Çözüldü Windows Bu Diske Yüklenemez. Seçilen Diskte MBR Bölüm Tablosu Var Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

candas19

Hectopat
Daha fazla  
Benim tek parça 1 TB hard disk'im vardı ve içinde 500'er GB'dan 2 part vardı. Birisinde Widnows 7 kuruluydu. Diğerinde özel dosyalarımı saklıyordum. Kafama esti Windows 10 yüklemek istedim ve Anakartım UEFI sistemi destekliyor. Eminim ki daha önce birçok kez gördüğünüz Windows bu diske yüklenemez hatasını aldım. Windows 7'nin yüklü olduğu part'ı da sildim doğal olarak. Şimdi sizlere sorularım şunlar:
  1. Windows 10 için diğer part'ı da silip 1 TB hale getirdikten sonra mı yüklerim ?
  2. Eğer hepsini silmem gerekiyorsa bu durum UEFI'ye mi özgüdür?
  3. Özgü değilse yeni bir USB hazırlayıp UEFI'siz normal kurulum denesem, verileri silmeden kurulum gerçekleşir mi?

Her türlü yardımınıza, fikrinize açığım. Bilgisayar sap gibi ortada kaldı ve acil ihtiyacım var. Staj raporu, makaleler hepsi orada kaldı. Lütfen yardım :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Söylediğim işlemi yaparsan bütün diskler birleştirilir ve hepsi temizlenir. Bu nedenle dosyalarını yedeklemeni öneririm.
  • Bilgisayarını USB üzerinden boot et ve Windows Kurulumu ekranına ulaş.
  • Klavyende Shift+F10 kombinasyonuna aynı anda bas. Karşına CMD ekranı gelecek.
  • Diskpart yaz ve Diskpart yazısının gelmesini bekle.
  • Bu yazı gelince list disk yaz ve karşına tüm takılı diskler gelecek. Muhtemelen en baştaki HDD, alttaki ise USB sürücün olacak. Bunu anlamanın yolu boyut sekmesine bakmak olacak. Orada 1000GB veya 1TB yazabilir. Bu diskin numarasını al. Muhtemelen 0'dır.
  • Select disk X yaz. Buradaki X HDD numarası olacak. Önceki maddede belirttiğim gibi muhtemelen sıfırdır ve sıfırsa mantıken select disk 0 yazmalısın.
  • Clean yazın. Bu işlem HDD'yi formatlar ve kurulumda kullanılması gereken formata çevirir. UEFI kurulum yapacağın için GPT'ye çevirecektir.
  • Exit yaz ve Diskpart'tan çık.
  • Hayırlı olsun, kurulumunu yapabilirsin (y)
Rufus ile UEFI GPT olarak USB'yi hazırlayın. Kurulum aşamasında tüm diskleri silip yeniden oluşturun.
Sonrada sorunsuz kurulum yapabilirsin.
Ama önemli veriler varsa Live linux veya Windows 7'yi tekrar kurup verileri yedek altıktan soran Windows 10 kurabilirsin. Bir yol daha var Windows 10 USB'sini MBR olarak ayarlarlayıp deneyebilirsin.

Söylediğim işlemi yaparsan bütün diskler birleştirilir ve hepsi temizlenir. Bu nedenle dosyalarını yedeklemeni öneririm.
  • Bilgisayarını USB üzerinden boot et ve Windows Kurulumu ekranına ulaş.
  • Klavyende Shift+F10 kombinasyonuna aynı anda bas. Karşına CMD ekranı gelecek.
  • Diskpart yaz ve Diskpart yazısının gelmesini bekle.
  • Bu yazı gelince list disk yaz ve karşına tüm takılı diskler gelecek. Muhtemelen en baştaki HDD, alttaki ise USB sürücün olacak. Bunu anlamanın yolu boyut sekmesine bakmak olacak. Orada 1000GB veya 1TB yazabilir. Bu diskin numarasını al. Muhtemelen 0'dır.
  • Select disk X yaz. Buradaki X HDD numarası olacak. Önceki maddede belirttiğim gibi muhtemelen sıfırdır ve sıfırsa mantıken select disk 0 yazmalısın.
  • Clean yazın. Bu işlem HDD'yi formatlar ve kurulumda kullanılması gereken formata çevirir. UEFI kurulum yapacağın için GPT'ye çevirecektir.
  • Exit yaz ve Diskpart'tan çık.
  • Hayırlı olsun, kurulumunu yapabilirsin (y)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Allah senden razı olsun Windows 10'du driver bulamadım sonra Windows 8.1'e düşürmeye kalkıştım ama olmadı dediklerini yapınca düzeldi.

Benim tek parça 1 TB hard disk'im vardı ve içinde 500'er GB'dan 2 part vardı. Birisinde Widnows 7 kuruluydu. Diğerinde özel dosyalarımı saklıyordum. Kafama esti Windows 10 yüklemek istedim ve Anakartım UEFI sistemi destekliyor. Eminim ki daha önce birçok kez gördüğünüz Windows bu diske yüklenemez hatasını aldım. Windows 7'nin yüklü olduğu part'ı da sildim doğal olarak. Şimdi sizlere sorularım şunlar:
  1. Windows 10 için diğer part'ı da silip 1 TB hale getirdikten sonra mı yüklerim ?
  2. Eğer hepsini silmem gerekiyorsa bu durum UEFI'ye mi özgüdür?
  3. Özgü değilse yeni bir USB hazırlayıp UEFI'siz normal kurulum denesem, verileri silmeden kurulum gerçekleşir mi?

Her türlü yardımınıza, fikrinize açığım. Bilgisayar sap gibi ortada kaldı ve acil ihtiyacım var. Staj raporu, makaleler hepsi orada kaldı. Lütfen yardım :(
Hocam keşke hemen Windows 7 bölümünü silmeseydin hemen başka bir bilgisayar var mı elinde?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı