Windows lisansı anakarta mı bağlı?

Lisans anakarta bağlı değildir. Harddisk içerisisinde OEM bölümü mevcuttur. Windows OEM lisansı oradadır.

oem bolumu ss.JPG

Konuya farklı bir soru eklemek isterim. Anakarta bağlı olan Windows 10 şifresi, bilgisayarı değiştirmek istediğimizde taşınabilir mi? Yani eski dizüstü bilgisayarda kullandığımız şifreyi, yeni bilgisayara taşımak mümkün mü?

Evet mümkün. Disk klonlama ile tüm verilerini kayıpsız kopyalayabilirsin.

Lisans anakarta bağlı değildir. Harddisk içerisisinde OEM bölümü mevcuttur. Windows OEM lisansı oradadır.

Eki Görüntüle 510933

Evet mümkün. Disk klonlama ile tüm verilerini kayıpsız kopyalayabilirsin.

Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz. Lisans anakarta bağlıdır. HDD ile alakası yok. O OEM bölümü sadece Windows 10 bozulduğu zaman kurtarmaya yarayan dosyaların sakladığı bölümdür.

Dediklerinizin tam tersi olmasın. Ben test ettiğim ve emin olduğum iç söylüyorum.

Hayır dediklerim doğru. Lisans anahtarının depolama birimi ile alakası yok. Lisans anakarta bağlıdır. Depolama birimi değiştiği zaman lisans gitse bendeki lisans giderdi. 4-5 senede en az 15 defa depolama diski değiştirdim ama Windows 10 hala lisanslı şekilde duruyor.

Cevaplarınız için teşekkürler konu kitlenebilir.
Anakarta bağlı diyorsunuzda yazılım donanım ayrı şeyler anakartın neresine bağlı olacak?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı