Windows 8'in Windows 7'ye göre artıları eksileri nelerdir?

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Size göre Windows 8 nasıl bir işletim sistemi? Windows 7'ye göre artıları eksileri nelerdir? Açıkçası bana konsolları anımsatıyor ve bu yüzden pek hoşlanmadım. Fakat performans babında bir artı sağlarsa 29 TL'ye yükseltmeyi düşünebilirim.

Bi kere Windows 7 kurunca ona önce bi SP1 kuracaksın. Sonra bi ton güncelleme.... Windows 8 ise bütün bu güncelleme ve yeniliklerle birlikte geliyor. Windows 7'nin sahip olduğu güvenlik açıklarına sahip değil ve geriye dönük uyumlu. Oyunlarda daha fazla performans veriyor. 1 FPS de 1 FPS'dir mantığıyla yaklaşırsak :) Daha güncel sürücüler kullanıyor ve inanılmaz stabil. Ayrıca Başlangıç ekranı da inanılmaz derecede kullanışlı. Windows 7'deki başlat menüsü de neydi öyle. Iyyyy. İğrenç :) Bi program açmak için Alice harikalar diyarında gibi yolculuk yapıyorduk. Şimdi öyle mi. Bi tıkta bütün programlar, haberler, mailler, resimler, kamera... hepsi elinin altında.

Ben de kendi Windows 8 deneyimlerimden bahsedeyim. Öncelikle başlatın eski başlata göre daha pratik faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim, alışması bir dert, alışsan bile eski başlatın pratikliği yok, aramaları kategorilere göre falan yapıyor ki bu da gereksiz zaman kaybından başka bir şey degil bence. Sonra dual boot kullanmayı düşünüyorsan kesinlikle hiç tavsiye etmem, belki bana özel bir durumdur ama ben çok sıkıntısını yaşadım özellikle güncelleme için yeniden başlatma esnasından yanlışlıkla diğer sistemi açarsan resmen sapıtıyor sistem.

Açılmıyor, disk hatası vs vs açılsa da siyah bir ekranda kalıyordum reset çekmek zorunda kalıyordum. Sonra şu performans olayına gececek olursak fazladan bir performans gözlemleyemedim en azından günlük kullanımda, tek gözle görülür hissedilir performansı acılış kapanıştaydı ki o bile bazen Windows 7'yi aratmıyordu ama genel olarak acılış kapanışı hızlı.

Başlat yerine birkaç alternatif program kullandım ama nedendir bilmiyorum sistemi aşırı kasıyor o programlar. Betasından beri kullanan biri olarak ben bir artısını görmedim eksisini çok gördüm diyebilirim tabii bu bana göre. Sen de bir dene tecrübe et ona göre kararını ver ilk başta zaten sıkılırsın alıştığında hoşuna giderse kullanmaya devam edersin.

Son düzenleyen: Moderatör:
İster inanın ister inanmayın da... Windows 7 şu an benim için XP gibi. Abartılı belki ama öyle. Kaba tabirle Windows 8 'in her yanı daha klas. :)

Aynen; sanki Windows 7, XP'ye yapılmış bir tema gibi geliyor. Tabi bu kadar fark yok fakat sıkılmışım galiba 7'den bundan böyle.

- - - Güncellendi - - -

Ben de kendi Windows 8 deneyimlerimden bahsedeyim. Öncelikle başlatın eski başlata göre daha pratik faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim, alışması bir dert, alışsan bile eski başlatın pratikliği yok, aramaları kategorilere göre falan yapıyor ki bu da gereksiz zaman kaybından başka bir şey degil bence. Sonra dual boot kullanmayı düşünüyorsan kesinlikle hiç tavsiye etmem, belki bana özel bir durumdur ama ben çok sıkıntısını yaşadım özellikle güncelleme için yeniden başlatma esnasından yanlışlıkla diğer sistemi açarsan resmen sapıtıyor sistem.

Açılmıyor, disk hatası vs vs açılsa da siyah bir ekranda kalıyordum reset çekmek zorunda kalıyordum. Sonra şu performans olayına gececek olursak fazladan bir performans gözlemleyemedim en azından günlük kullanımda, tek gözle görülür hissedilir performansı acılış kapanıştaydı ki o bile bazen Windows 7'yi aratmıyordu ama genel olarak acılış kapanışı hızlı.

