Windows Dosya Paylaşımı için Şifre İstiyor Sorunu ve Çözümü

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows dosya paylaşımı için kullanıcı adı ve şifre istiyorsa, ancak daha önce istemediği halde ve siz böyle bir kullanıcı adı ve şifresi belirlemediğiniz halde istiyorsa çözümü basit.

Soru:
"Evde masaüstüne indirdiğimiz filmleri televizyona bağlı laptopta izliyorduk ev içi ağ ile.
Ama laptop şimdi masaüstünün paylaşımdaki dosyalarına girmeye çalıştığımızda parola filn soruyor.
Ağ içi kimlik diye kullanıcı adı ve şifre istiyor ki, bir "user name" veya "password" yok?
Bu ne, bunu nasıl kaldırırım?
Tam olarak "kimlik bilgisi gir" diyor.
Laptop Windows 8, masaüstü Windows 10 kullanıyor."

Cevap:
Bağlı ağ değişmiş network farklı sanıyor muhtemelen.
"Denetim Masası" ardından "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ne girin.
Sol taraftaki "Gelişmiş Paylaşım Ayarlarını Değiştirin" ayarını seçtikten sonra "Parola Korumalı Paylaşımı Kapat" seçeneğini işaretleyin.

Kapatmama rağmen hala şifre soruyor anlamadım.
Windows 10 Pro dosya paylaşımını açtım MacBook Pro üzerinden bağlanmaya çalıştığımda sürekli şifre soruyor. Not: Windows 10 PC'de şifre yok Microsoft hesabı bağlı değil.

@Ali Güngör benim denetim masama erişim sağlayamıyorum dosyalarımın hepsi de açılmıyor tam dediğiniz sorun var benim bilgisayarımda da ancak denetim masama da erişim sağlayamıyorum. Yardımcı olun lütfen.

Bağlı ağ değişmiş network farklı sanıyor muhtemelen.
"Denetim Masası" ardından "ağ ve paylaşım merkezi"ne girin.
Sol taraftaki "gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin" ayarını seçtikten sonra "parola korumalı paylaşımı kapat" seçeneğini işaretleyin.

Bende aynı sorunu yaşamıştım. Bu ayarlar doğru olduğu halde şifre sormaya devam ediyordu, çözümü Microsoft makalesinde buldum. Kullanıcı profilinde sorun olduğunda bu tür bir sorun yaşanıyormuş.

Sorunun çözümü:
Dosyanın paylaşıldığı bilgisayarın kullanıcı profili sorunlu olduğundan dolayı yeni bir kullanıcı profili oluşturarak klasörü tekrar paylaşıma açmak.

dün aynı sorunu yaşadım, wifi adını değiştirmeden önce diğer bilgisayarlarda paylaşıma açık olan dosyalara erişebiliyordum, wifi adını değiştirdim aynı paylaşılan dosyaları açmak istediğimde şifre sormaya başladı, yukarıda anlattığınız çözümler karışık geldi bana, yapmadım, şöyle bir çözüm buldum. açmak istediğim paylaşılan dosyayı açarken gelen parola sorma bölümüne, yeni wifi adını ve şifresini girdim, şifreyi hatırla kısmını işaretledim kaydet yaptım, artık sorunsuz şekilde paylaşıma açık olan dosyalara erişebiliyorum, aynı sorunu yaşayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Önce kullanıcı oluşturun hesaplardan sonra yönetici yapın sonra klasördeki paylaş kısmına everyone eklediyseniz ekleme kısmına oluşturdğunuz kullanıcı adını girin güvenlik için şifre de oluşturdunuz onu da girin ve bitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı