Windows mu Macbook mu?

00HPL

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Yakınlarda 27.000TL'ye bir MacBook Air M.2 16 GB aldım fakat şu an fiyatı 51000 TL oldu ve Mac'i satıp çok iyi bir oyuncu laptopu alabiliyorum. Tek endişem şu an kullandığım Mac çok iyi performans veriyor ve işletim sistemi çok iyi çalışıyor. Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamaları bolca kullanıyorum ve uzun süre sonra Windows'a geçmek beni korkutuyor. Sizce Mac'te mi kalmalıyım yoksa Windows'a mı geçmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim çok kararsız kaldım 😶
(Not: Hayatında en az bir ay hem Mac hem de Windows kullanan kişiler cevap verirse sevinirim.)

Öncelikle merhaba. Yakınlarda 27.000TL'ye bir MacBook Air M.2 16 GB aldım fakat şu an fiyatı 51000 TL oldu ve Mac'i satıp çok iyi bir oyuncu laptopu alabiliyorum. Tek endişem şu an kullandığım Mac çok iyi performans veriyor ve işletim sistemi çok iyi çalışıyor. Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamaları bolca kullanıyorum ve uzun süre sonra Windows'a geçmek beni korkutuyor. Sizce Mac'te mi kalmalıyım yoksa Windows'a mı geçmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim çok kararsız kaldım 😶
(Not: Hayatında en az bir ay hem Mac hem de Windows kullanan kişiler cevap verirse sevinirim.)
Hocam Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamaları kullanıyorsanız kesinlikle Mac'te kalın

İkisinin de iyi olduğu taraflar var fakat Adobe uygulamaları ağırlıklı bir kullanım senaryonun varsa MacBook en sizin için en mantıklısı. İkisini de aktif kullanıyorum ve bunu rahatlıkla diyebilirim. Oyun için bütçeniz varsa konsol düşünebilirsiniz Xbox Series S falan.

Windowsta stabil performans ve kullanılabilirlik için bilgisayardan biraz "anlamak" lazım diye düşünüyorum. Satın alacağınız ürünün teknik özelliklerini araştırmaktan tutun da, aldıktan sonra performans ayarı, sürücü, undervolt vb işlerine kadar bir miktar Google mesaisi gerekir (bilhassa bu işlere "bulaşmamış" biri iseniz). Makinenin tabiatını öyle anlarsınız ve deneyim o zaman optimize olmaya başlar. Ondan sonrası rahat olur, premium bir ürün aldıysanız yıllarca tık demeden kullanırsınız, ihtiyaç hasıl olmaz.

Ya da kapağını açıp kullanmaya başlarsınız, 2k ekranda %200 ölçek ve 2 saat pil ömrü, her türlü üretici bloatware'i, saçma antivirüsler derken bilgisayarınız iğrenç bir deneyim verir, haklı olarak "Windows berbatmış ya" dersiniz :)

"Kapağını açtım mı çalışsın, uğraştırmasın" diyen, uğraşmak istemeyen biri iseniz Mac'te kalın, macera aramayın derim. Ama yükselen fiyatlardan faydalanayım diye bir dürtünüz varsa mevcut makineyi satıp Pro serisinden bir şey almayı düşünebilirsiniz. Kaşıntı o şekilde durabilir.

Windows'ta stabil performans ve kullanılabilirlik için bilgisayardan biraz "anlamak" lazım diye düşünüyorum. Satın alacağınız ürünün teknik özelliklerini araştırmaktan tutun da, aldıktan sonra performans ayarı, sürücü, undervolt vb işlerine kadar bir miktar Google mesaisi gerekir (bilhassa bu işlere "bulaşmamış" biri iseniz). Makinenin tabiatını öyle anlarsınız ve deneyim o zaman optimize olmaya başlar. Ondan sonrası rahat olur, premium bir ürün aldıysanız yıllarca tık demeden kullanırsınız, ihtiyaç hasıl olmaz.

Ya da kapağını açıp kullanmaya başlarsınız, 2K ekranda %200 ölçek ve 2 saat pil ömrü, her türlü üretici Bloatware'i, saçma antivirüsler derken bilgisayarınız iğrenç bir deneyim verir, haklı olarak "Windows berbatmış ya" dersiniz :)

"Kapağını açtım mı çalışsın, uğraştırmasın" diyen, uğraşmak istemeyen biri iseniz Mac'te kalın, macera aramayın derim. Ama yükselen fiyatlardan faydalanayım diye bir dürtünüz varsa mevcut makineyi satıp Pro serisinden bir şey almayı düşünebilirsiniz. Kaşıntı o şekilde durabilir.

Daha önce Windows kullandım ve gayet teknik bilgim de var fakat Mac'e geçtiğmde "oh be!" dediğimi hatırlıyorum çünkü gerçekten arayüzde hiçbir karışıklık yok, her şey yerli yerinde, uygulamalar arasında hızlıca geçebiliyorum, hem çok ince hem fan yok hem de aynı anda hem Photoshop hem tarayıcı hem de Premiere Pro kullanmama rağmen ne kasıyor ne de ısınıyor. Ayrıca ETS 2 CS:GO gibi oyunları da yüksek ayarlarda oynuyorum. Soracak olursanız ben de Mac öneririm ayrıca buradaki kullanıcıların söyledikleri ile anladım ki bir süre daha Mac kullanacağım😄

İkisinin de iyi olduğu taraflar var fakat Adobe uygulamaları ağırlıklı bir kullanım senaryonun varsa MacBook en sizin için en mantıklısı. İkisini de aktif kullanıyorum ve bunu rahatlıkla diyebilirim. Oyun için bütçeniz varsa konsol düşünebilirsiniz Xbox Series S falan.

Zaten halihazırda bir Series S'im var fakat Steam kütüphanemde 1 ton oyun var bunun için sormuştum fakat anladım ki uzun süre daha Mac'te kalacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı