Windows 8.1'den Windows 10'a nasıl geçilir?

Hocam şimdi şöyle söyleyeyim HDD varsa Windows 10 çok ağır çalışır eski sürüm kursanız dahi, ikincisi 6 GB RAM yetmez en az 8 GB gerekli sağlıklı kullanabilmek için, ama işlemcin ve ekran kartın sorun çıkartmaz, RAM ve SSD upgrade yaparsan Windows 10 çok rahat çalışacaktır.
Evet pek çok yerde söyleniyor ancak bende yükseltme yapacak durumum yok maalesef
:(

SSD sadece uygulama açılma hızını ve başlangıç hızını etkiliyor diye biliyorum yani çok ceza gibi olmaz bence uygulama açılma hızını ve başlangıç hızını sadece disk etkilemiyor CPU Vb'de etkiliyor.
i3 7.nesil laptopumda hdd beni kanser etmişti :)

Ama HDD kullanıyorsan yarar var.
SSD ile 4. nesil işlemci ile gayet hızlı çalışıyor.
Ama oyun için dediğin gibi en az 10. nesil işlemcileri ben de öneririm. i3 i5 i7 i9 fark etmez. 10. Nesil üstü her zaman iyidir.

Hocam Ghost Spectre'yi 2020'den beridir kullanıyorum sıkıntısını görmedim. Şu an orijinal kullanmaktayım ama 2020'den 5-6 ay öncesine kadar ghost kullandım gayet güzeldi.
2016 LTSB gibi sistemler evet hafif ama Ghost Spectre'nin yaptığı kadar olmuyor.

Evet onlar daha hafif. Ancak ghost tercih edilmesine o kadar gerek yok. Stabil Windows 10 kurmakta yarar var. Onun dışında 4.nesil Windows 11 de iyi performans vermez. Ancak Windows 10 için verir. Özellikle de Windows 10 değil de 11 için mutlaka SSD gerekli oluyor.

Evet onlar daha hafif. Ancak ghost tercih edilmesine o kadar gerek yok. Stabil Windows 10 kurmakta yarar var. Onun dışında 4.nesil Windows 11 de iyi performans vermez. Ancak Windows 10 için verir. Özellikle de Windows 10 değil de 11 için mutlaka SSD gerekli oluyor.
Hocam 10 kullanıyorum zaten de asıl işlemci yerine disk ve ram önemli bir işletim sistemi kurmak için. Windows 10'u Pentium 4 işlemci bile açıyor.
Windows 11'i neden i5 4590 açamasın?
Ama önemli olan RAM'dir. Senin işlemcin ister 14. nesil olsun, ram yetersiz ise o işletim sistemini kullanamazsın. Tıkanır kalır. Ben 8 GB Ram var diye kurmuyorum yoksa kursam gayet de çalışır ama boşta %50 ram kullanır.
Ve evet Windows 10 gene HDD ile zar zor idare etse de 11 için SSD şart.

Hocam 10 kullanıyorum zaten de asıl işlemci yerine disk ve RAM önemli bir işletim sistemi kurmak için. Windows 10'u Pentium 4 işlemci bile açıyor.
Ama önemli olan RAM'dir. Senin işlemcin ister 14. nesil olsun, RAM yetersiz ise o işletim sistemini kullanamazsın. Tıkanır kalır. Ben 8 GB RAM var diye kurmuyorum yoksa kursam gayet de çalışır ama boşta %50 RAM kullanır.

Windows 11'e geçtiğimizde performans iyileştirmeleriyle beraber geliyormuş öyle biliyorum.

Hocam 10 kullanıyorum zaten de asıl işlemci yerine disk ve RAM önemli bir işletim sistemi kurmak için. Windows 10'u Pentium 4 işlemci bile açıyor.
Ama önemli olan RAM'dir. Senin işlemcin ister 14. nesil olsun, RAM yetersiz ise o işletim sistemini kullanamazsın. Tıkanır kalır. Ben 8 GB RAM var diye kurmuyorum yoksa kursam gayet de çalışır ama boşta %50 RAM kullanır.

Açamasın ile açma arasında fark var hocam. Açamaz demedim ben iyi performans veremez dedim. Hayır sadece RAM önemli değildir. Anakartta yer alan her donanım işletim sistemi için daha doğrusu kullanabilmek için gereklidir. Ayrıca %50 gibi rakam değil. %30-40 gibi değerler kullanmakta. Yoksa dediğin durum şuna da geliyor. İsterse 16 GB RAM olsun. 4.nesil işlemci olduktan sonra gibi. Ha ayrıca Pentium işlemciler ne kadar açsa da o kadar düşük performans alırsın. HDD gibi düşün tepkimeleri ve performansı.

Peki bu Windows 10 2016 LTSB yi kursam Microsoft Store gibi uygulamaları kullanabilir miyim?
En azından güncel sürümü Microsoft Store uygulama ve oyunlarını kullanabilmek için yüklesem yine de sıkıntı mı çıkar?
Normal internetten indirilen eski oyunlar da olsa oynamasam da olur sıkıntı değil

En azından güncel sürümü Microsoft Store uygulama ve oyunlarını kullanabilmek için yüklesem yine de sıkıntı mı çıkar?
Normal internetten indirilen eski oyunlar da olsa oynamasam da olur sıkıntı değil
Hocam Ghost Spectre 1703 kurun onda Ghost Toolbox sayesinde Microsoft Store, XBOX Game Pass vs. indirebiliyorsunuz. Uygulamalar da iniyor lakin hepsi inmiyor çünkü bazı Whatsapp gibi uygulamalar en düşük 1903 sürümü falan istiyor. Ama bu Ghost Spectre'nin sorunu değil sen hangi microsoft store uygulamasını kurarsan kur 1703'e bütün uygulamaları kuramazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı