Windows'u kapattıktan sonra PSU'nun düğmesini kapatmak sorun olur mu?

TRarthur

Hectopat
Merhaba. Bu konuyu açmadan önce bayağı bir yere baktım fakat bazı yerlere (forumlara) göre Windows kapandıktan sonra PSU'nun I/0 yerinden PSU'yu da kapatmak zararlı değil, bazı yerlere (forumlara) göre zararlı. Windows'u kapattıktan sonra mikrofonumun ışığı hâlâ yandığı için ben bundan, diğer sistem parçalarına da elektrik gittiğine karar verdim ve yaklaşık 3 haftadır hatırladıkça Windows'u kapattıktan sonra PSU'yu da kapattım. Bazı forumlar kapasitörlere zarar verir vesaire demiş. Normal kapatma acma düğmesi olmayan bir üçlü priz kullanıyorum. Sizlerin düşünceleri nelerdir? Kapatmalı mıyım?

Son düzenleme:
Merhaba. Bu konuyu açmadan önce bayağı bir yere baktım fakat bazı yerlere (forumlara) göre Windows kapandıktan sonra PSU'nun ı/0 yerinden PSU'yu da kapatmak zararlı değil, bazı yerlere (forumlara) göre zararlı. Windows'u kapattıktan sonra mikrofonumun ışığı hâlâ yandığı için bende bundan ve diğer sistem parçalarına da elektrik gittiğine karar verdim ve yaklaşık 3 haftadır hatırladıkça Windows'u kapattıktan sonra PSU'yu da kapattım. Bazı forumlar kapasitörlere zarar verir vesaire demiş. Normal kapatma acma düğmesi olmayan bir üçlü priz kullanıyorum. Sizlerin düşünceleri nelerdir? Kapatmalı mıyım?
Bence bunun yerine düğmeli priz bulun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Duruma baktığım zaman, kapasitörlerin sırf bu sebepten dolayı zarar görmesi bana mümkün gelmiyor. Güç kaynağının şalteri açık konumda olduğu sürece elektrik tüketimi yine de devam ediyor. Kapalıyken bu durum değişiyor.

Şalterin kapalı konumda olması her zaman için daha iyidir, bir zararı olmaz. Eğer bilgisayar kapalıyken ekipmanların ışığından rahatsız oluyorsanız BIOS üzerinden ErP ayarını değiştirmelisiniz.

Duruma baktığım zaman, kapasitörlerin sırf bu sebepten dolayı zarar görmesi bana mümkün gelmiyor. Güç kaynağının şalteri açık konumda olduğu sürece elektrik tüketimi yine de devam ediyor. Kapalıyken bu durum değişiyor.

Şalterin kapalı konumda olması her zaman için daha iyidir, bir zararı olmaz. Eğer bilgisayar kapalıyken ekipmanların ışığından rahatsız oluyorsanız BIOS üzerinden ErP ayarını değiştirmelisiniz.
Sağ olun hocam, kapatmaya devam o zaman.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı