Windows'u kaldırıp FreeDOS'a geri dönmek

Fulcnher

Hectopat
Merhaba,
FreeDOS laptopa Windows kurmuştum.

20200812_144818.jpg

Şu menüde sadece UEFI Shell kalacak şekilde Windows'u kaldırmam lazım. Sistemi kurulum yaptığım USB'den başlatıp SSD'yi silip kurulumu iptal edeyim dedim olmadı. İşlem yarım kalmış gibi oldu herhalde onarım ekranı geliyor. Tekrar kurup içeriden mi kaldıracağız ne yapmam gerekiyor?
Teşekkür ederim.

Önce tüm diski silin. Tek partition olacak şekilde olsun. Usb'den açılabilir bir Windows ile rufus kullanarak freedos yükleyin. (Rufus kendi başına freedos yükleyebiliyor) Aklımda böyle bir çözüm var. Belki daha basit yollar bilen arkadaşlar vardır.

Önce tüm diski silin. Tek partition olacak şekilde olsun. Usb'den açılabilir bir Windows ile rufus kullanarak freedos yükleyin. (Rufus kendi başına freedos yükleyebiliyor) Aklımda böyle bir çözüm var. Belki daha basit yollar bilen arkadaşlar vardır.
Seçtiğiniz dağıtımı kurarken formatlayın ve üzerine kurulum yapın. Oldu bitti.

İşin aslı cihazı iade edeceğim, satıcı firma kurulum yapıldıysa almam vs. deyip sallıyor öyle bir hakkı olmamasına rağmen, hakem heyetiyle falan uğraşmadan çözeyim diyorum. Windowsu kaldırana kadar sıfırdan freedos kur diyorsunuz, anladım da bu uefi shell denilen nane ile freedos farklı şeyler değil mi? İnternette arattınca linux ile ilgili birşeyle çıkıyor. O yüzden windowsu silmeye çalışıyordum. Format ekranında hdd'nin bir bölümünde uefi shell yazıyor onu da silmedim. Anladığım konular değil maleesef, özetlemek gerekirse cihazı açınca direkt alttaki arayüz çıkacak ve boot menüde başka seçenek olmayacak yapmaya çalıştığım bu :)
20200812_163147.jpg

İşin aslı cihazı iade edeceğim, satıcı firma kurulum yapıldıysa almam vs. deyip sallıyor öyle bir hakkı olmamasına rağmen, hakem heyetiyle falan uğraşmadan çözeyim diyorum. Windowsu kaldırana kadar sıfırdan freedos kur diyorsunuz, anladım da bu uefi shell denilen nane ile freedos farklı şeyler değil mi? İnternette arattınca linux ile ilgili birşeyle çıkıyor. O yüzden windowsu silmeye çalışıyordum. Format ekranında hdd'nin bir bölümünde uefi shell yazıyor onu da silmedim. Anladığım konular değil maleesef, özetlemek gerekirse cihazı açınca direkt alttaki arayüz çıkacak ve boot menüde başka seçenek olmayacak yapmaya çalıştığım bu :)Eki Görüntüle 637371
Bu ekran freedos ekranı değil, efi shell ekranı. Dediğim şekilde tüm diski siler, rufus ile freedos yüklerseniz ve bios ayarlarını varsayılan yaparsanız eskisi gibi olur.

kankam tek yapacağın işlem şu. PE Windows indireceksin, Diske wipe atıcan
Bu ekran freedos ekranı değil, efi shell ekranı. Dediğim şekilde tüm diski siler, rufus ile freedos yüklerseniz ve bios ayarlarını varsayılan yaparsanız eskisi gibi olur.

Cevaplar için teşekkürler, bu efi shell denen naneyi silmeden çözmekti amacım da beceremedik, komple sildim mecburen.
1597533963361852738555.jpg
20200812_163147.jpg

Bu arayüzü geri getirebilirsek işlem tamam gibi görünüyor. Var mı fikri olan?

Geri
Yukarı