Windows 8.1 lisansı 10'da çalışır mı?

437935

Hectopat
Makaleler
1
BIOS OEM key var laptopumda 8.1 için. İnternette Microsoft'un 8, 8.1 ve 7 lisanslarını yükseltme ile yapılırsa 10'a uygun lisans haline getirdiğini gördüm. Şimdi ben yükseltme ile yapma taraftarı değilim. Temiz kurulum yapmak istiyorum ama temiz kurulumda da lisansı onaylamıyor. Bir konuda da şöyle gördüm; "bir kez yükseltme ile yaparsan artık istediğin kadar temiz kurulum yapabilirsin, etkinleşecektir." bu doğru mu, olabilir mi? Eğer olursa ilk baş yükseltme yaparım sonrasında temiz kurulum yaparım. İlk defa 8.1 dışında bir işletim sistemi kuracağım için pek bilgim yok, mazur görün.

Windows 8.1 keyi Windows 10'u etkinleştirmez.
Yeni OEM Key almalısınız.
(Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.)

Ben 2020'nin sonlarında Windows 7 Home Premium anahtarı ile Windows 10 Home 20H2'yi etkinleştirmiştim. Kurulumda Windows 7 Home Premium anahtarını girmiştim, kabul etmişti ve Windows 10 Home kurmuştu. Etkinleştirmeyi de sorunsuz bir şekilde yaptı. Hatta kurulumda Microsoft hesabı ekranında çevrimdışı hesap seçeneği bile çıkmadı, buradan bile Windows 10 Home kurduğunu anlayabiliyorum.

Muhtemelen çalışacaktır. Önemli olan nokta şudur; eğer lisansınız Windows 8.1 Single Language'a ait ise Windows 10 Home Single Language kurmalısınız. Düz Windows 10 Home kurarsanız lisansınız çalışmaz.

Microsoft hala bu sistemi kapatmadı. Windows 11 çıkınca belki kapatabilirler.

Ben 2020'nin sonlarında Windows 7 Home Premium anahtarı ile Windows 10 Home 20H2'yi etkinleştirmiştim. Kurulumda Windows 7 Home Premium anahtarını girmiştim, kabul etmişti ve Windows 10 Home kurmuştu. Etkinleştirmeyi de sorunsuz bir şekilde yaptı. Hatta kurulumda Microsoft hesabı ekranında çevrimdışı hesap seçeneği bile çıkmadı, buradan bile Windows 10 Home kurduğunu anlayabiliyorum.

Muhtemelen çalışacaktır. Önemli olan nokta şudur; eğer lisansınız Windows 8.1 Single Language'a ait ise Windows 10 Home Single Language kurmalısınız. Düz Windows 10 Home kurarsanız lisansınız çalışmaz.

8.1 Single Language'i etkinleştiriyor kendiliğinden. Home Single Language veya Home olacağını nereden seçiyoruz?

Bunu bilmiyordum. Elimde Windows 7 Home Basic ürün anahtarı var. Belki işe yarar.

8.1 Single Language'i etkinleştiriyor kendiliğinden. Home Single Language veya Home olacağını nereden seçiyoruz?
Eğer kullandığınız ISO dosyasında Home Single Language sürümü mevcut ise kurulum doğrudan BIOS'tan ürün anahtarını çekecektir. Bu sayede hiç ürün anahtarı girmenize veya sürüm seçmenize gerek kalmayacaktır.

ISO dosyası Technopat Sosyal'de Recep Baltaş abimiz tarafından paylaşılmış;

Bu konuda yer alan linkten indirebilirsiniz. İçinde Home Single Language sürümü de mevcuttur.

Geri
Yukarı