Windows'ta kullanılan setup programları Linux'ta çalışır mı?

Ediz Savaş

Decapat
Ben şu an Windows kullanıyorum ama yapacaklarım nedeniyle yakında Linux'a geçeceğim. O sırada şu an kullandığım bazı uygulamaları kullanabilir miyim diye bir soru aklıma takıldı. Örnek olarak ben Visual Studio Code'u setup halinde Windows'a indirmiştim ama şimdi Linux'ta aynı şekilde yükleyebilir miyim ?

Visual Code dışında Steam, Spotify, Steam uygulamaları, Uplay, Blender, Zoom vs.
Uplay hariç hepsinin desteği var. Uplay desteği de Lutris kullanılarak yapılıyordu sanırım.(Emin değilim.) Blender'da GNU/Linux üzerinde daha hızlı render alırsınız.

İşlemci Ön Bellek2 MB
İşlemci TeknolojisiPentium Quad-Core
İşlemci Hızı1.1 GHz Turbo Boost 2.5 GHz
İşlemci NumarasıN4200
İşlemci MarkasıIntel

RAM TipiDDR3L
Ram (Sistem Belleği)4 GB

Ekran Kartı TipiPaylaşımlı

Ekran Kartı Chipset MarkaINTEL®
Ekran Kartı ChipsetiIntel HD Graphics
Linux Lite öneriyorum. Bu sistem için iyi bence.

Visual Code dışında Steam, Spotify, Steam uygulamaları, Uplay, Blender, Zoom vs.
Blender, VSCode, Steam çalışır, Uplay, Zoom, Spotify bilgim yok.
Steam uygulamaları derken?
Her Steam uygulaması çalışmayabilir.
Linux Lite öneriyorum. Bu sistem için iyi bence.
Hocam işlemcisi çok kötü değil, bence Kubuntu bile kullanır.
Fakat ne kadar az kaynak isteği o kadar boş RAM :D.

Aynen öyle. DEB repoları ile uğraşmayın. Snapd kurun ve rahatça sudo snap install paket_adi.
Olabildiğince Snap kullanmamaya çalışıyorum. Hem cidden daha yavaş çalışıyorlar, hem de paket yöneticilerinin güzel özelliklerini hiçe sayıyorlar. Paket yöneticileri kütüphanelerin ortak kullanılmasını sağlayarak depolamadan tasarruf ettiriyor.

Steam, Spotify, Blender, Zoom doğrudan çalışıyor. Steam'deki bazı oyunlar doğrudan çalışıyor. Buna bakmak için oyunun sistem gereksinimlerine bakabilirsiniz. Linux'ta Steam yüklediğiniz zaman soruyor zaten Steam "abi sadece Linux oyunlarını göstereyim mi?" şeklinde. Yani Steam kütüphanenizdeki Linux uyumluları görebiliyorsunuz isterseniz. Uplay bilmiyorum. Hiç kullanmadım kendisini.
Olabildiğince Snap kullanmamaya çalışıyorum. Hem cidden daha yavaş çalışıyorlar, hem de paket yöneticilerinin güzel özelliklerini hiçe sayıyorlar. Paket yöneticileri kütüphanelerin ortak kullanılmasını sağlayarak depolamadan tasarruf ettiriyor.

Ben de bu Snap ve Flatpak işini tam sevemedim. Samimi gelmiyor bana niyeyse.

Hocam geçen siz demediniz mi? Apt ile uğraşmaya gerek yok snap ile daha kolay indirirsiniz,Repo eklemeye gerek kalmaz. Bazı programlarda gerekli yine de eklemesi.

Geri
Yukarı