Windows XP siyah ekran

Canoktun

Kilopat
Makaleler
5
Köy evinde HP DX6100 mt bilgisayar buldum. İçinde 80GB maxtor SATA HDD vardı. HDD çalışıyordu ama onu kullanmak istemiyorum çünkü içinde anılar var ve çok yavaş, sesli çalışıyor. Onun yerine yeni bir 500 GB Toshiba HDD taktım. Bu konudaki Türkçe ISO dosyasını Rufus ile 16 GB bir belleğe yazdım. Söz konusu bilgisayar USB Boot destekliyordu ve BIOS üzerinden Boot sıralamasında 1. sıraya USB'yi koydum. Sonra bilgisayarı açtım ve F9'a basarak Boot seçeneklerinden USB Device'ı seçtim ve sonrasında sonuç:

AEwTI.png

Sizce ISO'yu yazarken mi hata yaptım yoksa ISO mu uygun değil? Yoksa başka bir hata mı yapıyorum? Bu arada Rufus'un varsayılan ayarları ile yaptım. Bilgisayar haziran 2004 sonrası üretilmiş. LGA 775 soket var. Ne olur ne olmaz söyleyeyim dedim.

IMG_20210708_101206.jpg

Windows XP SATA HDD'lerde kurulum hatası çıkarabiliyor, eksik driverlardan ötürü. HDD modunu IDE yapmayı deneyin ya da SATA driver entegreli bir XP ISO'su bulmaya çalışın. Alternatif olarak Windows 7 kurabilirsiniz, çok performans vermeyebilir ama bir nebze iş görüyor.

Geri
Yukarı