Windows görev çubuğu, başlat menüsü ve sağ üst ikonlar çalışmıyor

byDesertFox

Hectopat
Yer
%appdata%
Daha fazla  
Sanırım bu hatalar başlayalı bir hafta oldu. İlk olduğu zaman Payday 2 oynuyordum. Oyun maçı restart atarken Alt Tab çektiğim için dondu. Windows görev çubuğu ve başlata tıkladığımda çalışmadılar. Bilgisayarda biraz uğraştıktan sonra çalışmaya başladılar, oysaki hiçbir şey yapmamıştım. Hemen bilgisayarı yeniden başlattım. O günden bundan 3 gün öncesine kadar tekrar yaşamadım.

Şimdi ise Max 30 dakikada bir Windows görev çubuğu, başlat ve sağ üst ikonlar (kapat, küçült, aş. Geri getir) çalışmıyor. Google Chrome'da diğer sekmeye geçiş yapamıyorum. Sadece yeni bir sekme açabiliyorum. Google Chrome'da sağ üst ikonlar çalışıyor ancak Discord ve OBS Studio'daki sağ üst ikonlar çalışmadı. OBS Studio'dan hata başladığı zaman ekran videosu çekecektim ancak "Kontroller" başlığı altındaki hiçbir buton çalışmadı. Bu yüzden ekran videosu alamadım.

Hatanın kısa süreli çözümü gariptir ki bilgisayarla uğraştıktan sonra düzeliyor. Örneğin yeni sekme açıp Technopat Sosyal'e giriyorum ve sayfayı yukarı aşağı kaydırıyorum, bu şekilde kısa sürelik hata düzeliyor. Ama hata başladığı zaman bilgisayarla hiç uğraşmazsan da öylece kalıyor.

Kısaca sorunum bulunduğum uygulama normal bir şekilde çalışırken (tam da normal denemez, bazı butonlar çalışmıyor); Windows görev çubuğu, başlat ve sağ üst ikonlar çalışmıyor. Şimdiye kadar tam çözüm için herhangi bir şey yapmadım. Sizlere sormak istedim. Çözümü için neler yapmalıyım?

İşletim sistemim güncel ancak sürücülerimin bazıları güncel değil. SFC komutunu daha denemedim. Sizlerin görüşünü almak istedim.

Sistemim ekte.

Dosya Ekleri

• sistem1.PNG
    sistem1.PNG
    10,9 KB · Görüntüleme: 49
  • sistem2.PNG
    sistem2.PNG
    14,8 KB · Görüntüleme: 44
  • sistem3.PNG
    sistem3.PNG
    14,4 KB · Görüntüleme: 45
DISM aracını kullanarak deneyin.

DISM aracını kullanarak deneyin.
İlk ikisinde sorun bulmadı hocam. 3. olanı deniyorum şimdi.

Dosya Ekleri

• sonuc1.PNG
    sonuc1.PNG
    12,6 KB · Görüntüleme: 31
  • sonuc2.PNG
    sonuc2.PNG
    9,8 KB · Görüntüleme: 29
Sanırım bu hatalar başlayalı bir hafta oldu. İlk olduğu zaman Payday 2 oynuyordum. Oyun maçı restart atarken Alt Tab çektiğim için dondu. Windows görev çubuğu ve başlata tıkladığımda çalışmadılar. Bilgisayarda biraz uğraştıktan sonra çalışmaya başladılar, oysaki hiçbir şey yapmamıştım. Hemen bilgisayarı yeniden başlattım. O günden bundan 3 gün öncesine kadar tekrar yaşamadım.

Şimdi ise Max 30 dakikada bir Windows görev çubuğu, başlat ve sağ üst ikonlar (kapat, küçült, aş. Geri getir) çalışmıyor. Google Chrome'da diğer sekmeye geçiş yapamıyorum. Sadece yeni bir sekme açabiliyorum. Google Chrome'da sağ üst ikonlar çalışıyor ancak Discord ve OBS Studio'daki sağ üst ikonlar çalışmadı. OBS Studio'dan hata başladığı zaman ekran videosu çekecektim ancak "kontroller" başlığı altındaki hiçbir buton çalışmadı. Bu yüzden ekran videosu alamadım.

Hatanın kısa süreli çözümü gariptir ki bilgisayarla uğraştıktan sonra düzeliyor. Örneğin yeni sekme açıp Technopat Sosyal'e giriyorum ve sayfayı yukarı aşağı kaydırıyorum, bu şekilde kısa sürelik hata düzeliyor. Ama hata başladığı zaman bilgisayarla hiç uğraşmazsan da öylece kalıyor.

Kısaca sorunum bulunduğum uygulama normal bir şekilde çalışırken (tam da normal denemez, bazı butonlar çalışmıyor); Windows görev çubuğu, başlat ve sağ üst ikonlar çalışmıyor. Şimdiye kadar tam çözüm için herhangi bir şey yapmadım. Sizlere sormak istedim. Çözümü için neler yapmalıyım?

İşletim sistemim güncel ancak sürücülerimin bazıları güncel değil. SFC komutunu daha denemedim. Sizlerin görüşünü almak istedim.

Sistemim ekte.

Hocam DISM aracını deneyin. Olmazsa Microsoft'un müşteri hizmetleri iletişime geçin ben en son öyle çözmüştüm 2-3 sene önce.

Son düzenleme:
Kullandığınız disk nedir? Disk için de test yapabilirsiniz. HD Tune ve Sentinel kullanabilirsiniz. HD Tune ile Quick Scan kapalı olsun.

Dediğim gibi test yapın. Sistemde başka sorunlar da var mı? Donma veya ağır çalışma gibi.

Geri
Yukarı