Windows'u silmek için biçimlendirme yeterli mi?

casrowphantom

Femtopat
Windows'u bilgisayarcıda sildirteceğim SSD'yi falan bırakmayacağım. Adam dedi 5 dakikalık iş tanıdık ne kadar olsa da işi güvene almam gerekiyor. SSD'yi biçimlendiririz dedi biçimlendirdikten sonra SSD'nin içindeki Windows sinilir mi? SSD'yi biçimlendirdikten sonra bilgisayarcıda silmeden önceki verilerimde silinir değil mi?

Evet, format ekraninda bicimlendirmesi yeter Windows kurulu diski.

Önceki verilerimde silinir değil mi?
Diskinizde bir daha ulaşılamaması gereken veriler olduğunu düşünüyorsanız biçimlendirme yeterli çözüm değil. Üretici ve sunmuş olduğu sürücü destekliyorsa uygulaması üzerinden yapmanız gerekiyor biçimlendirme işlemini.

Yok ben diskimi boşaltıp tekrar kullanacağım diyorsanız biçimlendirme yeterli. Herhangi başka bir bilgisayara bağlayarak disk yönetiminden ya da CMD'den bunu siz de yapabilirsiniz lakin anladığım kadarıyla bilgisayar bilginiz sınırlı.

İçinden dosya alınsın istenmiyorsa üst üste yazma yöntemi ile siliniyor, SSD için ne kadar mantıklı veya teknoloji olarak işlevsel mi bilmiyorum ancak özel programlarla alınabilmesi dert değilse biçimlendirme yeterli olur.

Pratik bir yol olarak daha bugün okumuştum, kurulu Windows üzerinden bitlocker yapıldıktan sonra biçimlendirilirse de dosyalar içinden alınamıyormuş. Doğruluğu bu forumdaki bilgiler kadar tartışılır.

İçinden dosya alınsın istenmiyorsa üst üste yazma yöntemi ile siliniyor, SSD için ne kadar mantıklı veya teknoloji olarak işlevsel mi bilmiyorum ancak özel programlarla alınabilmesi dert değilse biçimlendirme yeterli olur.

Pratik bir yol olarak daha bugün okumuştum, kurulu Windows üzerinden BitLocker yapıldıktan sonra biçimlendirilirse de dosyalar içinden alınamıyormuş. Doğruluğu bu forumdaki bilgiler kadar tartışılır.

Windows anahtarını tekrar bulabilir mi bu önemli yoksa içinde devlet sırrı sakladığım yok ayrıfa ulaşsa bile herşein şifresini değiştirdim yani tek sorum Windows anahtarını biçimlendirdikten sonra bulabilir mi?

Evet, format ekraninda bicimlendirmesi yeter Windows kurulu diski.

Disk yönetiminden mi yapılıyor o adamın zaten Windows kurulu bir SSD'si var disk yöneteminden direk sileceğim diyor.

@408157 hocam disk yönetiminden sıfırlasa yeterli oluyor mu?

Son düzenleme:
Windows anahtarını tekrar bulabilir mi bu önemli yoksa içinde devlet sırrı sakladığım yok ayrıfa ulaşsa bile herşein şifresini değiştirdim yani tek sorum Windows anahtarını biçimlendirdikten sonra bulabilir mi?

Disk yönetiminden mi yapılıyor o adamın zaten Windows kurulu bir SSD'si var disk yöneteminden direk sileceğim diyor.

@408157 hocam disk yönetiminden sıfırlasa yeterli oluyor mu?

Evet, o da bicimlendirme.

Yeni konular

Geri
Yukarı