Windows 8.1 x86 UEFI Kurulumu Nasıl Yapabilirim?

technodeha

Hectopat
Arkadaşlar benim ASUS K52F modelinde bir bilgisayarım var. Daha önceden Windows 8.1 x86 kurdum ama UEFI kurarak Windows logosu yerine Asus logosu gelmesini istiyorum. Ama boot listesinde sadece USB belleğimin modeli çıkıyor. UEFI gibi bir şey yok.
Birde internette küçük bir araştırma yaptım. UEFI boot sadece x64 Windows'larda oluyormuş. Ben sırf bilgisayar daha hızlı açılsın ve daha güzel, hızlı çalışsın diye x86 Windows 8.1 Pro kurmuştum. Birde bendeki Windows kurulum yerinde Windows 8.1 Pro x86 ve x64 çıkıyor.
Nasıl UEFI kurulum yaparım? Mümkünse x86 Bit değilse de x64 Bit versiyonu nasıl UEFI Boot yaparım?
Mümkünse resimli anlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI kurulum diye bir şey yoktur. :) Eğer anakartın UEFI BIOS ise Windows 8.1 kurulumunda otomatik olarak kendi UEFI sürücülerini kurar. Böylece kendi UEFI sürücüsüne göre Windows logosu yerine başka bir resim/logo gösterir. Ayrıca UEFI kurulum için x86 ve x64 diye bir ayrım yoktur. İstersen 248Bit kur yine aynı sürücüyü kuracak ve çalıştıracaktır.

Ayrıca eğer RAM miktarın 2GB+ ise tartışmasız x64 Windows kurmalısın. O çok daha hızlı ve seri çalışacaktır. Tabi ki stabiliteyi ve her programı yükleyebilmeyi saymıyorum. Dediğim gibi boot ederken UEFI yazmaz. Sen Windows'u kurarsın anakart kendisi UEFI sürücülerini kurar. :)

İkisi de aynı şey.
Aynı şey değil canım. :)

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim ASUS K52F modelinde bir bilgisayarım var. Daha önceden Windows 8.1 x86 kurdum ama UEFI kurarak Windows logosu yerine Asus logosu gelmesini istiyorum. Ama boot listesinde sadece USB belleğimin modeli çıkıyor. UEFI gibi bir şey yok.
Birde internette küçük bir araştırma yaptım. UEFI boot sadece x64 Windows'larda oluyormuş. Ben sırf bilgisayar daha hızlı açılsın ve daha güzel, hızlı çalışsın diye x86 Windows 8.1 Pro kurmuştum. Birde bendeki Windows kurulum yerinde Windows 8.1 Pro x86 ve x64 çıkıyor.
Nasıl UEFI kurulum yaparım? Mümkünse x86 Bit değilse de x64 Bit versiyonu nasıl UEFI Boot yaparım?
Mümkünse resimli anlatır mısınız?
Ah biraz araştırsanız...

UEFI kurulum diye bir şey yoktur. :) Eğer anakartın UEFI BIOS ise Windows 8.1 kurulumunda otomatik olarak kendi UEFI sürücülerini kurar. Böylece kendi UEFI sürücüsüne göre Windows logosu yerine başka bir resim/logo gösterir. Ayrıca UEFI kurulum için x86 ve x64 diye bir ayrım yoktur. İstersen 248Bit kur yine aynı sürücüyü kuracak ve çalıştıracaktır.

Ayrıca eğer RAM miktarın 2GB+ ise tartışmasız x64 Windows kurmalısın. O çok daha hızlı ve seri çalışacaktır. Tabi ki stabiliteyi ve her programı yükleyebilmeyi saymıyorum. Dediğim gibi boot ederken UEFI yazmaz. Sen Windows'u kurarsın anakart kendisi UEFI sürücülerini kurar. :)

Aynı şey değil canım. :)

Hocam bir şey sormak istiyorum, UEFI ile kurulum yaptığımızda driverler kendisi otomatik mi yükleniyor? Yani temiz kurulumdan sonra üreticinin sitesinden driver indirmeye gerek kalıyor mu bunu merak ediyorum?

UEFI kurulum BIOS ile alakalıdır. Eğer UEFI Boot seçenekleri açıksa ve kullandığın ISO dosyası UEFI destekli yani MSDN sürümse ve direk GPT olarak kurulum yapabiliyorsa özellikle hiç Windows kurulmamış bir bilgisayara Windows kurunca reboottan sonra %90 ihtimalle şöyle bir ekran çıkar.

"[Windows 8 Logo]

[Anakart markası] UEFI boot driver installing... (%***)"

gibi yazan ufak sürücü kurulur. Yalnız bu sürücü öyle Windows klasörünün içine vs. kurulmaz. Kendini Windows için disk alanı oluştururken kendisi için açtığı sektörlere atar. Böylece sürücü kesinleşmiş olur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı