Windows XP vs Windows 11 hız performansı

Windows XP'de uygulama başlatmak (HDD)
Hemen açıyorum, buyur. (yaklaşık 1 saniyede açılır.)
Windows 11'de uygulama başlatmak (SSD)
Dur bakayım, uygulama güvenli mi bir tarayalım. Hmm, güvenli gibi ama az kullanılmış. Şimdi de Microsoft veritabanından güvenli olup olmadığı bilgisini alalım. HM, yeter mi? Seni biraz daha bekleteceğim. Diğer uygulama ve hizmetler de tarasın. Tamam, şimdi oldu. Açabilirsin. (yaklaşık 15 saniyede açılır.)
Saçma sapan bir konu yine. XP ile 11 elma ile armut gibidir. XP'yi günümüz standardındaki (SATA) HDD'ye kuramazsin. Uygulamaların hızlı/yavaş olmasinin sebebi de özellikler ve ihtiyaçlardır. Örneğin XP döneminde kullandığın MSN ile Discord aynı ozellikte mi?

SSD olunca sistem daha mı hızlı oluyor? Uygulamalar daha hızlı mı açılıyor? 🤔
SSD okuma yazma hızları daha yüksektir, haliyle daha hızlıdır.

5400 RPM HDD' de Windows 10 kullanan biri olarak söylüyorum ; "AbiĞ lepToP dondu ÇalıŞmıyoO."
HDD ile Windows 10 ve üzeri kullanmak işkenceden başka bir şey değil. Windows 8.1 veya Linux dağıtımı kullanabilirsiniz. Eğer zahmetini çekerseniz Hackintosh (High Sierra ve altı) da olabilir. HS üzeri HDD'de yavaş olacaktır.

Evet. Kısa süre öncesine kadar HDD kullanıyordum. Dosya gezgininin açılması bile biraz bekletiyordu. SSD'ye geçince her şey neredeyse hiç bekletmeden açılmaya başladı. SATA2 destekli anakartta kullandığım için tam verim de alamıyorum. Ayrıca Windows 11 kullanıyorum.
SSD, HDD'ye göre daha hızlı. Bu konuda haklısın fakat eski işletim sisteminin uygulama açılış hızının daha iyi olduğunu belirteyim. Tabii bunun sebebi disk performansı değil, Windows'un tarama yapması. Profil görüntünden de anlaşılacağı üzere sen gerektiğinde Windows'u savunan ve Windows'u seven birine benziyorsun. Bu konuda ne desem senin yine de Windows'u savunacağını düşünüyorum.
Mizah ve eğlence kategorisindeki mesajımı ciddiye almadığına inandım. Yoksa gerçek mi? 🧐

SSD, HDD'ye göre daha hızlı. Bu konuda haklısın fakat eski işletim sisteminin uygulama açılış hızının daha iyi olduğunu belirteyim. Tabii bunun sebebi disk performansı değil, Windows'un tarama yapması. Profil görüntünden de anlaşılacağı üzere sen gerektiğinde Windows'u savunan ve Windows'u seven birine benziyorsun. Bu konuda ne desem senin yine de Windows'u savunacağını düşünüyorum.
Aslında sanırım siz pek anlamamışsınız. Şimdi eskiden donanımlar kötüydü, her dosya açışında o donanımların olduğu sistemde tarama yaparsa sistem pek kullanışlı olmazdı. Fakat şimdi sistemler eskiye göre çok daha iyi ve bu tarama gibi olayları rahatlıkla kaldırabileceğinden eklemeyi seçmişler. Yani daha çok yeni sistemlere odaklanıyor Microsoft.

Mizah ve eğlence kategorisindeki mesajımı ciddiye almadığına inandım. Yoksa gerçek mi? 🧐
Kategoriyi görmedim. Kusura bakmayın. Dün bir Windows fanboy arkadasin açtığı gibi bir konu sandım.

Saçma sapan bir konu yine. XP ile 11 elma ile armut gibidir. XP'yi günümüz standardındaki (SATA) HDD'ye kuramazsin. Uygulamaların hızlı/yavaş olmasinin sebebi de özellikler ve ihtiyaçlardır. Örneğin XP döneminde kullandığın MSN ile Discord aynı ozellikte mi?

SATA'ya kurulum yapılabilir (orijinal imaja kurulumda veya ISO hazırlarken driver eklenebilir)

Hocam bu da mizah ve eğlenceymiş. Geç gördüm ben.
Mizah ve eğlence ama gerçeği yansıtıyor.

Ayrıca Windows'un güncel sürümünü savunmayın veya teknolojilerden bahsetmeyin. Yavaş olmasının sebebi belli. Arka planda bir sürü tarama yapıyor. Bunlar kapatılamıyor, işletim sistemi zorla açık bırakıyor. Kapatsak yeniden açıyor. Kısacası uygulamaları yavaşlatan şey rapor ve tarama hizmetleri.

Geri
Yukarı