Çözüldü Windows yükleme ekranında takılıp kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kutalmış METE

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Lua Geliştiricisi
Genellike bilgisayarımı hiç kapatmadan kullanırım, geceleri açık bırakırım. Bu yüzden fark etmemiş olduğumu sanıyorum, açılırken bazen Windows yükleme ekranında takılı kalıyor ve asla açılmıyor. Ancak 3 kez yeniden başlattığımda Windows onarma ekranı belirip bana bilgisayarı onarmayı veya sistemi yeniden başlatmayı öneriyor. Yeniden başlat seçeneğini seçtiğim zaman, Windows sorunsuzca yükleniyor. Temiz kurulumla tekrar Windows kurulumu yaptım ancak sorunum çözülmüş değil. Bilgisayarı kapatmadığım sürece hiçbir sorun yok, mavi ekran hataları almıyorum, her şey düzgün çalışıyor ancak dediğim gibi, ne zaman yeniden başlatsam sonsuz bir yükleme ekranına giriyor. 3 kez yeniden başlatıp, onarma ekranındaki yeniden başlat seçeneğini seçmedikçe, asla açılmıyor. Merak ettiğim konu, bunun sebebi ne olabilir, daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

Çözüm
Hw monitör SSD sıcaklığını 50-53 derece arası gösteriyor. AIDA64'ün 70 derece göstermesi biraz garip geldi.
- Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip GeForce Experience ile tekrar kurdum.
- BIOS'u sıfırladım, RAM hızını sırayla 2133, 2666, 3200 frekanslarında test ettim. Hepsinde rastgele bir şekilde takılma devam etti.
- Kasa duvar fanının içeri üfleyip işlemci fanıyla çakıştığını fark ettim, fanı ters çevirdim, şimdi SSD sıcaklığı 50'lerde seyrediyor.
- Wi-Fi ve Ethernet sürücülerini silip, anakartın model sayfasından tekrar indirip kurdum.

Ancak sorun hala devam ediyor.
Sorun anakarttaymış, anakartı değiştirince düzeldi. Ancak hala merak ediyorum, sorunun sebebi ne olabilir? BIOS downgrade bile denemiştim.
Samsung 970 EVO m2 SSD kullanıyorum. Dediğim gibi bilgisayar açıkken hiçbir sıkıntı yok. Yalnızca boot ederken sorun çıkarıyor, SSD'den kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Overclock yok, BIOS'u yaklaşık 1-2 ay önce ( yeni ram aldığım zaman ) sıfırladım. Ayrıca SSD taraması yapmıştım 1 hafta önce, o da sıfır hatayla sonuçlanmıştı. memtest sonucuda bir şey belirtmedi maalesef.

Yaklaşık 10 - 12 yıldır bilgisayarlarımı kapanması gerekmediği sürece sürekli açık bırakıyorum, zarar verdiği düşüncesine katılmıyorum.

Dosya Ekleri

• photo_2019-12-18_20-57-46.jpg
    photo_2019-12-18_20-57-46.jpg
    138,8 KB · Görüntüleme: 483
D:\Chronicles of Arcadia - Kopya Buradaki oyun hatalı açmaya çalışmayın kaldırın.

Ekran kartı sürücün de sorunlu.
Intel(R) Extreme Tuning Utility kaldır. BIOS default yap.
Wifi ve Ethernet sürücünü güncelle.
SSD'nin biri hata vermiş, gördüğüm kadarıyla da 500GB olan. Isınma sorunu var soğutmalarını kontrol edin.
RAM hızını da 2666'ya çekim XMP profili varsa, yoksa normal şekilde çekin.

O dizindeki oyun geliştirici sürümü olduğu için olsa gerek, hatalı değil.

Ekran kartı sürücümü geforce experience üzerinden kurdum, hiç güncellemedim.
Ethernet kullanmıyorum, Wifi sürücüsünü anakartın sitesinden daha geçenlerde indirdim.
SSD'yi kontrol edeceğim, ısınmadan dolayı yapması mantıklı geldi biraz.

RAM hızını neden düşürmeliyim?

Yanlış Bilgilendirme
Olmuyor, artık Microsoft akıllandı, kurdurmuyor. Yüklemeye geçiyor, her şeyi bitirirken yüzde 90 larda hata verip, yüklediklerini de temizlemeye geçiyor. Kurmuyor yani.
Her şeyi denedim. Olmuyor. Artık parasız Windows kurmak hayal oldu. Eski sürümleri hariç, artık son Windows10 kurmak hayal oldu.
Bazı arkadaşlar, kurarız zannediyor ama haberleri yok, bu yeni durum.
Kuramazsınız. Artık son sürüm ISO'yu internetten indirip kurarım diye düşünenler, hiç düşühmesin, kuramazsınız. O iş bitti.

Hw monitör SSD sıcaklığını 50-53 derece arası gösteriyor. AIDA64'ün 70 derece göstermesi biraz garip geldi.
- Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip GeForce Experience ile tekrar kurdum.
- BIOS'u sıfırladım, RAM hızını sırayla 2133, 2666, 3200 frekanslarında test ettim. Hepsinde rastgele bir şekilde takılma devam etti.
- Kasa duvar fanının içeri üfleyip işlemci fanıyla çakıştığını fark ettim, fanı ters çevirdim, şimdi SSD sıcaklığı 50'lerde seyrediyor.
- Wi-Fi ve Ethernet sürücülerini silip, anakartın model sayfasından tekrar indirip kurdum.

Ancak sorun hala devam ediyor.
Sorun anakarttaymış, anakartı değiştirince düzeldi. Ancak hala merak ediyorum, sorunun sebebi ne olabilir? BIOS downgrade bile denemiştim.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı