Windows.old nedir?

Livemore31

Hectopat
Yer
Antalya/Kaş
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, ben yaklaşık 1 hafta önce Teknosa'dan Asus marka dizüstü bilgisayar aldım ve bu bilgisayar Windows 10 kurulu olarak elime ulaştı. Bugün fark ettim ki C Diskinde Windows.old adlı bir dosya var biraz araştırmama göre önceden format, sistem yenileme gibi işlemler yaptığımızda dosyalarımızı arşivlemek işin oluşuyormuş bu Windows.old adlı klasör. Ben böyle anladım belki yanlış anlamışımdır bilemiyorum.

Ama ben daha önce bilgisayara herhangi bir format veya sistem yükseltmesi yapmadım Win 8 den Win 10'a falan geçirmedim yani bu klasör neden ortaya çıkmış olabilir ve ben klasörü silersem bilgisayarda herhangi bir sorun olur mu?

Dosyayı sildiğim taktirde bilgisayarda recovery özelliği var bu özellikten daha sonra yararlanabilir miyim ?
Belki recovery yaptığımız taktirde bu Windows.old adlı dosyayı kullanarak bilgisayar kendini sıfırlar diye düşünerek silmedim ve sizlerden bilgi almak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

Recep Bey de sorunuma cevap verirse çok minnettar olurum :) İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki bu dosya neden oluştu ve bu dosyayı silersem recovey özelliğinden yani bilgisayarın kendini formatlama özelliğinden yararlanabilecek miyim ?

Bilgilendirme için teşekkürler :) Bilgisayardan pek anladığım söz edilemez :)

Temiz kurulum yapmadan Windows 10’u doğrudan eski Windows sürümünün üzerine yüklediğinizde diskinizde önceki Windows sürümünün bi nevi kurtarma dosyalarını içeren Windows.old klasörü oluşur. Bu bi önceki Windows sürümüne dönmek için kullanılır.

Recovery ile gelmişse hangi tuş ile geçiliyorsa o tuş yardımı ile sistemi ilk aldığın haline döndüre bilirsin.

Temiz kurulum yapmadan Windows 10’u doğrudan eski Windows sürümünün üzerine yüklediğinizde diskinizde önceki Windows sürümünün bi nevi kurtarma dosyalarını içeren Windows.old klasörü oluşur. Bu bi önceki Windows sürümüne dönmek için kullanılır.

Recovery ile gelmişse hangi tuş ile geçiliyorsa o tuş yardımı ile sistemi ilk aldığın haline döndüre bilirsin.

Yani Windows.old dosyasını silmem recovery yapmamı engellemiyor recovery olayını sorunsuz bi şekilde kullanabilirim demi :) kusura bakmayın Olaya hakim olmadığım için çok soru soruyorum emin olabilmek için birde ben Windows'u yenilemedim yükseltmedim yani Windows.old dosyası Windows güncellemelerinden sonra gelme ihtimali var mı çünkü ben herhangi bir Windows kurulumu yapmadım.

Windows.old dosyası, eski Windows'un dosyalarını barındırır. Silerseniz geri dönemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı