Rehber Windows Sistem Geri Yükleme Nedir?

Windows XP ile kısmen hayatımıza giren sistem geri yükleme nedir, ne işe yarar buna bakalım.
  • Windows sistem geri yükleme nedir?
    • Windows belirli aralıklar ile sistem dosyalarını ve kayıt defterinin yedeğini alır ve geri yükleme noktası olarak kayıt eder. Bunu almasının nedeni ileride uygulama veya başka kaynaklı yazılım sorunu durumunda bu noktaya dönüş sağlayarak hatayı kısa yoldan çözebilirsiniz.
  • Kapatılmalı mı?
    • Açık kalması yedek boyutuna göre SSD veya HDD kısmında yer kaplar fakat kesinlikle kapatılmasını önermem. Format sonrası tüm programlarımı kurduktan sonra el ile bir yedek alırım genelde.
  • Geri yükleme noktaları neye göre oluşur?
    • Yeni bir yazılım yüklendiğinde, donanım sürücüleri kurulumlarında veya el ile oluşturabilirsiniz.
Başlat çubuğuna "geri yükleme oluştur" yazarak açabilirsiniz ve buradan gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

geri yükleme boyut.png

Geri yükleme.png

geri yükeleme başlatma.png

geri yükeleme başlatma 2.png

geri yükeleme başlatma 3.png

Daha dün bilgisayar oyundayken mavi ekran yedi ve açtığımda oturum açılamadı hatası aldım. Sistem geri yükleme sayesinde tüm dosyalarımı, verilerimi kurtardım, mutluyum. :)
Hocam ben şuan sistem geri yükleme noktası kaydettim. Windows güncellemesi bekliyor duruyor. Olur da güncelledikten sonra mavi ekran alırsam geri yükleme noktasından kurtarır mıyım? Ya da bu windows güncellemelerini yapmam şart mı açıkçası?

Hocam mesela format attık.
Formattan sonra geri yükleme noktasını kullanarak yine aynı bilgilerimizi geri alabilir miyim?
@261538

Geri
Yukarı