Windows lisansını doğrulayan donanım nedir?

BizonTR

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi orijinal Windows OEM kodunu hangi donanım doğruluyor? Orijinal bir Windows tek bir bilgisayara özgü diye biliyorum. Bunu o bilgisayarın hangi donanımı ona özgü olmasını üstleniyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu doğrulayan bir donanım yok. OEM lisans kullanıldığında Microsoft hesabına ve BIOS'a kaydedilir. Tekrar lisansa ihtiyaç duyulduğunda bu iki yöntemden birinden lisans çekilir.
Yani depolama amaçlı kullanılır diyebiliriz.
Belirttiğiniz işlemi yapan ise lisansı okuyan ve onaylayan Microsoft servislerinden biridir. Yani yazılım bu işi yapıyor.

Ben anakarta lisanslanıyor diye biliyorum. Hatta tekno seyir'in bunun için bir videosu bile var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elimde DDR 3 anakarta orijinal Windows 7 Starter alınmış bir masaüstü bilgisayar var. Bunu yapan firma ne düşünerek Starter kullandı bilmiyorum çünkü Starter 64 bit desteklemiyor. DDR 2 anakart olsa anlarım da DDR 3'e yapması beni şaşırttı. Kullanmak istiyorum ama Starter işime gelmiyor. Yeni bir Windows alsam Starter elimde kalacak. Sizce ne yapmalıyım? Onun için açtım konuyu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı