Windows sistemde Linux Dual-Boot nasıl yapılır?

DarkLife

Picopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Flash belleğe ISO kurup Windows ile Dual boot yapmayı planlıyorum. Nasıl Ubuntu için yer ayırabilirim? Nasıl Dual boot yapabilirim, anlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Flash belleğe ISO kurup Windows ile Dual boot yapmayı planlıyorum. Nasıl Ubuntu için yer ayırabilirim? Nasıl Dual boot yapabilirim, anlatır mısınız?

Ubuntu'da zaten Windows Boot Manager'in yanına kur diye bir seçenek vardır hocam. Çok istiyorsanız yer ayırtmayı anlatabilirim.

Kurarken "Windows 10'un yanına kur" diye bir seçenek çıkar, oradan onu seçeceksin.

Sonra yer ayırma kısmı çıkacak.

Ama onun yerine Mint Cinnamon kurabilirsiniz.

Anlatır mısınız?

Windows Gezgini'nden "Bu Bilgisayar'ı" buluyorsun. Sonra ise üstüne sağ tıklayıp "Yönet" diyorsun. Sol taraftan "Disk Yönetimi'ni" seçiyorsun. Sonrasında orta taraftaki "Diskler" ekranından C: diskini seçiyorsun. (Ya da böleceğin herhangi bir diski.) Sağ tıklıyorsun ve "Birimi küçült" diyorsun. Sonra ise karşına gelen ekrandan küçülteceğin kadar miktarı MB haline getirip sayı olarak giriyorsun. (Örneğin 3 GB küçülteceğim 3072 yazıyorum oraya. 3x1024.) Ve küçült diyorsun. Diski ayırma bu kadar. Kurulumda ise disklerden ayırdığın miktardaki boş alanı seçip değiştir diyorsun. Oradan "EXT4'ü" seçiyorsun. Sonrasında ise ileri deyip keyfine bakıyorsun :).

Windows Gezgini'nden "bu bilgisayar'ı" buluyorsun. Sonra ise üstüne sağ tıklayıp "yönet" diyorsun. Sol taraftan "disk yönetimi'ni" seçiyorsun. Sonrasında orta taraftaki "diskler" ekranından C: Diskini seçiyorsun. (ya da böleceğin herhangi bir diski.) Sağ tıklıyorsun ve "birimi küçült" diyorsun. Sonra ise karşına gelen ekrandan küçülteceğin kadar miktarı MB haline getirip sayı olarak giriyorsun. (örneğin 3 GB küçülteceğim 3072 yazıyorum oraya. 3X1024.) ve küçült diyorsun. Diski ayırma bu kadar. Kurulumda ise disklerden ayırdığın miktardaki boş alanı seçip değiştir diyorsun. Oradan "ext4'ü" seçiyorsun. Sonrasında ise ileri deyip keyfine bakıyorsun :).

Mesela ben simdi Dual boot yaptım internet driveri otomatik olarak yüklenir değil mi?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı