Windows.old Klasörünü Silebilir Miyim?

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Az önce Windows 10 1903 sürümünü yükledim. Güncelleme bittikten sonra C diskinde bir şey dikkatimi çekti. Windows ve Windows.old diye iki klasör var. Güncellemeden sonra mı geldi bilmiyorum daha önce dikkat etmemiştim hiç. "Windows" klasörü 18GB yer kaplarken "Windows.old" klasörü 31 GB yer kaplıyor diskte. "Windows.old" klasörünün içinde Program files falan da var. Ben Windows.old klasörünü silsem herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Gereksiz bir şeyse boşuna yer kaplamasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu şekilde silebilirsiniz:

Yükseltme ya da güncelleme yaptığınızda ortaya çıkar. Çoğu kişisel dosyalarınız ve programlarınız o dosyanın içinde olmuyor. Disk temizlemesi yaparak silebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu şekilde silebilirsiniz:

Çözüm
Silmenizi tavsiye etmiyorum. Olası bir "recovery" durumunda işletim sisteminiz tamamen silinebilir.

İşletim sisteminiz tamamen silinebilir derken neyi kastettiğinizi anlamadım. Eğer bir sıkıntı çıkarsa sistemi geri yükleme yaparak kurtarırsın gibisinden bir şey dediyseniz, ben sistem geri yükleme özelliğini şimdiye kadar hiç kullanmadım zaten. Bir sorun olduğunda direkt format atıp temiz bir kurulum yapmayı tercih ediyorum. Zaten önemli şeyleri dahili diskimde değil harici harddisklerimde depoluyorum. Ya da sürekli yedeklerim. O yüzden boşuna yer kaplamasına gerek yok sistem geri yükleme özelliğini kullanmıyorum hiç. Bir sıkıntı çıkarsa direkt format atarım.

İşletim sisteminiz tamamen silinebilir derken neyi kastettiğinizi anlamadım. Eğer bir sıkıntı çıkarsa sistemi geri yükleme yaparak kurtarırsın gibisinden bir şey dediyseniz, ben sistem geri yükleme özelliğini şimdiye kadar hiç kullanmadım zaten. Bir sorun olduğunda direkt format atıp temiz bir kurulum yapmayı tercih ediyorum. Zaten önemli şeyleri dahili diskimde değil harici harddisklerimde depoluyorum. Ya da sürekli yedeklerim. O yüzden boşuna yer kaplamasına gerek yok sistem geri yükleme özelliğini kullanmıyorum hiç. Bir sıkıntı çıkarsa direkt format atarım.
Anlatmaya çalıştığım oydu, format veya sistem geri yükleme sonrası işletim sisteminin tamamen silinmesi gibi bir durum olabilir. Ne olursa olsun yedekleyin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı