Windows kopyalama panosunu (Win + V) Linux'ta kullanmak

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen hepsi, günlük işlerinde kopyalama ve yapıştırma işlemlerini sıklıkla gerçekleştirir. Microsoft, 2018 yılında Windows 10 işletim sistemine bu işlemleri kolaylaştırmak ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla "kopyalama panosu" özelliğini ekledi. Bu özelliği kullanmak için Windows 10 kullanıcılarının ayarlardan aktif hale getirmesi gerekmektedir. Sonrasında kopyalama panosu özelliği Windows + V tuş kombinasyonu ile rahatlıkla kullanabilir. Ancak, Linux işletim sistemi kullanan kullanıcılar, Windows kopyalama panosu gibi bir özellikten yoksun olduklarını düşünebilirler. Neyse ki, Linux dünyasında da benzer bir özellik sunan çözümler mevcuttur.

Bu makalede, kopyalama panosu özelliğini Linux kullanıcıları ile buluşturan paketlere göz atacağız.

Diodon​

1684530309981.png

Diodon, Linux tabanlı işletim sistemlerinde kopyalama panosu işlevselliğini sağlamak için kullanılan basit bir yazılımdır.
Diodon'un kurulumu Ubuntu türevi dağıtımlarının paket yöneticileri aracılığıyla yapılabilir. Ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, Terminal'i açarak aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Bash:
sudo apt update && sudo apt install diodon

Diğer yandan, tarball ile kurulum yapabilirsiniz.

Diodon sisteminize kurulacak ve otomatik olarak başlayacaktır. Eğer otomatik başlamaz ise terminalden Diodon'u tek seferlik başlatın. Aşağıdaki gibi bir uygulamacık panoya eklenecektir. Bu basit uygulamacık ile kopyalama panonuzu görebilir, istediğiniz metni seçebilirsiniz.

1684333427100.png

Diodon kurulduktan sonra kolay kullanımı için bir de kısayol ayarlamak gerekebilir. Diodon, kısayol ayarlanmadan panelden de kullanılabildiği için varsayılan bir şekilde kısayol ile çalışır vaziyette gelmemektedir.

1684333201124.png

Kısayol ayarlamak için kullandığınız dağıtımın kısayol ayarlama programını açın ve yeni bir kısayol atayın.

1684334918063.png

Tercih ettiğiniz klavye kombinasyonunu /usr/bin/diodon uygulamasına bağlayın ve yazarken kopyalama panosunun keyfini çıkarın.

1684333107635.png

Windows varsayılan tuş kombinasyonu kopyalama panosu için Super + Vdir. Yabancılık çekmemek için bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

1684333172087.png

Her şey tamam. Artık geçmiş kopyalamalarınızı nerede unuttuğunuzu düşünmeden hem klavye kısayolu ile hem de panel uygulamacığı ile kopyalama panonuza erişebilirsiniz.
Diodon, Linux tabanlı bir kopyalama panosu yönetim programı, Windows kopyalama panosu alternatifidir. Ancak, Diodon'un bazı eksileri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

• Görsel desteklemez: Diodon, yalnızca metin tabanlı verileri panoya kopyalamanıza izin verir.
  • Sınırlı özelleştirme seçenekleri: Diodon, kullanıcıların pano öğelerini özelleştirmesine veya düzenlemesine izin vermez.
  • Sınırlı bir kullanıcı kitlesi: Diodon, popüler bir uygulama değildir ve sınırlı bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu nedenle, yardım veya destek bulmak zor olabilir.
  • Sınırlı geliştirici desteği: Çoğu Linux paketinde de görüldüğü gibi Diodon'un da arkasında da kısıtlı zamanı olan açık kaynak geliştiricileri bulunmaktadır.
Yine de, Diodon, birçok kullanıcının metin tabanlı verilerini pano yöneticisinde tutmak için kullanabileceği hafif ve basit bir uygulamadır.
Diodon, kopyalama panosu geçmişini kayıt altında tutmak için Zeitgeist kullanır. Bu, varsayılan olarak sabit diske kaydetmeye ayarlı olduğundan sistem yeniden başlatıldıktan sonra kopyalama panonuz yerini korur.
Hafıza konumunu RAM belleğe ayarlamak için dotfile oluşturmalısınız:

Bash:
echo "ZEITGEIST_DATABASE_PATH=:memory:" >> ~/.pam_environment

GPaste​

1684532129052.png

GNOME Paste paketi artık geliştirilmemektedir.
GPaste; panoya resim eklenmesini destekleyen, kullanıcı arayüzü barışçıl ve kullanımı kullanıcı dostu bir kopyalama panosu yöneticisidir.
Ubuntu türevlerinde aşağıdaki kodu terminale yapıştırarak kurabilirsiniz.

Bash:
sudo apt install gpaste

Gpaste paketi, uygulama kasanıza eklenmiş olmalıdır. Terminalden aşağıdaki komut ile arayüzü çalıştırabilirsiniz:

Bash:
/usr/libexec/gpaste/gpaste-ui --gapplication-service

Gpaste paketi, kopyalama panonuzu daemon kullanarak güncel tuttuğundan panelde çalışıp çalışmadığını takip etmenize gerek yoktur.
Gpaste, kullanıcı dostu arayüzü ile bir dakika içerisinde kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Ayarlardan; fotoğrafların panoya kaydedilmasi, seçimin geçmiş düzenini bozması, arayüzden item seçildiğinde arayüzün açık kalması gibi ayarları tek tuşla kendinize göre yarlayabilirsiniz.

1684531986823.png

Klavye kısayollarını da yine aynı arayüz üzerinden kendinize göre özelleştirebilirsiniz. GPaste, varsayılan olarak aşağıdaki görseldeki kısayollar ile gelmektedir.

1684531974466.png

Gpaste, ek olarak birde terminal desteği içerir. Bu sayede terminalde kopyalama panonuzu görüntüleyebilirsiniz.

1684532652705.png

Gpaste'nin bazı özellikleri vardır:

• Çoklu veri türü desteği: Gpaste; metin, dosya ve görüntü veri türlerini panoya kopyalamanıza imkan tanır.​
  • Özelleştirme seçenekleri: Gpaste, kullanıcılara panolarını özelleştirme ve düzenleme seçenekleri sunar. Panodaki öğeleri etiketleyebilir, düzenleyebilir ve kategorilere ayırabilirsiniz.​
  • Paylaşım kolaylığı: Gpaste, kopyalama panonuzdaki bir şeyi tek tuşla paylaşma imkanı tanır.​
  • Topluluk desteği: Gpaste, geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir ve kullanıcılar arasında destek ve yardımlaşma sağlayan forumlar ve kaynaklar mevcuttur. Geliştirilmeye devam eden çatalı GitHub - awamper/draobpilc: GPaste GUI buna bir örnektir.​
  • Geliştirici desteği: Gpaste, aktif bir geliştirici topluluğu tarafından desteklenmiş ve artık geliştirilmemektedir.​

Xfce Clipman​

Kurulumu basit, işlevi az bir Xfce eklentisi. KDE'nin çoğu zaman aksine varsayılan olarak gelmez. Kurulumu basittir ve ayar gerektirmez, ayarlanabilir pek bir şeyi de yoktur zaten.
Kod:
sudo apt install xfce4-clipman-plugin
Kurulumdan sonra panele ekleyip elle açabilir veya uygulama olarak açarak kullanabilirsiniz. Pano geçmişi uzunluğu ve yeniden başlatmada panonun temizlenmesi ayarı dışında bir ayar yapılamaz. Diodon'da yaptığımız gibi klavye kısayolu ayarlayarak uygulamayı çağırabilirsiniz, ancak Diodon'da olduğu gibi temiz bir arayüz sağlamaz.

KDE Klipper​

KDE masaüstü ortamında halihazırda kopyalama panosu gelmektedir. Super + V ile aktifleştirilir, görsel desteği vardır.

1688223893479.png

Super + V kombinasyonu ile Klipper'i çağırıp panodan yapıştırmak istediğiniz itemi seçerek tekrar CTRL + V basmanız gerekmekte, bu bana ilginç gelen bir eksi yanı.
Ayrıca KDE'de halihazırda emoji seçici de gelir, Super + . ile aktifleştirip emoji seçiciyi açabilirsiniz.

Son olarak her şeyi toparlamak gerekirse. Paketleri kendiniz de karşılaştırmanız için aşağıya tablo bırakıyorum.

PaketGörsel DesteğiKlavye KısayoluGrafik ArayüzüTerminal DesteğiBenim Puanım
DiodonYokAyarlanmalıMevcut, KısıtlıYok

3​

GPasteAyarlanmalıVarsayılanMevcutMevcut

4​

ClipmanYokAyarlanmalıMevcut, KısıtlıYok

1​

KlipperVarVarsayılanMevcutYok

4​

Son düzenleme:
2. Selections primary kısmında da benim bahsettiğim konu mevcut.

Used for the currently selected text, even if it is not explicitly copied, and for middle-mouse-click pasting. In some cases, pasting is also possible with a keyboard shortcut.

Mesajımın sonunda da sizinde söylediğiniz yöneticilerden bahsetmiştim.
Anladım.

Hocam laf etmek istemem ancak CTRL + SHIFT + V yapmak çok mu zor geliyor?
Terminal yapıştırma kısayolu değil mi o?

Son düzenleme:
2000'lerden beri Linux'da seçili metin clipboarda alınır, mouse orta tuşu ile dilenen yere yapıştırılır. Çoklu clipboard desteklemez ama herhangi bir araca gerek duymaz.
Wayland pencereler arası izolasyon dolayısıyla ek protokollere ihtiyaç duyuyor. Şu anda KDE veya GNOME'da sorun yaşanmıyor çünkü ek protokoller geliştirilmiş. WM'ler için aynı şekilde farklı arabirimler var.

Yeni konular

Geri
Yukarı