Windows 8.1 Kurmak İstiyorum

exper123

Kilopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Dizüstü bilgisayarıma format atalı 62 gün oldu. Ama Windows 8.1 PRO kurmak istiyorum. DELL marka i5 işlemcili N5110 model bir dizüstü bilgisayar sahibiyim. Dizüstü bilgisayarıma format atmak biraz çilekeş. En son format attığımda 3 gün uğraştım. Format atmak sıkıntı değil ama sürücüleri CD ile kurmak gerekiyor. Ardından güncelleme yapabiliyorsunuz. Ama hepsini tek tek kurduğumuz için eksik birşey olurmu olmazmı diye şüpheye düşüyorum. Masaüstü bilgisayarımda var ama o zavallım hiç zorluk çıkarmaz :) Bende zor olduğu için sürücüleri 2 farklı program ile yedekledim. Bir kaç sorum olacak.

1. Yedeklediğim Windows 7 sürücülerini Windows 8.1 PRO kurduktan sonrada sorunsuzca kullanabilirmiyim?
2. Bilgisayar ile gelen Sürücü Yükleme CD'sinin içindeki sürücüler Windows 8.1 PRO kurduktan sonrada yüklenebilir mi?
3. Windows 8 Format Atma Rehberi'nde daha önce bilmediğim birşey öğrendim. İntel'in chipset sürücülerini yüklerken çalıştırdan birşeyler yaptılar. Neyse ben ne yaptıklarına bakarım ama bu işlemi bende yapabilirmiyim? Yani hiç yedek sürücüler veya CD ile uğraşmadan aynı şekilde sürücüleri yükleyebilirmiyim, bu işlem ile İntel'in bütün chipset veya diğer sürücüleri yükleniyor mu?
4. Bu canına yandımın dizüstü bilgisayarındaki ekran kartı İntel HD Graphics Family(AMD Radeon HD 6470M) toplam 2307 MB. Bu ekran kartını İntel'in sitesinden bulamadım. Yani var ama İntel HD Graphics 3000 olarak var. Tamam zaten bu diyeceksiniz ama bu şekilde kurduğum zaman 512 MB olan 6470M'yi kurmuyor. Ayrıca 2307 MB'da olmuyor. Sadece bu ekran kartı sürücüsü 8.1 PRO'da çalışır mı?

Kafamda deli sorular tarzında 4 cevap bekleyen sorum var. Bu gece format ve program yükleme işini bitirmek istiyorum. Başka forum sitelerinde takılıyorum ama böyle ustalık isteyen işlerde her zaman Technopat forumlarını tercih ederim. Cevap verirseniz sevinirim...

DELL servis numarası ile ve bilgisayara yüklettiği programla sistemdeki sürücüleri ve ihtiyaçlarını görebiliyor. Ama çok karışık ve düzensiz olduğu için yanlış birşey yapma ihtimali çok yüksek. Benim ekran kartıma AMD Radeon HD 7450 ekran kartını öneriyor. O kadar saçma. Zaten o yüzden 50 kere ekran kartı sürücüsünü yüklemeyi denedim. Şimdi yüklü ama o kadar deneme yaptımki muhtemelen dosyaları karıştı. CCC hata veriyor, açmıyor. Oyuna giriyorum ekran kare kare gidiyor. Birazda bu yüzden format atma mecburiyeti doğdu. Ayrıca otomatik kuracaksa neden rehberde siteden elle kurulum yaptılar?

4 soruma tek tek cevap verilirse sevinirim:redface:

Siteden Windows 8 sürücüleri kısmından eksik olan varsa indirip kuracaksın. Windows 8.1 kur anlayacaksın çünkü yanlış yapma ihtimalin yok. Elindeki CD'yi çöpe at ve linkini verdiğim sitedeki Windows 8 (otomatik yüklenmemiş var ise)sürücüler haricinde yükleme yapma. Bir de kurulum sonrası Denetim Masası Windows Update açıp Güncellemelerin tamamını tekrar tekrar kontrol ederek tam yapmalısın.
Senin aradığın türde cevaplar Windows 8.1'de kalmadı.

Sen takıldın kaldın, yazdıklarımı okumuyorsun. Hiçbirşey yapmayacaksın kendi ototmatik kuracak diyorum. Haa oldu bir eksiklik gördün verdiğim linkte sorduklarının hepsi ayrı ayrı Windows 8 Driver olarak verilmiş, indirip kuracaksın o kadar. Denetim Masası, Windows Update yukarıda anlattığım gibi kurulumdan sonra ilk yapman gereken.

Yedeklerin, CD içindeki sürücüler çalışmaz gerekte yok.

İlk güncellemede ekran kartı sürücülerini yükledi. Hatta şuan %95 :D Ama çok değişik valla fakat kalitesini belli ediyor. Devam ediyorum, bilgilendirme yaparım.

- - - Güncellendi - - -

İnanırmısınız bütün sürücüleri tek seferde yüklemiş. Yani aygıt yöneticisine bir girdim sürücüleri görünce istemsizce güldüm :D Aklınıza ne geliyorsa yüklemiş. Birde hala yüklüyor :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı