Çözüldü Windows kurulum esnasındaki disk biçimlendirme nasıl çalışıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
Merhaba, Windows 7 bilgisayarıma temiz kurulum yapmak için USB'ye Rufus ile ISO'yu yazdırdım. Ardından Boot kısmından USB'yi öne alıp Windows kurulumunu başlattım fakat disk biçimlendirme kısmında biraz kafam karıştı. Bilgisayardaki disklerdeki tüm dosyalarının da silinmesini istiyorum. Bu yüzden buradaki tüm diskleri silip yeniden oluşturmam mı gerekiyor? Sistem için ayrılmış alanı silmem mi yoksa biçimlendirmem mi gerekiyor? Sanırsam biçimlendirme yapınca yine diskin içerisindekileri siliyor:

disk.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tüm hepsini tek tek seçip silin. Ardından tek bir seçenek kalmış olacak ona tıklayıp alttan "yeni " seçeneğine tıklayıp onaylayın.
Hepsini sil Windows zaten Linüx mantığında çalışmıyor yaptığın adımları gerçek zamanlı olarak diskine .Bu arada sistem ayrıldı bölümünde EFI diye adlandırılan bootloader bulunmaktadır.
'Bu arada sistem ayrıldı bölümünde EFI diye adlandırılan bootloader bulunmaktadır.' yani silinmemeli mi?

100 MB boyutundaki sistem bölümü ve sistemi hangi bölüme kurmak istiyorsanız o bölümü silin. Yani Bölüm 1-2 veya 1-3 silin. Daha sonra yeni bölüm oluşturup kurulumu oraya yapabilirsiniz.

Eğer tüm bölümleri sildikten sonra kurulum yapacaksanız, yeni bölüm oluştururken bölüm boyutunu ayarlamayı unutmayın. Yoksa diskiniz öncekinin aksine tek parça halinde kurulum yapılır ve sonrasında sadece Yerel Disk C görükür.

100 MB lık ilk bölüm sanırım Windows bootlader (önyükleyicinin bulunduğu yer) bölümü. Düzgün kurulum için orasını muhakkak silin.

Tavsiyem, bootloader bölümü ve ona komşu olan bölümü silip oraya kurulum yapmanız. Diğer bölümün formatlamasını kurulumdan sonra yapabilirsiniz. Flash bellek gibi sağ tık> format seçeneği kullanılabilir. Eğer yerel disk C ve D boyutlarını değiştirmek istiyorsanız resmini attığınız ekranda OEM bölümü hariç hepsini silebilirsiniz.

NOT: 18 GB OEM bölümünde bilgisayarın fabrika çıkışı yedeği mevcut olabilir. Eğer öyleyse oradan geri yükleme yapabilirsiniz. Bu işlem yerel disk C yi komple silip içine Windows ile birlikte sürücü ve yazılım kurulumunu otomatik yapar. İlk aldığınız hale gelir diyebiliriz. Bu işlem sistemde yüklü bir program veya açılış esnasında basılacak olan bir tuş kombinasyonu ile tetiklenebilir.

100 MB boyutundaki sistem bölümü ve sistemi hangi bölüme kurmak istiyorsanız p bölümü silin. Yani Bölüm 1-2 veya 1-3 silin. Daha sonra yeni bölüm oluşturup kurulumu oraya yapabilirsiniz.

Eğer tüm bölümleri sildikten sonra kurulum yapacaksanız, yeni bölüm oluştururken bölüm boyutunu ayarlamayı unutmayın. Yoksa diskiniz öncekinin aksine tek parça halinde kurulum yapılır ve sonrasında sadece Yerel Disk C görükür.

100 MB lık ilk bölüm sanırım Windows bootlader (önyükleyicinin bulunduğu yer) bölümü. Düzgün kurulum için orasını muhakkak silin.

Tavsiyem, bootloader bölümü ve ona komşu olan bölümü silip oraya kurulum yapmanız. Diğer bölümün formatlamasını kurulumdan sonra yapabilirsiniz. Flash bellek gibi sağ tık> format seçeneği kullanılabilir. Eğer yerel disk C ve D boyutlarını değiştirmek istiyorsanız resmini attığınız ekranda OEM bölümü hariç hepsini silebilirsiniz.

NOT: 18 GB OEM bölümünde bilgisayarın fabrika çıkışı yedeği mevcut olabilir. Eğer öyleyse oradan geri yükleme yapabilirsiniz. Bu işlem yerel disk C yi komple silip içine Windows ile birlikte sürücü ve yazılım kurulumunu otomatik yapar. İlk aldığınız hale gelir diyebiliriz.
Ben zaten sadece C diskinin olmasını istiyorum. 'Yeni' dediğimde gelen maximum rakamı girmeliyim?

OEM'i silmiyorum o zaman?

Ben zaten sadece C diskinin olmasını istiyorum. 'Yeni' dediğimde gelen maximum rakamı girmeliyim?

OEM'i silmiyorum o zaman?
2 farklı disk bölümü istemiyorsanız karşınıza gelen ekranda mümkün olan en yüksek değeri girerek tek parça disk olarak kullanırsınız.

100 MB lık bootlader kısmı otomatik oluşur.

OEM bölümünü silmemenizi ve varsa içindeki yedeği yüklemenizi tavsiye ederim. Eğer içinde Windows yedeği varsa crack ile uğraşmadan mis gibi OEM lisanslı Windows kullanırsınız.

OEM bölümü tıpkı bootlader bölümü gibi gizlenmiş ve yazma engelli bölümdür. Virüs bulaşması çok çok düşük ihtimal.

2 farklı disk bölümü istemiyorsanız karşınıza gelen ekranda mümkün olan en yüksek değeri girerek tek parça disk olarak kullanırsınız.

100 MB lık bootlader kısmı otomatik oluşur.

OEM bölümünü silmemenizi ve varsa içindeki yedeği yüklemenizi tavsiye ederim. Eğer içinde Windows yedeği varsa crack ile uğraşmadan mis gibi OEM lisanslı Windows kullanırsınız.
OEM kısmını silmiyorum o zaman. Tamamdır.

Geri
Yukarı