Windows 8'den Windows 10'a nasıl geçilir?

xARMENT

Hectopat
Windows 8.1 Pro'dan Windows 10'a geçeceğim ancak disk kurma yerinde ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Bütün diskleri baştan sona silip tertemiz bir kurulum yapmak istiyorum. O kurulum ekranında nelere basmam gerekecek?

Windows 8.1 Pro'dan Windows 10'a geçeceğim ancak disk kurma yerinde ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Bütün diskleri baştan sona silip tertemiz bir kurulum yapmak istiyorum. O kurulum ekranında nelere basmam gerekecek?

Bütün diskleri silin ve kuruluma devam edin.

Tek diskiniz mi var yoksa 1'den fazla mı?

Hocam aşama aşama anlatayım. Öncelikle USB'den boot ettiniz 'ileri' vs. hiçbir şeye basmadan 'Shift+F10' tuşlarına basın ve CMD ekranını açın. Sonra sırasıyla yazacağım komutları yazın."diskpart" ardından "list disk" bu komuttan sonra bilgisayara bağlı diskler gözükecek bilgisayarda tek disk varsa "select disk 0" komutunu yazıp devam edin.(birden fazla disk var ve siz hepsini silmek istiyorsanız yanlarında gözüken disk sayılarını girebilirsiniz. Örneğin 'select disk 1') daha sonra "clean" komutunu yazın. İşlem tamamlanınca CMD ekranını kapatıp kurulumu yapabilirsiniz. İyi akşamlar, iyi forumlar.

Temiz kurulum yapmadan önce önemli dosyalarınızı yedekleyin. Dediğiniz kısma geldiğinizde eğer bilgisayarınızda tek disk varsa ekranda tek disk kalana kadar her birini tek tek seçerek aşağıdaki sile basın. Eğer iki diskiniz varsa geriye iki disk kalana kadar devam. Disklerinizin kapasiteleri ve boş alanlar gözükecektir. Her şeyi sildiğiniz için diskler boş olacak. İki diskiniz varsa Windows'u kurmayacağınız diski seçerek aşağıdan biçimlendir deyin (bu şekilde kurulum tamamlandığında tekrardan disk yönetimine girmenize gerek kalmaz.) Eğer tek diskiniz var ve ikiye bölmek isterseniz diski seçip aşağıdan bölümlendirebilirsiniz. (bu işlemi kurulum tamamlandıktan sonra da disk yönetiminden yapmanız mümkün.) Ardından Windows'u hangi diske yükleyecekseniz ona tıklayarak ileri devam sonrasını Windows halledecek.

Yükseltme ile geçin lisansınız olsun. Sonra sıfırdan kurun bence. Zaten SSD'ler sayesinde çok kısa sürede hallediliyor.

Temiz kurulum yapmadan önce önemli dosyalarınızı yedekleyin. Dediğiniz kısma geldiğinizde eğer bilgisayarınızda tek disk varsa ekranda tek disk kalana kadar her birini tek tek seçerek aşağıdaki sile basın. Eğer iki diskiniz varsa geriye iki disk kalana kadar devam. Disklerinizin kapasiteleri ve boş alanlar gözükecektir. Her şeyi sildiğiniz için diskler boş olacak. İki diskiniz varsa Windows'u kurmayacağınız diski seçerek aşağıdan biçimlendir deyin (bu şekilde kurulum tamamlandığında tekrardan disk yönetimine girmenize gerek kalmaz.) Eğer tek diskiniz var ve ikiye bölmek isterseniz diski seçip aşağıdan bölümlendirebilirsiniz. (bu işlemi kurulum tamamlandıktan sonra da disk yönetiminden yapmanız mümkün.) Ardından Windows'u hangi diske yükleyecekseniz ona tıklayarak ileri devam sonrasını Windows halledecek.

Anladığım kadarı ile o menüde kullandığım yerler ayrı biçimde gözükücek ben onları sileceğim normal diskler gözükücek?

Anladığım kadarı ile o menüde kullandığım yerler ayrı biçimde gözükücek ben onları sileceğim normal diskler gözükücek?

Kurulu olan Windows bölümleri de gözükecek aynen. Siz bilgisayarınızda kaç adet disk varsa o kadar disk kalana kadar seçip sil diyeceksiniz. İki diskiniz varsa iki adet kalacak. Tek disk varsa tek disk kalacak.

Peki hocam kurduğum flashın içinde müzik falan olsa sıkıntı çıkar mı?

Flasha ISO yazdırmadan önce müzikleri oradan alın. Yoksa ISO yazdırılırken flasha format atacağı için silinirler. ISO'yu Rufus ile yazdırdıktan sonra müzikleri tekrar o flasha atabilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra flashı tekrar takıp müzikleri PC'ye alabilirsiniz. Problem olmaz. Ben 32 GB flasha önce ISO yazdırıyordum sonrasında içine WinRAR, ofis kurulum dosyalarını atıyordum. Sitemi kurduktan sonra flashı takıp onları kuruyordum. Bir problem olmuyordu. Sadece dediğim gibi ISO'yu yazdırdıktan sonra flasha atabilirsiniz müzikleri.

Geri
Yukarı