gerek fakat Windows 8.1 kullanıldığında göre sistem Windows 11'e uyumlu olmayacaktır. Industry Pro desteği ise Haziran 2023 yılında son bulacaktır. Windows 8.1'in desteğin sona ermesi, halihazırda kurulu işletim sisteminin devre dışı kalacağı anlamına gelmez fakat işletim sisteminin güncellemeleri (acil bir durum olmadıkça) devre dışı kalacaktır.

Windows 8.1 Enterprise sürümü bulunmamaktadır. Dolayısıyla Windows 8.1 sürümüne ESU yani genişletilmiş güvenlik güncellemeleri sunulmayacaktır.

Bütün Windows 8.1 sürümleri Haziran 2023 yılında desteğini kaybedecektir.

Yine de bunun anlamı Windows 8.1'in tamamen terk edilmesi gereken bir işletim sistemi anlamı yaratmaz. Desteğin bitişi demek Windows sürümüne daha güncelleme ve güvenlik desteğinin gelmeyecek olması demektir. Windows 8.1'den vazgeçmek istemeyen kullanıcılar anti-virüs programı kullanabilir, programlar ve anti-virüs desteği Windows 8.1'i terk edene kadar kullanıcılar Windows 8.1 kullanabilirler.

Son düzenleme:
Donanımınız eski ise üzerinde internet çalıştığı sürece devam. Chrome, Edge firefox vs herhangi biri güncellendiği sürece...

Microsoft, 8.1 kullanıcılarına destek sonu tarihini bildirdi.

Netbook ve 1-2 GB RAM + 5200 RPM HDD'li eski PC dostu bir işletim sistemi daha masadan kalkmak üzere ha dostlar. 😥

Elveda Windows XP döneminden kalma 1GB RAM'li eski Netbook'umun ömrünü uzatan güzel dostum. 😥

Artık Google Chrome ve LibreOffice desteği bitene kadar o Netbook'da devam Windows 8.1 ile 😃 Zaten hep bilindik sitelere girdiğimden çok sıkıntı olmaz Windows Defender kullanmam😃😃😃

Yeni konular

Geri
Yukarı