Windows vs macOS

macOS çok daha güvenli bence virüs saldırılarına karşı. Virüs üreticileri en çok kullanılan işletim sistemi Windows'a saldırıyor genellikle.
İkinci cümle ilk cümlenin ne kadar yanlış olduğunun zaten açıklaması. macOS güvenli değil, az popüler olduğu için daha az saldırı yiyor. Windows daha güvenli.

Tasarım olarak, estetik olarak Windows mu, macOS mu daha şık?
macOS daha şık.
Bazen Microsoft Apple'ı geçip nasıl en değerli şirket oluyor, bunu bana izah edebilir misiniz?
Kurumsal dünyada Apple görüyor musun? Ben görmüyorum. Apple sunucu var mı? Yok.

Windows güvenli falan değil. Kendini koruyamayan bir işletim sistemi. Kaç yıldır bilinen virüslere bile bağışıklığı yok. İsterseniz bir diske musallat dosyasını koyup deneyin. Bir bilgisayarı bu kadar basit bir zararlı kilitleyebilir mi? Windows bu kadar aciz işte.
Unix ve GNU/Linux işletim sistemleri sadece hedef dışı olduğu için değil, depo/repo kullandığı için çok daha güvenli. Bu depolara zararlı bulaşmazsa size de kolay kolay bir şey olmaz.

Ha "ben antivirüs kurup kendimi korurum" diyorsanız, o kadar basit değil o iş. Bu durumda bile Unix ve GNU/Linux'ten daha riskli durumdasınız. Zira antivirüslerin de çoğu balon, işini yapamıyor. Tanınmayan zararlılara karşı bir işlevi yok çoğunun.
Ayrıca ciddi antivirus programlarının Unix, GNU/Linux sürümleri de var. Mesela kurumumdaki Windows çöplüğünde virüslü diskleri okuyamayan personel, diskleri bana getiriyor. Bendeki, ihmal edilmiş Pardus'la diskleri açıyorum, Eset Antivirüs ile zararlıları temizleyip disklerini ve verilerini kurtarıyorum. Yerel ağdaki zararlıları da böyle temizliyorum.

Windows alır Mac'te performans çok az Windows oyun oynamak için işinde çalışmak için daha iyi

Windows güvenli falan değil. Kendini koruyamayan bir işletim sistemi. Kaç yıldır bilinen virüslere bile bağışıklığı yok. İsterseniz bir diske musallat dosyasını koyup deneyin. Bir bilgisayarı bu kadar basit bir zararlı kilitleyebilir mi? Windows bu kadar aciz işte.
Unix ve GNU/Linux işletim sistemleri sadece hedef dışı olduğu için değil, depo/repo kullandığı için çok daha güvenli. Bu depolara zararlı bulaşmazsa size de kolay kolay bir şey olmaz.

Ha "ben antivirüs kurup kendimi korurum" diyorsanız, o kadar basit değil o iş. Bu durumda bile Unix ve GNU/Linux'ten daha riskli durumdasınız. Zira antivirüslerin de çoğu balon, işini yapamıyor. Tanınmayan zararlılara karşı bir işlevi yok çoğunun.
Ayrıca ciddi antivirus programlarının Unix, GNU/Linux sürümleri de var. Mesela kurumumdaki Windows çöplüğünde virüslü diskleri okuyamayan personel, diskleri bana getiriyor. Bendeki, ihmal edilmiş Pardus'la diskleri açıyorum, ESET Antivirüs ile zararlıları temizleyip disklerini ve verilerini kurtarıyorum. Yerel ağdaki zararlıları da böyle temizliyorum.

Kaspersky iyi onun için Mac dandik olduğu için heckerlar kimsenin kullanmadığını düşünüp virüs yapıyorlar. Bence Kaspersky hepsini koruyor ama paralı. Ama 30 günlük demosu var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle Windows zaten Macos bir şeye benzemiyor ama Windows ne yazıkki Windows aşırı pahalı bir Ev lisansı 1,79 Gram 22 Ayar Altın ediyor 🤣🤣🤣

Son düzenleme:
Şu Windows vs. MacOS konusunda şöyle sağlam bi kıyas yapacak adam yok mu ya? İşletim sistemlerine merakı olan biri olarak macOS u çok merak ederim. Ne zaman bi foruma girsem MacOS çok stabil deyip geçiyorlar. Şöyle bir Windows'ta şu şu var MacOS ta yok MacOS ta şu şu var Windows'ta yok diyebilecek basit karşılaştırmalar yapabilecek insan yok mu?
Yıllardır Windows güvensiz diyorsunuz sayamayacağım kadar çok warez içerik indirip kullandım. Defalarca kere format attım her seferinde baştan warez içerik yükledim hiçbir şey de olmadı. Tavsiye etmek filan değil amacım tabii ki ama Allah'ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok. Stabil gibi yok güvenliktir yok işte şu işletim sisteminde 0,3 saniye daha hızlı açılıyor program gibi argümanlar yerine daha akılda kalıcı basit bir karşılaştırma okumayı isterdim. Link varsa link paylaşan olursa da sevinirim.

Geri
Yukarı