Windows XP Açılış Şifresini Kaldırma

vsicakyuz

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Ben, KYK'da Yurt Yönetim Memuru olarak görev yapmaktayım. Bölge Müdürlüğümüzden bize Win XP işletim sistemi yüklü 2 adet bilgisayar geldi. Ancak bu bilgisayarlarda açılışta şifre var ve Bölge Md.ne sorduğumda şifrelerini bilmediklerini, aceleyle gönderdikleri için de formatlamayı unuttuklarını söylediler. Formatlamak konusunda da kullanılan tün yazılımların (işletim sistemi dahil) lisanslı olmasından dolayı ve bunların keylerini güvenlik gerekçesiyle bölge md.nün bize vermemesinden dolayı bunları geri gönderip orada formatlatmak ve kurulumları yaptırmak durumunda kalmak gibi bir handikapımız var. Ancak, açılış şifresini kırabilirsem (Bölge bu konuda sorun olmaz dedi) sorun kolayca çözülecek. Yalnız, açılış ekranında windows açılmadan önce ekranda kutucuk çıkmakta ve giriş için Ctrl+Alt+Del tuş kombinasyonuna basmamızı ve bu şekilde şifre girilen bölüme erişmemizi istiyor. Yani, bildiğimiz standart giriş şifrelemesi şeklinde değil. Bu giriş şifresini nasıl kırabilirim? Bu bilgisayarlara Müdürlüğümüzde acil ihtiyacımız var. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

Bilgisayar açılırken F8'e basılı tutun. Bilgisayarı güvenli modda(safe mode) açın. Başlat>Ayarlar>Denetim Masası>Kullanıcı Hesaplarına girin. Buradan kullanıcı hesabına girerek şifreyi kaldırabilirsiniz.
İkinci yolu da BIOS pilini çıkartıp takmanız. Fakat bu yolu önermiyorum. Tarih-saat ayarları da sıfırlanıyor.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı