Çözüldü Kısayoldan Windows Güç Planını Değiştirmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

katabolizma

Picopat
Makaleler
5
Merhabalar, bir süredir HP laptopum için kısa yoldan güç değiştirme arıyorum fakat bulamıyorum. Denetim masasına girmek zaman alıyor biraz. Acaba görev çubuğuna güç planlarını kaydedebilir miyim?

Yani güç planını oluşturup görev çubuğuna sabitleyeceğim, fan sesini azaltmak istediğimde dengeli moda, oyun oynayacağım zaman performans moduna gireceğim.

Hocalarım buldum. Buradaki komutu kısayol olarak kaydedip görev çubuğuna sabitledim.

Son düzenleme:
Çözüm
1) Önce denetim masası üzerinden güç planımızı oluşturuyoruz.

2) CMD'yi açıyoruz ve powercfg /list komutu veriyoruz.

3) Gelen planlardan kısayol yapacağımız planın GUID kodunu kopyalıyoruz. (Örnek: Power Scheme GUID: 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e (Dengeli))

4) Ardından istediğimiz bir yere kısayol oluşturup konum olarak powercfg /setactive planınGUIDkodu yazıyoruz. Adına ise istediğinizi yazabilirsiniz.

5) Oluşturduğumuz kısayola sağ tık özellikler yapıyoruz ve "Simge Değiştir" seçeneğinden istediğimiz simgeyi veriyoruz.

6) Kısayolumuzu görev çubuğuna sabitliyoruz. Geçiş yapmak istedğimiz zaman üstüne tıklıyoruz.
Program değil de güç planlarının bulunduğu kısma girmek için kısayol var. Windows + R basın ve powercfg.cpl yazın. Çalıştır'a kaydolursa Windows + R yaptığınızda direkt önünüzde powercfg.cpl yazısı belirir, bu şekilde girebilirsiniz.

3) Gelen planlardan kısayol yapacağımız planın GUID kodunu kopyalıyoruz. (Örnek: Power Scheme GUID: 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e (Dengeli))

4) Ardından istediğimiz bir yere kısayol oluşturup konum olarak powercfg /setactive planınGUIDkodu yazıyoruz. Adına ise istediğinizi yazabilirsiniz.

5) Oluşturduğumuz kısayola sağ tık özellikler yapıyoruz ve "Simge Değiştir" seçeneğinden istediğimiz simgeyi veriyoruz.

6) Kısayolumuzu görev çubuğuna sabitliyoruz. Geçiş yapmak istedğimiz zaman üstüne tıklıyoruz.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam burada hazır 3 plan var bunların GUID kodlarını bulamıyorum sadece denetim masasındaki güç modlarını mı yapabiliyoruz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-12 211850.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-12 211850.png
    64,7 KB · Görüntüleme: 88

Windows 11 de olmuyor sanırım.

Geri
Yukarı