Windows Defender neden kullanılmamalı?

Sizce Avast mı? Kaspersky mı? Ücretsiz sürümde hangisi daha iyidir? Sistemi kastırmasını istemiyorum.
İkisi arasından Kaspersky Security Cloud Free öneririm. Hafif ve güçlü bir motora sahip. Ayrıca Avast'a göre false-positive değerleri daha iyi.

Önem sırasına göre gördüğüm eksileri:

1- Birde eski sade arayüzü daha iyiydi sanki. Virüsü silme özelliği de çok hatalı. Siliyor tekrar geliyor, bazen yanlışlıkla açıyor.

2- Web koruma özelliği Edge'de gömülü diye biliyorum. Ama diğer tarayıcılarda da olması gerekiyor bence.

3- Ayrıca inen dosyaları da arka planda sessizce taramalı. Bu özelliği neden hala eklemiyorlar anlamıyorum.

4- Güvenlik duvarı geliştirilmeli. Sadece program açılırken soru sorunca güvenlik duvarı olunmuyor.

5- Çekirdek yalıtımı çok hatalı çalışıyor. Özellikle yazılım derlerken hata alıyorum o ayar açıksa.

6- SmartScreen denilen özellik çok eski bir çalışma yapısına sahip. Ayrıca her zaman düzgün çalışmıyor. Bir el atılmalı.

7- Fidye yazılımına karşı koruma explorer.exe erişmeye çalışırken bile hata veriyordu. Sistem kendi uygulamasına güvenmiyor. Tuhaf.

8- Birde Windows Update'de şöyle bir olay olabiliyor. Hem yeni güvenlik zekası sürümünü hem de eski güvenlik zekası sürümünü aynı anda indiriyor. Orası biraz garip işte. Elinize sağlık.

Ben de Kaspersky kullanıyorum ve memnunum. Gerçekten Defender hem aşırı yetersiz hem de aşırı ağır bir antivirüs. Ayrıca sezgisel analiz özelliği de yok. O yüzden de özellikle dosyalara bulaşan virüsleri temizlemede tam anlamıyla çuvallıyor.

Kaspersky ise sezgisel analiz yapabiliyor. Bu sayede dosyalara bulaşan virüsleri temizlemede çok daha başarılı.

Fakat sezgisel analiz bazen hatalı tespit de yapabiliyor. Mesela tamamen kendi yaptığım bir virüs şakasını Kaspersky virüs olarak algılıyor. Halbuki o aslında şaka amaçlı yaptığım bir Script sadece.

Yani birkaç böyle istisnai durum haricinde sezgisel analiz özelliği olmayan antivirüs yazılımları yetersizdir. O yüzden Defender kullanmayın. Kaspersky sadece 100-130 MB RAM yiyor. Fakat Defender 200-300 MB RAM yiyor. Yani kesinlikle Defender daha ağır. Fakat aynı zamanda daha dandik.

Dedikleriniz gerçekten nokta atışı @Eray T, beğendim. Böyle güzel makaleler yazmaya devam edeceğinizi umuyorum :)

Fakat sezgisel analiz bazen hatalı tespit de yapabiliyor. Mesela tamamen kendi yaptığım bir virüs şakasını Kaspersky virüs olarak algılıyor. Halbuki o aslında şaka amaçlı yaptığım bir Script sadece.

Adı üstünde sezgisel algılama. Şaka virüsü dahi olsa algılıyor.
Dedikleriniz gerçekten nokta atışı @Eray T, beğendim. Böyle güzel makaleler yazmaya devam edeceğinizi umuyorum :)

Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı