Windows.old silinmeden Windows 10 formatı nasıl atılır?

mymert

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Aklımda birkaç soru var onun için bilgisayarımı W10' a daha yükseltmedim.

- W8.1'den W10'a yükseltince windows.old klasörü oluşuyor. Teknopat videolarında bu klasörü silin demişsiniz ama ya W8.1 e (fabrika ayarlarına) dönmek istersem ne yapacağım?

- W10 yüklendikten sonra BIOS, driver ve utility tekrar yüklememe gerek var mı yoksa normal kullanmaya devam mı etmeliyim?

-W8.1'de ki gibi W10'da da Güncelleştirme ve kurtarma bölümünde 'herşeyi kaldırın ve windows'u yeniden yükleyin' dersem windows.old klasörü silinmediği için fabrika ayarlarındaki orjinal sürüm ve sürücüler mi yüklenir?
(W8.1 de bu şekilde yaptığımda her şeyi kendi yüklüyor kendim ekstradan bir şey yüklememe gerek kalmıyor tabi ki kişisel dosyalarım hariç)

-W10 a yükseltirken 'herşeyi kaldır' seçeneğini seçersem recovery kısmıda yok olur mu?
aynı şekilde burada da bir önceki maddedeki gibi yaparsam BIOS, driver ve utility fabrika ayarlarındaki gibi yüklenmiş olarak gelir mi yoksa hiçbirisi yüklenmez mi?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
- Windows 10'a yükseltirken "Her şeyi kaldır" dediğinde Recorvery kısmı kaybolmuyor. Benimki duruyor en azından denedim.

- Windows 10'a yükledikten sonra nerdeyse tüm sürücüleriniz yükleniyor zaten. Fazla bir şey yüklemenize gerek kalmıyor. Nvidia ve ATI için son sürücüleri yüklemeniz yeterli oluyor. Başka bir şey lazım olursa yüklersiniz zaten.

- Her şeyi kaldır diyerek geçiş yapacaksan windows.old klasörünün durmasının bir mantığı yok zaten.

O zaman W10 da 'bilgisayar ayarlarını değiştir' bölümünden 'herşeyi kaldır ve windows'u yeniden yükleyin' dersek W8.1 e mi geri dönecek?

Hayır orada öyle bir seçenek yok. İki ayrı seçenek var Ayarlar - Güncelleştirme ve Güvenlik - Kurtarma kısmında. Bilgisayarınızı sıfırlayın seçeneğine tıkladığınızda temiz bir Windows 10 kurulumu yapmış gibi olacaksınız. Bir de Windows 8.1'e dön seçeneği var. Onu seçersen de Windows 8.1'e geri dönecek. Tabii Windows.old klasörünü silmediysen.

Anladım. W10 yüklemediğim için o seçeneği bilmiyordum. O zaman W8.1 e geri dön seçeneğine tıklarsak fabrika ayarlarındaki gibi herşey yüklü olarak geliyor değil mi?
Aynı şekilde W10 da temiz kurulum yaparsam bu şekilde olmayacak galiba ilk aldığım gün içerisinde gelen bütün dosyaları kaybedeceğim.

Windows 8.1'e geri dön dediğinde Windows 10'a geçmeden önceki haline hiçbir kayıp olmadan dönüyorsun. Ama Windows 10'a yükseltirken hiçbir uygulama ve ayarı korumadan yükseltme yaparsan bu seçenek kullanıma açık olmayacak tabii.

Temiz kurulum yapmana gerek yok spesifik olarak. Yükseltmeyi hiçbir uygulama ve ayarı korumadan yapmak ya da yükseltme yaptıktan sonra Sıfırla seçeneğini kullanmak aynı kapıya çıkıyor. Bir farkı yok temiz kurulumdan bu iki durumun da. Disk boyutlarını değiştirmeyeceksen gerek yok USB'den yazdırıp sıfır kurulum yapmana.

Pc yi ılk aldıgımda W8.1 oldugu ıcın kendı kurtarma bolumu var ama W10 temız kurulum yaparsam bu kurtarma bolumuyle bılgısayarın bağlantısı kesılecek onun ıcın kendı kurtarma bolumumu nasıl oluşturabilirim?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı