Windows kurulu HDD'de "disk boot failure" hatası

JoneX

Hectopat
Arkadaşlar üniversiteye hazırlık için abim bana bir bilgisayar ayarladı anakart Core 2 Duo bir kasa ve çoğu yönden sorunlu başlıktaki sorun da başıma dert oldu. Arkadaşımın Windows 8 kurulu HDD'sini kullanıyordum geçici süreliğine ve elimde 500GB Seagate HDD bir de HyperX Fury 3D 240GB SSD var. İki sorun ile karşı karşıyayım birisini halletim diyebilirim ama hâla onunda etkisi var. Durumu şöyle izah edeyim:

Windows 7 Ultimate ve Windows 7 Home Premium yüklemeye çalıştım ve ikisinde de Rufus ile CMOS üzerinden yüklemeye çalıştım lakin flashı görmesine rağmen bilgisayar sol üstte yanıp sönen "_" ibaresi ile cevapsız kaldı (kasada UEFI desteği yok ilk GPT olarak denedim CMOS üzerinden UEFI olmadığına dair hata verdi daha sonrasında MBR kurup denedim ve bu sorun oluştu)

Sonrasında dosya üzerinden setup ile kurmayı denedim SSD de sürücü yüklü olmadığını ve "Microsoft depolama alanı denetleyicisi" uyarısı aldım bu yüzden de SSD'yi seçip ileri tuşuna basamıyordum. Durum HDD de biraz daha farklı BIOS'da HDD tanımlı değil ise sorun çıkarabilir uyarısı aldım ama HDD de ileri tuşuna basabiliyordum. Ne olur ne olmaz HDD'ye Windows 7 Ultimate kurdum ve kurulum üzerinden HDD de Windows 7'yi açıp belirli programları yükledim. Restart attıktan sonra "dısk boot failure" hatası aldım. Sorunun HDD'de olduğunu varsayarak Windows 8 kurulu HDD yide beraberinde taktım lakin yine aynı sorunu aldım. Sadece Windows 8 kurulu HDD PC'de takılı iken masaüstüne geçebiliyorum. Aynı durum SSD içinde geçerli onu da taktığımda onda da aynı durumu yaşıyorum.

Nerede hata yaptım bilmiyorum arkadaşlar kullandığım HDD de MBR ve NTFS biçimde arkadaşımın HDD side MBR ve NTFS biçiminde HDD ve SSD'yi görüyor BIOS lakin bu sorun karşıma çıkıyor. Nerede yanlışım var söyleyebilir misiniz dostlarım 2 haftadır yüklemediğim ISO kalmadı sorun ISO dandır diye. En kısa zamanda yardımınızı bekliyorum...

Core 2 Duo e2200.
AMD HD 7350 DDR3 1GB.
2 GB (2x1GB) DDR2 Hynix RAM.

Anakart modelini bilmiyorum model için fotoğraf yükledim (jetway anakart)

Adım adım fotoğrafları çekemiyorum hata yüzünden HDD ve SSD'yı depolama diski olarak görse yüklemeyi deneyip onları daha detaylı atabilirdim bu durumdan dolayı kusura bakmayın...
Sorun çözüldü anakartın BIOS'u sıkıntılı olduğu için okumuyormuş yeni anakart aldım benzer ayarlar ile sıkıntısız boot aldım. Yardımlarınız için teşekkür ederim...

Dosya Ekleri

• 20211018_162631.jpg
    20211018_162631.jpg
    159,3 KB · Görüntüleme: 33
  • 20211015_225956.jpg
    20211015_225956.jpg
    104,8 KB · Görüntüleme: 26
  • 20211015_230000.jpg
    20211015_230000.jpg
    105,6 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Geri