Windows 8.1 Yavaş Çalışıyor

efe00

Hectopat
Merhaba, iki farklı harddiske iki farklı (ikisi de Windows 8.1) işletim sistemi yüklü bilgisayarımda, 2 büyük sorun yaşıyorum.

Birinci sorunum şöyle:
Arma 3, Hitman: Absolution gibi grafikli oyunları orta-yüksek ayarlarda takılma olmadan oynatabilen bilgisayarım, masaüstünde işlem yapmaya gelince tabiri caizse kağnıya dönüyor.

Bilgisayar açılıp masaüstü geldikten sonra klasörlerin, dosyaların vs. ekrana gelmesi dakikalar sürüyor. Sağ-tık menüsü ben tıkladıktan dakikalar sonra geliyor, masaüstündeki klasörleri, herhangi bir konumdaki herhangi bir dosyayı açmaya çalışınca Windows'un fare imleci yerinde gözüken mavi yükleme şeyi (adını bilmiyorum 🙂) dakikalarca dönüyor dönüyor, sonrasında keyfine göre açılıyor veya açılmıyor.

Windows+S yapıp bir şey aramaya çalıştığımda arama paneli ayrı, klavyede vurduğum tuşlar ayrı, sonuçlar ayrı geç geliyor ekrana.

Denediğim yöntemler:

1- SFC /scannow
2- chkdsk
3- Arama için sürekli dizine ekleme özelliğini devre dışı bırakmak
4- Sanal belleği devre dışı bırakmak

İkinci sorunum da şu:
İki farklı harddiske iki farklı işletim sistemi kurduğumu söylemiştim. Harddisklerden biri 320GB, diğeri 1TB.

Örnek vererek anlatacak olursam, bilgisayarı açıp 320GB'lık harddiskteki işletim sistemine girip işlerimi yapıyorum ve bilgisayarı kapatıyorum. Fakat daha sonrasında bilgisayarı açıp başlangıçta (Windows'un hangisinden başlatmak istersiniz dediği ekranda) 1TB'lık harddiski seçip onu açmaya çalıştığımda bilgisayarın açılma süresi 5 dakika ile 10 dakika arasında değişiyor.

Amma velakin, eğer 320GB'lık harddiskte işlemlerimi yapıp, bilgisayarı kapattıktan sonra, bir sonraki açışımda tekrar 320GB'lık harddiskteki işletim sistemini seçersem açılma süresi saniyelere düşüyor. (Birinci sorunda bahsettiğim gibi ekrana dosyalar vs. geç geliyor)

İnternette araştırdım fakat buna benzer hiçbir şey bulamadım maalesef.

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. 🙂

Bilgisayar özellikleri:

Anakart: MSI 970A-G43
İşlemci: AMD FX-6100
RAM: 8 GB-DDR3
Ekran Kartı: ASUS GTX750 Ti
İşletim sistemi: Her iki harddiskte de Windows 8.1 Pro-64 Bit

Hatta mavi ekranda ntfs file system yazıyordu otomatik onarımda bilgisayarı sıfırla veya kurtar dedimde sürücü şifreleri veya silinmiş mi öyle birşey yazıyordu hatırlamıyorum format ekranında yakayı ele verdi zaten bir baktım c diski yok boşalmış içindeki dosyaları herşey gitmişti bildin biçimlendirilmiş öyle duruyordu.

Bunlarda ssleri hatta
Screenshot_20190722-021048.jpeg
Screenshot_20190722-021058.jpeg
Screenshot_20190722-021103.jpeg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı