Windows Server 2022 Önizleme Sürümü ISO Dosyası

Isıtılıp ısıtılıp kullanıcıların önüne Windows 10 konuluyor sürekli. İşletim sistemi piyasası ilerlemiyor maalesef tekelleşmeden ötürü. Öte yandan Linux'ta da dağıtımların dağınıklılığı sebebiyle pek fazla ilerleme kat edilemiyor. Hatta kernel'e sırf katkı olsun diye bazı şeyler bozulup tekrar tamir ediliyor.
Microsoft keşke alıp Linux çekirdeğini tamamen Windows'a uyarlasa. Adı bile belli şimdiden; Linux NT.

Microsoft keşke alıp Linux çekirdeğini tamamen Windows'a uyarlasa. Adı bile belli şimdiden; Linux NT.
Windows'u kullanan genelde Windows uygulamaları için kullandığından dolayı NT çekirdeğinin sistem çağrılarının, kütüphane ve API'lerinin sağlanması gerekli ki programlar çalışabilsin.

Microsoft'un da bu ticari sırlarını Linux çekirdeğine vereceğini sanmıyorum açıkçası, adamlar "abandonware" olan işletim sistemlerinin bile kodlarını açmıyorlar, DOS 2.0 sonrası açık kaynak kodlu değil mesela.

Linux hamlelerinin sebebini tamamen Linux kullanan kişileri Windows'a çekme çabası olarak düşünüyorum.

Windows'u kullanan genelde Windows uygulamaları için kullandığından dolayı NT çekirdeğinin sistem çağrılarının, kütüphane ve API'lerinin sağlanması gerekli ki programlar çalışabilsin.

Microsoft'un da bu ticari sırlarını Linux çekirdeğine vereceğini sanmıyorum açıkçası, adamlar "abandonware" olan işletim sistemlerinin bile kodlarını açmıyorlar, DOS 2.0 sonrası açık kaynak kodlu değil mesela.

Linux hamlelerinin sebebini tamamen Linux kullanan kişileri Windows'a çekme çabası olarak düşünüyorum.
Hocam benim demek istediğim Microsoft NT çekirdeğini yeniden Linux tabanlı halde yazması. NT çekirdeği çok ama çok eski bir çekirdek. Temelinde OS/2 var hatta NT çekirdeğinin. Ve haliyle yaşlandı artık. Kaldıramıyor Windows'u bu çekirdek. Linux çekirdeği gibi stabil bir çekirdek oluştursa Microsoft süper olur. Uyumluluk sorunları yaşanmaması açısından hibrit bir çekirdek olabilir. Yani hem NT hem Linux olabilir. Microsoft bir şekilde kapatır Linux kodlarını da.

Al işte. Biz yani daha 2015'den kalma Windows'u kullanmaya devam yani. Ms'nin cidden ilk bu kadar uzun ömürlü işletim sistemi oldu. Windows 8 bu kadar çabuk ölmese idi keşke 😞 ben 8'i çok seviyor idim. Desteği olsa direkt 8.1.

XP'nin ömrü daha uzundu tam 7 yıl. 2000 ile 2007 arası. Windows 10 daha 6 yıl oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı