Windows sabit disk sorunu algıladı - Verilerinizi hemen yedekleyin!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Forumda bir kullanıcımızın Sabit Diski'nin ömrünü doldurması üzerine Windows 7 "Windows sabit disk sorunu algıladı" uyarısı verince Sabit Disklerin sahip olduğu fakat birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir erken uyarı teknolojisini açıklama gereği duydum.

2i6ew68.png

Peki bu hata nedir ve nasıl ortaya çıkar? S.M.A.R.T. Teknolojisi BIOS'ta nasıl devreye sokulur ve ne işe yarar?

Önceliklebu hata Sabit Diskinizde donanımsal bir hata olduğunda meydana çıkar.Fakat normalde birçok Windows kullanıcısının BIOS'unda Sabit Diskinkendi içinde yer alan S.M.A.R.T. teknolojisi devre dışı bırakılmış (Disabled) olduğu için kullanıcılar bu hatayı görmezler. S.M.A.R.T. yani Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology Türkçesi: Kendini gözlemleme, analiz etme ve raporlama teknolojisi sabit disklerle birlikte yıllarca gelen ve diskin kendi sağlığını kontrol edip işletim sistemine bildiren bir teknolojidir.

Disk sürekli olarak kendini kontrol eder ve herhangi bir sorun olduğunda işletim sistemine bunu bildirir. İşletim sistemi de "Windows sabit disk sorunu algıladı" hatasını kullanıcıya bildirir ve diskteki verilerini yedeklemesini söyler.

Bu hatayı aldığınızda emin olun o disk ömrünü doldrumuştur. Üzerinde büyük ihitmalle Bad Sector dediğimiz ve zamanla yayılan bozuk ve onarılmayan kesimler mevcuttur. Bad sectörler zamanla çoğalarak diskteki verilerinizin kaybolmasına neden olurlar. Bu da verileriniz için geri dönüşü olmayan bir son demektir.

Bu hata ile ilgili bir anımı anlatmak isterim:

Edirnede okuduğum dönemlerde İstanbul'daki bir bilgisayar firmasında 750 GB'lıkbir sabit disk satın almıştım. Disk kısa sürede elime ulaştı ve sistemime monte ettim. S.M.A.R.T. teknolojisini her zaman açık tuttuğum için diski takıp PC'yi açtıktan sonra Windows Vista bana hemen bir uyarı verdi.

Disk iyi kutulanmamıştı ve gelirken yolda Head-Crash dediğimiz yani sabit diski okuma kafasının plakaların üzerine temas etmesi sonucu bad sectörlerin olduğu bir kaza geçirmişti. Her ne kadar sabit diskler kapandığında güvenlik tedbiri olarak okuma kafası otomatik olarak plakaların üzerinde kenara çekilse de sarsıntının şoku ile disk hasar görmüştü. Zaten diske bir iki dosya kopyalamaya kalktıktan sonra aldığım düşük hız değerleri de sorunu açık bir biçimde ortaya koyuyordu.

Doğal olarak diski firmaya geri gönderdim ve daha düzgün bir paketle yenisini yoladılar.

İyi haber, tüm bu sorular artık SSD teknolojisinin gelmesiyle tarih olacakzira SSD diskler içinde herhangi bir mekanik parça yok.

biossmart.png

Gördüğünüz gibi S.M.A.R.T.devrede ve herhangi bir sorun olduğunda işletim sistemi sizi haberdar edecek.

S.M.A.R.T.teknolojisi beraberinde sabit disk ile ilgili o kadar çok bilgi içermektedir ki, bu teknolojinin sunduğu bilgileri analiz eden/okuyan özel yazılımlar bile mevcuttur:

mainw.png

Bu yazılımlardan gayet başarılı ve ücretsiz olan iki tanesini isterseniz deneyebilirsiniz:

Active@ Disk Monitor 3.0.2

CrystalDiskInfo - Software - Crystal Dew World

Recep bey merhaba benim bilgisayarım henüz çok yeni. Yani temmuz ayında aldım fakat şimdi bana harddisk hatası verdi. Sizce harddisk'im gitmiş midir ve neden bu kadar erken? Yazın bir kaç gece üst üste nem almıştı ama etkisi şimdi ortaya çıkabilir mi? Onun dışında neden böyle bir şey oldu anlamış değilim, lütfen bilgilendirme yapar mısınız kurtarma şansım hiç yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam kardeşlerim aynı sorunu bende yaşıyorum ne yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı