Windows 8'de Başlat'a Alternatifler

Mustafa@PC

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selam Windows 8 ile birlikte senelerin başlatının artık ortadan kaldırıldığını ve yerine Metro UI'nin geldiğini görüyoruz. Metro UI'ye açıkcası bende ilk zamanlar soğuk baktım ama üstünde biraz zaman geçirip, onu anlar ve üstüne birde kişiselleştirirseniz tadından yenmiyor :) Kabul etsekte etmesekte gelcek bu arayüz olacak ve çok büyük ihtimal bir sonraki Windows'ta ana UI olacak Metro. Metro diyoruz ama bügünlerde isim değiştirmeside muhtemel deniliyor, telif hakkından dolayı herneyse...

Benden yola çıkarak kullanıcıların, Desktop <> Metro ilişkilendirilmesini anlamaya yardımcı olmak için birkaç tane trick anlatacağım, çoğumuzun bildiği şeylerde olabilir :

1.) Charm Bar
:

2qk48s3.jpg

Mouse imlecini ekranın sağ köşelerine götürdüğünüzde yada
Windows_Logo_key.gif
+ C ile ulaşabileceğiniz başlat alternatifi.

Üzerinde default 5 ana tercih düğmesi bulunuyor. Share[Paylaşım], Search[Ara], Start[Başlat] Devices[Aygıtlar] Settings[Ayarlar] Bu 5 default tercih butonu ile eski başlatta yapabildiğimiz veya en çok yaptığımız dosya arama, denetim masasına gitme, bilgisayarı kapatma ve seçeneklerine ulaşma, yeni takılan ve varolan aygıtları düzenleme gibi işlevleri gayet rahat bir şekilde yapabiliyoruz.

Charm Bar aslında başlat menüsünün metrolaştırılmış hali.

2.) Klasik Kısayol

Yine Metro'ya dönmeden bir çok işlevi ve kısa yolu barındıran bir trick daha var. Mouse imlecini Sol alt köşeye götürün beliren başlat'a tıklamadan sağ tıklayın açılan pencere şunun gibi olmalı:

5481.Right_2D00_click_2D00_the_2D00_ghost_2D00_Start_2D00_button_5F00_78B0DAA9.png

Gördüğünüz gibi klasik ve en çok kullandığımız işlevlerin hepsi birarada Arama, Çalıştır, Windows Gezgini, Görev Yöneticisi, CMD, Bilgisayar Yönetimi vs vs...

Bunlar desktop üzerinden klasik başlatta ulaşmaya çalıştığımız işlevlerin Windows 8'deki ana yollarından. Şimdi birde Metro Üstünden Desktop ilişkisi nasıl ona bakalım...

3.) The APP Bar

Herhangi bir Metro uygulamasına Metro arayüzü içinde sağ tıkladığızda altta çıkan çubuk:

6967165289_3f4aa17c40_z.jpg

Resimde kullanıcı yeşil tema seçtiğinden yeşil gözüküyor :) Eğer tıkladğınız bir Metro APP ise bu seçenkeler var. Eğer bir masaüstü uygulamasına Metro arayüzünde tıklarsanız; Kaldır, yönetici olarak çalıştır, yeni pencerede aç, dosya konumunu aç gibi seçenekler mevcut, ayrıca yine APP Bar üstünden masaüstü uygulamasını görev çubuğuna pinleyebiliyorunuz ki buda Desktop kullanıcıları için kullanışlı bir yol.

4.)
Windows_Logo_key.gif
Tuşuna hakim olmak.

Klasik masaüstü kullanıcılarının yani klayve ve mouse kullanan kullanıcıalrın hakim olması gereken en büyük tuş Windows 8'te Windows tuşu. Onunla tek dokunuş ile arayüz değiştiriyorsunuz ve en önemlisi zamanla alışacağınız kısayollar ile Windows 8'i başlatsız daha da rahat kullanacakısınız işte en iyi 10 kısayol:

*Windows + Print Screen: Ekran görüntüsü alma.

*Windows + C: Charm Çubuğu.

*Windows + Z: APP bar.

*Windows + Q: Arama.

*Windows + H: Paylaşım

*Windows + W: Ayarlar

*Windows + L: Kullanıcı değiştirme

*Windows + F1 Yardım.

*Windows + D: Masaüstü Göster.

Ve daha fazlası: http://www.bluesqaretips.com/2012/04/windows-8-keyboard-shortcuts.html

Bu yazı sadece başlat'ın yerini doldurmak isteyen kullanıcıların faydalanması için yazılmıştır. 15 senelik alışkanlık kolay bırakılmıyor ama çok daha kullanış ve gelecek kokan bu Windows sürümüne şans vermek lazım bu konuda...

Resimler Alıntıdır !

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Windows 8'den hiç hoşlanmadım. Sanırım 7 ile yola devam edeceğim gibi. Metro görünüşe baktıkça ekrana dokunasım geliyor resmen :D

Teşekkürler. Aslında RTM sürümü sızdırıldı. x64/x86 Pro ve Enterpise sürümleri torrentte var ama neyi indirdiğinize dikkat etmek lazım.

Teşekkürler. Aslında RTM sürümü sızdırıldı. x64/x86 Pro ve Enterpise sürümleri torrentte var ama neyi indirdiğinize dikkat etmek lazım.

Ya öyle de benim bir tane HDD var onda da Windows 7 yüklü. Hani düzenim de var Win 7 de. :D Bir yandan da istemiyor değilim Windows 8 denemek.

Acaba kursam, Ekim'e kadar RTM sürümü beni götürür mü ?

Zaten şuan kuracağım dediğin Ekimde satılacak sürüm olacak ;) Tabi doğru şeyi indirirsen; Torrent'de Windows 8 altında sunulan bir sürü ıvır zıvır var...

Bence Windows 8 güncellenen sürümlerde mükemmel bi şekilde Olucak. Heleki Tablet PC'lerde mükemmel bi performans alınabilir. Görsellik mükemmel bişey :D

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı