Windows Update sonrası "inaccesible boot device" hatası

ColdCristall

Hectopat
RAM
32
Ekran kartı
rtx 4060
İşlemci
İ7 12650H
Merhaba, inaccesible boot device hatası almaktayım. Format ve diğer çözümleri denedim, sistem bazen bu mavi ekrana düşüyor. Genelde Windows Update sonrası da oluyor, PC resetleyince sorunsuz açılıyor. Çözümü bilen var mı?

"INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE" hatası, genellikle Windows işletim sisteminin boot (başlatma) işlemi sırasında bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun, disk sürücülerindeki veya dosya sistemlerindeki bir hata nedeniyle ortaya çıkabilir. Sorununuzu çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. güvenli modda başlatma: bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin. Güvenli modda başlatıldığında, yalnızca temel sistem ve sürücü yüklemeleri gerçekleşir, bu nedenle sorunun temel nedenini belirlemek daha kolay olabilir.
  2. BIOS ayarlarını kontrol edin: BIOS veya UEFI ayarlarında disk sürücüsüne doğru bir şekilde başlatma önceliği verildiğinden emin olun. Ayrıca, disk sürücülerinin RAID veya AHCI modunda doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.
  3. sürücü güncellemelerini denetleyin: bilgisayarınızdaki sürücülerin (özellikle disk sürücüleri) en son güncellemelere sahip olduğundan emin olun. Üretici web sitelerinden en son sürücü güncellemelerini indirip yükleyin.
  4. disk denetimleri: bilgisayarınızın disk sürücülerini denetleyin ve hata taraması yapın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:
    Bash.
    Kodu kopyala.
    Chkdsk /f /r
    Bu komut, diskteki hataları tespit edecek ve onaracak bir tarama yapacaktır.
  5. Windows güncellemelerini denetleyin: "INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE" hatası genellikle Windows güncellemeleri sonrasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, Windows Update'in en son güncellemeleri yüklenmiş olduğundan emin olun. Ayrıca, Windows Update'i geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.
  6. sistem geri yükleme yapın: sorun, bilgisayarınıza son yapılan değişikliklerden kaynaklanıyorsa, sistemi bir önceki iyi çalışan duruma geri yüklemek için sistem geri yükleme özelliğini kullanmayı deneyin.
Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, bir bilgisayar uzmanına veya teknik destek hizmetine başvurmanızı öneririm."

ChatGPT 3.5

"INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE" hatası, genellikle Windows işletim sisteminin boot (başlatma) işlemi sırasında bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun, disk sürücülerindeki veya dosya sistemlerindeki bir hata nedeniyle ortaya çıkabilir. Sorununuzu çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. güvenli modda başlatma: bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin. Güvenli modda başlatıldığında, yalnızca temel sistem ve sürücü yüklemeleri gerçekleşir, bu nedenle sorunun temel nedenini belirlemek daha kolay olabilir.
  2. BIOS ayarlarını kontrol edin: BIOS veya UEFI ayarlarında disk sürücüsüne doğru bir şekilde başlatma önceliği verildiğinden emin olun. Ayrıca, disk sürücülerinin RAID veya AHCI modunda doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.
  3. sürücü güncellemelerini denetleyin: bilgisayarınızdaki sürücülerin (özellikle disk sürücüleri) en son güncellemelere sahip olduğundan emin olun. Üretici web sitelerinden en son sürücü güncellemelerini indirip yükleyin.
  4. disk denetimleri: bilgisayarınızın disk sürücülerini denetleyin ve hata taraması yapın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:
    Bash.
    Kodu kopyala.
    Chkdsk /f /r
    Bu komut, diskteki hataları tespit edecek ve onaracak bir tarama yapacaktır.
  5. Windows güncellemelerini denetleyin: "INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE" hatası genellikle Windows güncellemeleri sonrasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, Windows Update'in en son güncellemeleri yüklenmiş olduğundan emin olun. Ayrıca, Windows Update'i geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.
  6. sistem geri yükleme yapın: sorun, bilgisayarınıza son yapılan değişikliklerden kaynaklanıyorsa, sistemi bir önceki iyi çalışan duruma geri yüklemek için sistem geri yükleme özelliğini kullanmayı deneyin.
Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, bir bilgisayar uzmanına veya teknik destek hizmetine başvurmanızı öneririm."

ChatGPT 3.5
Bunların hepsi denendi, herhangi bir çözüm olmadı.

"Anladım, bu durumda sorun daha karmaşık olabilir ve daha derinlemesine bir inceleme gerekebilir. İşte daha ileri düzeyde deneyebileceğiniz bazı adımlar:

1. sistem geri yükleme noktalarını kullanma: Bilgisayarınızda etkinleştirilmiş bir sistem geri yükleme noktası varsa, bu noktaya geri dönerek sorunu çözebilirsiniz. Bunun için kurtarma ortamı veya Windows yükleme ortamı kullanarak sistem geri yükleme'yi deneyin.
  2. yeniden kurulum: Bilgisayarınızı tamamen yeniden kurmayı deneyin. Bu, Windows işletim sistemi dosyalarının yeniden yüklenmesini sağlayabilir ve sorunu gidermeye yardımcı olabilir. Ancak, bu işlem öncesinde önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun, çünkü bu işlem tüm verileri silebilir.
  3. başka bir hard disk veya SSD kullanma: Eğer mümkünse, başka bir sabit disk veya SSD kullanarak işletim sistemini yeniden kurmayı deneyin. Bu, mevcut diskte oluşan bir fiziksel hasarın veya uyumsuzluğun sorumlusu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.
  4. profesyonel yardım alma: Sorunun karmaşıklığı ve çözülememesi durumunda, bilgisayarınızı bir uzmana veya teknik destek ekibine göstermek en iyisi olabilir. Profesyonel bir teknisyen, donanım veya yazılım sorunlarını belirleyebilir ve çözüm sağlayabilir.
Bu adımları denedikten sonra hala sorun devam ediyorsa, bilgisayarınızda ciddi bir donanım veya yazılım sorunu olabilir. Bu durumda, uzman bir teknisyenin sorunu belirlemesi ve çözüm önermesi önemlidir."

ChatGPT 3.5

Win yada diskte sorun var gibi. İlk olarak disk testleri yapıp sonuçları atar mısınız ?
Birde BIOS'a girip boot kısmında ilk sırada Windows boot manager olduğuna emin olun.
Testler sorunsuz görünüyor. Bir kaç boot sonrası bu hatayı veriyor Sanırım ssd de bir sorun var Monster Tulpar T5 güncelleme sonrası "INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE" hatası Aynı modele sahip başka bir kullanıcı da aynı sorunu almış VMD controller i disabled yaptım ama bir çözüm olmadı.

Hangi testler ? Disk testi sonuçlarını göremiyorum ben.

Geri
Yukarı