Başlat yerine birkaç alternatif program kullandım ama nedendir bilmiyorum sistemi aşırı kasıyor o programlar. Betasından beri kullanan biri olarak ben bir artısını görmedim eksisini çok gördüm diyebilirim tabii bu bana göre. Sen de bir dene tecrübe et ona göre kararını ver ilk başta zaten sıkılırsın alıştığında hoşuna giderse kullanmaya devam edersin.

İşletim sistemini test eden yazarlar yapmıyor bu yorumu, sen nasıl çıkardın bu kadar bilgiyi merak ettim. En basitinden, arama bölümü 7'ye göre daha pratik ve daha görsel. Becerememeniz sizin cahilliğiniz.

Aynen; sanki Windows 7, XP'ye yapılmış bir tema gibi geliyor. Tabi bu kadar fark yok fakat sıkılmışım galiba 7'den bundan böyle.

- - - Güncellendi - - -

İşletim sistemini test eden yazarlar yapmıyor bu yorumu, sen nasıl çıkardın bu kadar bilgiyi merak ettim. En basitinden, arama bölümü 7'ye göre daha pratik ve daha görsel. Becerememeniz sizin cahilliğiniz.

Neyi becerememişim arkadaşım, ergen ergen yorum yapıyorsun. Betasından beri kullanıyorum diyorum, yazıklarımı okudun mu acaba onu merak ettim. Araması bana göre win 7 ninkinden daha kötü cünkü win 7 de başlata yazar yazmaz bütün sonuçlar önünde oluyordu arama yaptıktan sonra tek tek katogorilere tıklamak zorunda kalmıyordun.
Saldırgan yorumları bırak kendi düşünceni yazıyorsan yaz. Ben belki faydası olur diye arkadaşa izlenimlerimi aktardım. Görsel olan da kutucuklarımı acaba. Görselligiyle ilgilenmiyorum ben, benim için önemli olan stabilitesi ve performansı.

Neyi becerememişim arkadaşım, ergen ergen yorum yapıyorsun. Betasından beri kullanıyorum diyorum, yazıklarımı okudun mu acaba onu merak ettim. Araması bana göre win 7 ninkinden daha kötü cünkü win 7 de başlata yazar yazmaz bütün sonuçlar önünde oluyordu arama yaptıktan sonra yok tek tek katogorilere tıklamak zorunda kalmıyordun.
Saldırgan yorumları bırak kendi düşünceni yazıyorsan yaz. Ben belki faydası olur diye arkadaşa izlenimlerimi aktardım. Görsel olan da kutucuklarımı acaba. Görselligiyle ilgilenmiyorum ben, benim için önemli olan stabilitesi ve performansı.

Stabilite ve performans da üst düzey birçok işletim sistemi yorumcularına göre. Ergen ergen yorum yapıyorsun dediğin kişiye keşke yaşını da sorsaydın. Sadece araması diye 7 mi iyi olacaktı. Amacım 8'i övmek değil ama yorumunu da doğru bulmuyorum. Nokia, Samsung'dan iyi diyen bankacı bir akrabama neden diye sorduğumda, makinede yıkandı hala çalışıyor demişti, bu da o misal. 7 daha iyi neden, arama motoru daha kullanışlı...

Ben de kendi Windows 8 deneyimlerimden bahsedeyim. Öncelikle başlatın eski başlata göre daha pratik faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim, alışması bir dert, alışsan bile eski başlatın pratikliği yok.

Alışması bir dert mi? Şaka mı yapıyorsun? Eskiden başlatın üzerine fareyi getirip tıklardın, şimdi fareyi ekranın en altına getirip "blind click" yani kör tıklama bile yapsan Başlat açılıyor. Bu mu pratik değil?

Aramaları kategorilere göre falan yapıyor ki bu da gereksiz zaman kaybından başka bir şey degil bence.

Windows 7 de kategorilere ayırıyordu ve Başlat menüsü o kadar küçüktü ki, bütün sonuçları aynı anda göremiyorduk. Windows 8'de ise bütün sonuçları birden görebiliyoruz. Kategorizasyon ise çok mantıklı olmuş zira ayarlar, uygulamalar ve dosyalar birbirine karışıp çorba olmuyor.

Sonra dual boot kullanmayı düşünüyorsan kesinlikle hiç tavsiye etmem, belki bana özel bir durumdur ama ben çok sıkıntısını yaşadım özellikle güncelleme için yeniden başlatma esnasından yanlışlıkla diğer sistemi açarsan resmen sapıtıyor sistem.

Açılmıyor, disk hatası vs vs açılsa da siyah bir ekranda kalıyordum reset çekmek zorunda kalıyordum.

Neden Dual Boot yaptığın öbür işletim sistemi yerine suçu Windows 8'e atıyorsun kardeş? Öbür sistem boot ettikten sonra olayın W8 ile ne alakası var? Buradan anlıyorum ki senin garezin doğrudan Windows 8'e... Yeniliğe kapalıyım diyemiyorsun da...

Başlat yerine birkaç alternatif program kullandım ama nedendir bilmiyorum sistemi aşırı kasıyor o programlar.

Abi sen neden Windows 8 kullanıyorsun ki? Sen bizim yeniliğe kapalı olarak nitelendirdiğimiz, "XP forever" döneminden kalma arkadaşlar ayarında bir arkadaşsın. Windows 8'e altnatif başlat menüsü kurmaya kaltığın anda zaten olay bitmiştir. Sen bütün yeniliklere ön yargı ile yaklaşıyorsun demektir.

Betasından beri kullanan biri olarak ben bir artısını görmedim eksisini çok gördüm diyebilirim tabii bu bana göre. Sen de bir dene tecrübe et ona göre kararını ver ilk başta zaten sıkılırsın alıştığında hoşuna giderse kullanmaya devam edersin.

İyi o zaman, sen Beta'dan beri kullanıyorsun, ben Developer sürümünden beri. Ve diyorum ki Windows 8 gelmiş geçmiş en kullanışlı işletim sistemidir.

İyi o zaman, sen Beta'dan beri kullanıyorsun, ben Developer sürümünden beri. Ve diyorum ki Windows 8 gelmiş geçmiş en kullanışlı işletim sistemidir.

Adam tavsiye istiyor ve ben de Windows 8'de karşılaştığım olumsuzluklardan, bana göre olumsuz olan taraflarından bahsettim. Bir taşlamadıgınız kaldı ne kadar tartışmaya kapalı insanlarsınız sizin dediğinizin yüzde yüz doğrulukla benimsenmesi mi lazım illa. Gerici olsam kurup kullanmam ki zamanında Vista'yı herkesin karaladığı yıllarda kurup denedim ve bütün sorunlarına pes etmeden çözüm bularak kullandım, bir daha asla XP kurmadım sisteme.

Ardından Windows 7'yi yine Beta sürecinden beri kullandım. Ben adama Windows 7 bundan iyi süper sakın geçme de demiyorum kullan dene ona göre karar ver dedim ve bu süreçte benim düşünceme göre olumsuz olan yönleri konusunda uyardım. Windows 8 süperse bir daha kimse ne Mac OS ne Ubuntu falan hiçbirini kullanmasın. İyi bir işletim sistemi olabilir ama mükemmel değil sonuçta. Ben de yaşadığım olumsuzlukları kendime göre yorumlayıp anlattım.

Şu saldırgan tavrınızı gören insanlar şurda doğru bildiğinden bile tereddüt edip yazmaya korkar. Ben dual boot'da sorun yaşadım diyorum adam da yaşarsa böyle bir sorunu yalnız kendisinin yaşadığını sanmasın. Adama kılavuz olsun diye yazıyorum bilgi paylaşımı adına, biri gerici diyor biri cahil diyor. Tavsiyeleri yazarken benim düşüncelerim olduğunu ve sorunlarında belki de sadece bana özel bir sorun olduğunu özellikle vurguladım.

Neyse sizin mutlak doğrularınız karşısında benim iki ucu açık tavsiyelerim aciz kalır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı