Windows 8.1'e Linux Mint yükleme

375558

Hectopat
Bilgisayarımda Windows 8.1 Pro yüklü, memnunum ama Linux kodlama vb. için daha uyumlu bir işletim sistemiymiş diye duydum ve bu yüzden Linux Mint yüklemeye karar verdim. Fakat bu Linux Mint'in ISO dosyasını nereden bulabilirim, UEFI ile uyumlu mu, Windows 8.1'i silmeden Linux Mint'i kurabilir miyim, bilen biri yazabilir mi?

İNDİRME

• Windows 8.1'i silmeden Linux Mint yüklemek mümkündür. Bunun için şu adresten kendinize uygun ISO dosyasını indirin

MASAÜSTÜ ORTAMI SEÇİMİ

• Düşük sistemler için: Xfce.
  • Güzel tasarımlı olması için: Cinnamon (biraz ağırdır 4 GB RAM'iniz yoksa kurmayın.)

YAZDIRMA

• İndirdiğiniz ISO dosyasını rufus yazılımından USB belleğinize yazdırın.

KURULUM

• USB belleğinizi bilgisayarınıza takıp sistemi Linux Mint'ten başlatın.
  • Kurulum için şu videodan yararlanabilirsiniz.

EK KAYNAKLAR

--İyi günler.--​

Son düzenleme:
Hocam başlangıç olarak aşağıdaki gönderileri bir okuyun. Açınca göreceksiniz içerisinde çokça rehber var.

Öncelikle buradan ISO dosyasını indirin.

Size önerim XFCE ya da Cinnamon olacaktır. Cinnamon güzel fakat birazcık ağır bir masaüstü, XFCE ise hızlı ve düşük RAM kullanımına sahip. Sistem özellikleriniz yetiyorsa istediğinizi kullanabilirsiniz, pek bir fark olmuyor.

Direkt olarak Mint'e geçerseniz büyük bir yanlış yaparsınız. Bu yüzden ilk başta sanal makinede kullanmaya başlayın, sonra ise Dual Boot şeklinde kullanırsınız.

Dual Boot için kurulum yapmak için ise ''How to Dual Boot Linux Mint'' şeklinde yazarsanız bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı