Çözüm Windows güncellemesinden sonra HDMI portunun bozulması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thehel

Decapat
Merhabalar,

Sizlerden yardım talep etmeyeceğim. Sorunu çözdüm fakat başına gelebilecek arkadaşlar adına bilgilendirme maksatlı yazıyorum.

Yaklaşık 2-3 gün önce Windows 10'a gelen bir güncellemeyi tamamladım. Daha sonrasında dışarıdaki işlerimi halletmek üzere evden çıktım.

Eve dönüp bilgisayarı çalıştırdığım vakitte ikinci monitörüme görüntünün gelmediğini fark ettim. Kabloları vs. biraz kurcaladım fakat nafile. En sonunda HDMI kablosunun bozulduğuna kanaat getirip ertesi gün ilk işim kablo almak oldu.

Maalesef yeni kabloyu da denememe rağmen görüntü halen monitöre gelmiyordu. Haliyle monitörün ve bilgisayarın HDMI portlarından şüphelenmeye başladım. Hangisinin portunda problem var bunu öğrenmek için monitörü diğer bilgisayarıma bağladım.

Bağladığımda monitöre görüntü geldi. Durum böyle olunca bilgisayarın HDMI portunun bozulduğunu düşündüm. O sırada yazılımsal bir problemden kaynaklanabilir mi diye düşünmeye başladım zira birkaç gün önce güncelleme yaptığım aklımdan uçmuştu bile.

Sonrasında güncelleme yaptığımı hatırladım ve sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için yapmış olduğum son güncellemeyi bilgisayardan kaldırdım. Eğer güncellemeyi kaldırdıktan sonra sorun çözülmeseydi sorunun kesinlikle donanımsal olduğu kanaatine varıp tamir ettirecektim. Neyse ki sorun çözüldü ve yazılımsal olduğunu anladım.

Açıkçası ilk defa bu tarz yazılımsal bir sorun yaşadım. Windows'a yapmış olduğum güncelleme sonrasında HDMI portum bozulmuştu. Benzer bir problemi yaşan veya yaşayacak olan arkadaşlar için bilgilendirme amacıyla yazmak istedim. Problemin her zaman donanımsal değil yazılımsal da olabileceğini unutmamak ve araştırmak gerekiyor.

Tabii bunu yaşadıktan sonra sanki son zamanlarda yayınlanan Windows güncellemeleri biraz hatalı gibi gelmeye başladı. Son güncellemeden sonra hesap makinesini açınca bilgisayar donuyordu aynı zamanda Windows 11'e geçtiğimde de monitörün renkleri bozuluyordu. Bilmiyorum belki de bana denk geliyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı