Çözüldü Windows 8.1'de ASUSX Z97-A USB Güç Kesme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hozirik

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese Merhaba,

Aldığım yeni anakartla ilgili bir sorunum var. Anakart ASUS Z97-A, Windows 8.1 Pro işletim sistemini kullanıyorum ve tam Windows açılma ekranı geldiğinde USB portlarının hepsi güçten kesiliyor. Klavye ve mouse USB girişli olduğu için onlarda çalışmıyor fakat Windows yüklenmeden önce tüm portlar güç alıyor. Örneğin BIOS ekranına girebiliyorum. Windows 7 ile denedim herhangi bir sorun yok ama Windows 8.1 kullanmak istiyorum. Öncelikle sürücü yüklemesi eksik diye düşündüm ama tüm sürücüleri güncellediğim halde hala aynı sorunu yaşıyorum. BIOS'tan açmam gereken bir ayar var mı diyerek kontrol ettim ve USB konfigürasyonlarını biraz değiştirerek çalıştırmayı başardım fakat bu sefer de bilgisayarı tamamen kapatmadan baştan başlatma durumunda yine güçten kesiliyorlar.

Bu durumu ASUS Türkiye ile canlı destek kısmından görüşerek bildirdim ve bana işletim sistemimi değiştirmemi önerdiler. Başka çözüm yok mu dediğimde ise bizim başka önerimiz yok dediler. Z97-A modelini alıp Windows 8.1 kullanamayacaksam almamın ne anlamı vardı? Başka bir çözüm önerisi olan varsa sevinirim.

Sistem Donanımları;
  • Anakart: ASUS Z97-A
  • İşlemci: İntel Pentium G3258
  • Ekran Kartı: ASUS GTX650
  • Güç Kaynağı: Corsair CX750M
  • RAM: Kingston HyperX Beast 8 GB 2400 MHz (4x2 kit)
  • SSD: Samsung 850 Evo 250 GB
  • Harddisk: Seagate 2 TB
  • Kasa: Zalman Z12 Plus

BIOS'tan değiştirerek açabildiğim ayarlar;
Advanced-->USB Configuration-->Legacy USB Support-->Enable
Advanced-->USB Configuration-->Intel xHCI Mode-->Enable
Advanced-->USB Configuration-->EHCI Hand-off-->Enable
Boot-->USB Support-->Full Initialization

Default olan yani açılmayan ayarlar;
Advanced-->USB Configuration-->Intel xHCI Mode-->Smart Auto
Advanced-->USB Configuration-->EHCI Hand-off-->Disable
Boot-->USB Support-->Partial Initialization

Sorunu çözdüm. BIOS'tan ayarları aşağıdaki şekilde ayarladım ve şu an sorunsuz çalışıyor. İnşallah böyle sorunsuz devam eder. :)

Advanced-->USB Configuration-->Intel xHCI Mode-->Disable
Advanced-->USB Configuration-->EHCI Hand-off-->Disable
Boot-->USB Support-->Partial Initialization

xHCI Mode kısmını neden "Disable" yapınca çalıştığını bilmiyorum ama benim gibi böyle bir durum yaşayan olursa bu şekilde çözülüyor.

• Beğen
İfadeler: MF
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı