Windows 8 ve Pardus aynı anda

System Information
------------------
Time of this report: 5/11/2013, 23:18:57
Machine name: USER
Operating System: Windows 8 Pro 64-bit (6.2, Build 9200) (9200.win8_gdr.130306-1502)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: CLEVO CO.
System Model: B5120
BIOS: BIOS Revision: 1.00.09
Processor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
Memory: 6144MB RAM
Available OS Memory: 6004MB RAM
Page File: 2306MB used, 3698MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
System Information
------------------
Time of this report: 5/11/2013, 23:18:57
Machine name: USER
Operating System: Windows 8 Pro 64-bit (6.2, Build 9200) (9200.win8_gdr.130306-1502)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: CLEVO CO.
System Model: B5120
BIOS: BIOS Revision: 1.00.09
Processor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
Memory: 6144MB RAM
Available OS Memory: 6004MB RAM
Page File: 2306MB used, 3698MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11

Sistemimin özellikleri bunlar sıkıntı çıkmaz umarım.Sizce pardusun hangi sürümünü yükleyeyim ?

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca linuxun hangi sürümü ile başlayayım sizce ?

Yanlış değilsem en çok kullanılan bu.
Ubuntu Türkiye

Technopat'ın güncellenmiş halinden sonra bazı konulardaki yanıtları kaçırabilmekteyim, kusura bakmayın.
Ben ubuntu işletim sistemini de şiddetle tavsiye ederim. Nedeni ise CONANICAL ortaklarının veri tabanının oldukça geniş olmasıdır. Nedir bu veri tabanı.
Linux işletim sistemlerinde programlar belli şekillerde yüklenilmektedir. Bunların, en önemlisi sıkıştırılmış haldeki dosyaların açılması ve root bölümüne veya ilgili yere, ilgili dosyaların atılması olayıdır.
Kullanıcılar açısından en kolay olanı ise RPM uzantılı dosyalardır. Bu dosyalar kendiliğinden çalışan dosyalardır. Yani böyle bir dosyayı sisteme attıktan sonra, programı çalıştırmanız için komut bölümüne tıklamanız (Windowstaki ikonlar veya exe'ler gibi) yeterli olacaktır.
İşte bu tür dosyaların (programların) en fazla olduğu depo ubuntu depolarıdır. Dolayısı ile bir uygulamaya, bir kodeğe veya bir oyuna ihtiyaç duyup yüklemek istediğimizde bu depolara girip, (Linux ta yazılım ekle kaldır bölümü) istediğimiz bir programı indirmemiz yeterlidir.
Kurulum yok.
Ayar yok.
İnstall etme yok.
Yükle ve ilgili yere gelip başlatma ikonuna tıklamak yeterli olacaktır.

400 GB bir hard diskin varsa ne bilim 100 GB windows 8'e, 50 GB pardus için geri kalanıda senin kullanacağın bir disk bölümlendirmesi yap. Önce windows 8 sonra pardusu kur. Pardus kurulumunda sana GRUP(Ön yükleyici) ilkesi yüklensin mi diye soracak. Bilgisayar her zaman açılışlarda sana pardus veya windows'u açmak istediğini soracak. Bir ara çift işletim sistemi kullanıyordum. GRUP sayesinde, PARDUS özgürlüktür. windows gibi kısıtlamaz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı