Windows M.2 SSD'yi görmüyor

Roadblock

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, şöyle bir sorunum var. Çözebilecek bir babayiğit aranıyor.
Anakartim B450F GAMING 2 ve 1 hafta önce XPG Spectrix M.2 SSD aldım. Fakat bu SSD 2. Slotta yani, alttaki slotta. Windows kurulumunda ya da başka bir SSD ile bilgisayarı açsam bile bilgisayarda gözükmüyor.
İlk slotta herhangi bir sıkıntı yok, ne yapmam gerekiyor?
M.2 BIOS'ta gözüküyor ama Boot etmiyor maalesef.

Anakartim B450F GAMING 2 ve 1 hafta önce XPG Spectrix M.2 SSD aldım. Fakat bu SSD 2. Slotta yani, alttaki slotta. Windows kurulumunda ya da başka bir SSD ile bilgisayarı açsam bile bilgisayarda gözükmüyor.
Bios sürümü nedir? Güncelleyiniz.

Bir takım Asus'sal işler.
-Anakartınızın M.2_1 yuvası Sata ve PCI desteklidir.
-M.2_2 yuvasında ise Sata desteği bulunmuyor, yalnızca PCI desteği bulunmakta.

Yani M.2_2 yuvasına taktığınız SSD'yi depolama birimi olarak kullanabilirsiniz, ancak sistemi bu SSD üzerinden BOOT edebilmeniz mümkün değil.

Aynı zamanda M.2_1 yuvasıda SATA6G_1 yuvası ile paylaşılmaktadır. M.2_1 yuvasına bir SSD taktığınızda SATA6G_1 yuvasını kullanamazsınız.

Bir takım ASUS'sal işler.
-Anakartınızın m. 2_1 yuvası SATA ve PCI desteklidir.
-M.2_2 yuvasında ise SATA desteği bulunmuyor, yalnızca PCI desteği bulunmakta.

Yani m. 2_2 yuvasına taktığınız SSD'yi depolama birimi olarak kullanabilirsiniz, ancak sistemi bu SSD üzerinden Boot edebilmeniz mümkün değil.

Aynı zamanda m. 2_1 yuvasıda SATA6G_1 yuvası ile paylaşılmaktadır. M.2_1 yuvasına bir SSD taktığınızda SATA6G_1 yuvasını kullanamazsınız.

Yani şimdi alttaki slota M.2 ile Windows kuramıyor muyuz şöyle bir durumda var normal SSD ile Windows'u açtığımda yine gözükmüyor benim M.2 aygıtlarda o neden olabilir SATA girişi mi çakıştı acaba.

M.2_1 portu ile SATA6G_1 aynı veri yolunu paylaşıyorlar sizin anakartınızda. Yani aynı anda ikisini birden kullanamazsınız. M.2_1 portu dolu ise, SATA SSD'nizi diğer SATA portlarına takmanız gerekir. SATA6G_1 soketini kullanamazsınız.

Evet 2. M.2 portu üzerinden sistemi BOOT edemezsiniz. Bunun mümkün olması için anakartınızın PCIe BOOT özelliğinin olması lazım. Yeni BIOS güncellemeleri ile olabilir ya da varsa modlu BIOS denersiniz. Modlu BIOS tavsiye etmem.

M.2_1 portu ile SATA6G_1 aynı veri yolunu paylaşıyorlar sizin anakartınızda. Yani aynı anda ikisini birden kullanamazsınız. M.2_1 portu dolu ise, SATA SSD'nizi diğer SATA portlarına takmanız gerekir. SATA6G_1 soketini kullanamazsınız.

Evet 2. M.2 portu üzerinden sistemi Boot edemezsiniz. Bunun mümkün olması için anakartınızın PCI-e Boot özelliğinin olması lazım. Yeni BIOS güncellemeleri ile olabilir ya da varsa modlu BIOS denersiniz. Modlu BIOS tavsiye etme.

Evet 2. M.2 portu üzerinden sistemi Boot edemezsiniz. Bunun mümkün olması için anakartınızın PCI-e Boot özelliğinin olması lazım. Yeni BIOS güncellemeleri ile olabilir ya da varsa modlu BIOS denersiniz. Modlu BIOS tavsiye etmem.

Hocam şimdi SATA ile 1. slota normal SSD ile Windows'u acsam bu benim 2. M.2 slotunda Boot etmeyen M.2 SSD depolama olarak gözükmesi mi gerekir ona göre test edeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı