Windows format çok yavaş ilerliyor ve bekletiyor

aliakrep

Hectopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Merhaba...
Windows 7-8-8.1 ya da 10 format atmak istediğimde ( USB ya da DVD fark etmiyor ) Windows'u kur ana menüsünün ekrana gelmesi 10 dakika sonraki her menününün ekrana gelmesi ayrı ayrı 10 ila 15 dakika sürüyor. Bu sorunun BIOS'tan kaynaklandığını düşünüyorum. Gigabyte anakartım var. Eski model ama ben memnunum. Gigabyte'ın BIOS güncelleme programı ile güncelleme yaptım. Anakartımın model numarası: GA-MA785GMT-UD2h.
Gigabyte BIOS güncelleme aracındaki BIOS bilgisi: GA-MA785GMT-UD2h F10B olarak görünüyor. Yani en son BIOS sürümü.
DxDiag'daki BIOS bilgileri bu şekilde: BIOS: Award modular BIOS v6.00PG (type: BIOS)
DVD okuyucumda hiçbir sorun yok tıkır tıkır çalışıyor. Ayrıca USB'den kurulum yapacağım zaman USB'yi farklı farklı soketlerde de denedim. Ama sorun düzelmedi.
Sırf bu sorun yüzünden format atmaktan korkar oldum.
En kısa süreli format muhtemelen 1 saat 15 dakika falan. Bu sorunun çözümü hakkında bir fikri olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD ler sağlam. Hiçbir sorunları yok.
SSD aldım bir de böyle kurulum yaptım. Ama değişen birşey olmadı. Akşam saat 8'de başlayan kurulum Saat 9.30 da bitti. Şunu açaıklığa kavuşturayım. Benim sorunum Bilgisayarın açılış hızı değil.
Windows'un Kurulum hızı. Yani Bilgisayara Windows kurulurken çok bekleme yapıyor. Sorunum o.
Bios ta bunun bir ayarı olmalı diye düşünüyorum. Ben aradım bulamadım. Nir bilen varsa ve söylerse sevinirim.
Bir bilen yok galiba...

Son düzenleme:
HDD'ler sağlam. Hiçbir sorunları yok.
SSD aldım bir de böyle kurulum yaptım. Ama değişen bir şey olmadı. Akşam saat 8'de başlayan kurulum Saat 9.30 da bitti. Şunu açaıklığa kavuşturayım. Benim sorunum bilgisayarın açılış hızı değil.
Windows'un Kurulum hızı. Yani bilgisayara Windows kurulurken çok bekleme yapıyor. Sorunum o.
BIOS'ta bunun bir ayarı olmalı diye düşünüyorum. Ben aradım bulamadım. Nir bilen varsa ve söylerse sevinirim.
Bir bilen yok galiba...

Yapabildiniz mi bende de aynı şekilde bir yerde şöyle bir şey gördüm.
BIOS ayarlarında.

Advanced BIOS featurs setup da.

External cache ve CPU internal cache ayarlarını enabled yap.

Aynı sorunu yani saatlerce format atamama, yavaşlık sorununu BIOS'tan bu ayarı enabled yaparak çözdüm.
Yazmış bunları denersen belki düzelir.

@pilavyer @Furkaninkosesi Bu devirde SSD hızını görmüş birisi olarak, HDD'nin amelelik olduğunu söyleyebilirim(HDD kullanımının gereksiz olduğu yerlerde) ama eski laptopu şu an aktif olarak video izlemek amaçlı Fedora işletim sistemiyle kullanıyorum ve açılış hızı(15-25sn) dışında hiçbir sorun yaşattırmadı :).

Yeni konular

Geri
Yukarı