Windows Ürün Anahtarı'nı Başka PC'ye Aktarmak

angelohenriquez

Decapat
Merhaba. Evvela şunu söylemeliyim ki söz konusu durum hakkında öncelikle internet üzerinde araştırma yaptım fakat verilen yanıtlar çelişkili olduğu için sizin fikrinize danışmak istedim.

Benim yıllar evvel aldığım ve altına yapıştırılmış Windows 7 ürün anahtarı etiketi ile gelen bir laptopum vardı. Artık bu bilgisayar kullanılmayacak ve ben o lisansı yeni aldığım FreeDos bir bilgisayarda kullanmak istiyorum. Kimileri bu işlemin kesinlikle mümkün olmadığını söylerken kimileri ise bu işlemin uygulanabilir olduğunu ve kendilerinin de kullandıklarını söylüyorlar.

Peki aranızda bilgi sahibi olan var mı acaba? Ben Windows 10'a hiç yükseltilmemiş olan eski bilgisayarımın ürün anahtarını herhangi bir şekilde yeni bilgisayarımın lisanslanmasında kullanabilir miyim? Örneğin yeni bilgisayara Windows 7 ISO dosyası indirip, kurup ardından eski bilgisayarda sildiğim Windows'un anahtarı ile etkinleştirme yapabilir miyim?

Not: Konuyu Windows 10 başlığına açma sebebim eğer bahsi geçen işlem uygulanabilirse sonrasında Windows 10 sürümüne yükseltmem gerek dolayısıyla nihai hali o olacak ve işlem de buna müsait olmalı. Şimdiden her yoruma teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki aranızda bilgi sahibi olan var mı acaba? Ben Windows 10'a hiç yükseltilmemiş olan eski bilgisayarımın ürün anahtarını herhangi bir şekilde yeni bilgisayarımın lisanslanmasında kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsın. Dizüstü bilgisayar ile hazır gelen Windows direkt olarak anakarta gömülü olarak geliyor yani o bilgisayar dışında başka yerde kullanamazsın. Ben N11 üzerinden 10 TL'ye Windows 10 ürün anahtarı almıştım ve hala sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

İşlem mümkündür ancak biz bunu yapabilecek düzeyde değiliz. Eski bilgisayarındaki Windows 7 anahtarı, kurulduğu sistemin MAC adresi dahil çok fazla sayıda veriyi Microsoft firmasının genel veri tabanında tutuyor. Sen eski sisteminin üzerine kurulu olan anahtarı başka bir PC'ye aktarmak istediğinde, bu ürün anahtarı daha önce kullanılmış gibi bir uyarıyla karşılaşacaksın ve başarısız olacaksın. Bu işi yapan adamlar yok değil. Tabiri caizse "hackerlık" yaparak bu işi halledebilir. Zaten piyasada 20-30 TL'ye satılan ürünlerin bazısı bu şekilde, üzerinde oynannmış bir nevi "cracklenmiş" bazısı ise şirketlere dağıtılan orjinal Windows sürümlerinin pazara çıkarılması şeklinde oluyor. Dolayısıyla senin bu işi yapman imkansıza yakın.

Ben de aynısını yapmak istemiştim, önce Windows desteğe bağlandım malesef yapamazsınız dediler. Araştırma yaptım, yukarıda yazdıklarımı öğrendim.

Burada da yapılır demişler. Ancak bu masaüstü için yapılmış. Bana olmaz dedikleri için ben yeni ürün anahtarı edinmiştim. Bu durum şu an çok canımı sıkıyor.

Hayır, olamaz çünkü size gelen kod oem key, yani anakarta gömülü. Başka pcye aktaramazsınız fakat çoğu e-ticaret sitesinde 30/35 TL'ye bulabilirsiniz. Onlar da yeni anakartınıza gömülecektir.

Tüm yanıtlara teşekkür etmekle beraber aldığım genel intiba bu ürün anahtarı aktarımından ziyade internet üzerinde ucuza satılan ürün anahtarlarının edinilip kullanılmasının daha rahat olacağı yönünde. Peki belirtildiği gibi yasal olmayan yollar ile edinilmiş olma ihtimali olan bu kodların güvenilirliğinden ne denli eminiz? Herhangi bir güvenlik zaafiyeti yaşatma ihtimalleri var mıdır? Nasıl bu fiyatlara satılabildikleri hususunda dahi herkesin uzlaştığı bir cevap göremedim internet üzerinde. Fikirleriniz neler acaba?

Tüm yanıtlara teşekkür etmekle beraber aldığım genel intiba bu ürün anahtarı aktarımından ziyade internet üzerinde ucuza satılan ürün anahtarlarının edinilip kullanılmasının daha rahat olacağı yönünde. Peki belirtildiği gibi yasal olmayan yollar ile edinilmiş olma ihtimali olan bu kodların güvenilirliğinden ne denli eminiz? Herhangi bir güvenlik zaafiyeti yaşatma ihtimalleri var mıdır? Nasıl bu fiyatlara satılabildikleri hususunda dahi herkesin uzlaştığı bir cevap göremedim internet üzerinde. Fikirleriniz neler acaba?

Yukarıda bahsettiğim yöntemlerle satılıyor. Farklı birkaç yöntem daha vardır belki. Şunu net olarak söyleyebilirim, Microsoft firmasına göre bu işler kural dışı. İlerde bir gün bir güncelleme yapar, 30-40 TL'ye alınan tüm Windows sürümleri geçersiz oluverir. Bunun dışında başka bir sorun olacağını sanmıyorum. Microsoft'un bu şekilde ucuza satılan ürünlere karşı bir savaşı olursa, olası senaryolar da benzer şekilde olacaktır. O zamana dek başka türlü bir sorun olacağını zannetmiyorum çünkü sen sadece anahtar satın alıyorsun, yazılım satın alıp bilgisayarına kurmuyorsun. Güvenlikle ilgili bir sorun olacağını sanmam.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı