Windows isteğe bağlı güncelleştirmeler yapılmalı mı?

Genitour

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel 14700HX
Nvidia RTX 4070 Laptop Gpu
2x32 DDR5 5600MHZ Kingston Fury İmpact
Kingston KC3000 1TB
Kingston NV2 2TB
Merhaba. Benim sorum Windows isteğe bağlı (sürücü) güncelleştirmeleri yapılmalı mı? Eğer daha güncel bir sürücü öneriyorsa. Yoksa eski sürücüde kalınmalı mı?

Monster Abra A7 v7.2 modelini kullanıyorum yani paylaştığı sürücüler çok eski. Sürücü tarihinde 2017 yazıp 2015 yılındaki sürücüyü kuruyor...

Tam emin değilim ama onları sanırım sürücü sorunu yaşayanlar eski versiyonu kurabilsinler diye şey ediyorlar galiba.

Tam emin değilim ama onları sanırım sürücü sorunu yaşayanlar eski versiyonu kurabilsinler diye şey ediyorlar galiba.

Yani eski sürücü konusunda Monster daha kötü, Windows yine biraz daha güncelini veriyor ama emin olamıyorum çünkü bu güncellemeleri kurduğumda FPS sıkıntısı yaşıyorum oyunlarda, eski sürücüde kalınca da FPS sıkıntısı oluyor.

Bazı sürücüler için üreticiler özel değişiklikler yapabiliyor. Mesela notebookta özel işlevli bir tuş vardır, bunun ilgilendiği donanımın sürücüsünü modifiye eder notebook üreticisi ve öyle yayınlar ama bir daha da "bu donanımın yeni sürücüsü çıkmış, son halini alıp tekrar modifiye edip yayınlayayım" demez.

Çoğu durumda donanımın kendi üreticisinin güncel sürücülerini kurmak iyidir ama bazen handikaplar da olabiliyor. Örneğin benim kullandığım notebookta HP kendi modifiye ettiği sürücüde hibrit modda GPU'ya giden gücü tümüyle kesip, donanımı devre dışı bırakıyor bu da pil süresini çok arttırıyor, ama Nvidia sürücüsünü Geforce Experience ile güncelleyince bu özellik gidiyor.

Bazı sürücüler için üreticiler özel değişiklikler yapabiliyor. Mesela notebookta özel işlevli bir tuş vardır, bunun ilgilendiği donanımın sürücüsünü modifiye eder notebook üreticisi ve öyle yayınlar ama bir daha da "bu donanımın yeni sürücüsü çıkmış, son halini alıp tekrar modifiye edip yayınlayayım" demez.

Çoğu durumda donanımın kendi üreticisinin güncel sürücülerini kurmak iyidir ama bazen handikaplar da olabiliyor. Örneğin benim kullandığım notebookta HP kendi modifiye ettiği sürücüde hibrit modda GPU'ya giden gücü tümüyle kesip, donanımı devre dışı bırakıyor bu da pil süresini çok arttırıyor, ama NVIDIA sürücüsünü GeForce Experience ile güncelleyince bu özellik gidiyor.

O zaman ne yapmalıyım sizce?
Ekran kartı ve chipset hariç Monster'ın sitesinden kurup bırakayım mı?

O zaman ne yapmalıyım sizce?
Ekran kartı ve chipset hariç Monster'ın sitesinden kurup bırakayım mı?

Evet, zaten ekran kartı ve chipset haricinde diğer donanım sürücülerinde ahım şahım güncelleme gelmez( ASUS hariç 😄 eski kullandığım 7 yıllık bilgisayara 2021 yılında yeni ses yazılımı gelmişti).

Zaten adı üstünde isteğe bağlı yaparsan yap yapmazsan keyfim bilir türünden güncellemedir. Genelde uygulamalar için eklenti veya güncelleme varsa çıkar. Bende yazıcı için güncelleme çıkıyordu.

Geri
Yukarı